BBP Eskişehir eski İl Başkanı ve milletvekili aday adayı Salim Acabay’ın kayınpederi Mustafa Tanrısever’in cenaze törenine katılan Mustafa Destici, burada açıklamalarda bulundu. 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri sürecine ilişkin ortak liste çalışmalarının olup olmadığına yönelik soruyu da yanıtlayan Destici, şöyle konuştu:

"Millet İttifakı'nda biliyorsunuz 7 parti var. Daha doğrusu altılı masada diyelim ya da Kılıçdaroğlu'nu destekleyen yani ortak cumhurbaşkanı adayını diyelim. Şimdi altılı masadaki partiler resmi olarak Millet İttifakı'nı oluşturuyor. Ama bir de HDP'nin şu anda Yeşil Sol Parti diye başını çektiği bir aşırı sol, bölücü grup var. Terör örgütlerinin partilerinin de içinde yer aldığı bir ittifak daha var. İttifaktaki 4 parti, Cumhuriyet Halk Partisinin listelerinden girecek diye dünden beri konuşuluyordu. Şimdi bunu herhalde kesinleştirmişler, resmileştirmişler. Bunun için zaten son gün yarındı. Ben tabii kendi ittifakları açısından en iyi neticeyi alabilmek için en fazla milletvekili çıkarma adına böyle bir anlaşmaya gittiklerini düşünüyorum. Bu çok açık çünkü bu sistem bunu gerekli kılıyor. Kim ortak listeye, tek listeye dönebilirse onun avantajlı çıkacağı, oyunu boşa harcamayacağı bir sistem, bu sistem. Burada İYİ Parti ayrı duruyor. Bizim kulağımıza gelen şeyler İYİ Parti'yle de yine Cumhuriyet Halk Partisinin 15'le 20 arası ilde yine bir seçim iş birliği yapacağı noktasında."

"Biz seçime hazırız"

Başından itibaren Büyük Birlik Partisi olarak kendi listeleriyle seçime girme arzularını hep dile getirdiğini aktaran Destici, şunları kaydetti:
"Büyük Birlik Partisi buna hazır. Listelerimiz hazır. Şu anda da bazı illerimizin mülakatı devam ediyor. 11 ilimizde temayül yoklamaları devam ediyor. Biz seçime hazırız. Sistemin getirdiği bir durum ya da zorunluluk ya da sistem birleşene, daha doğrusu ortak listeyle, tek listeyle gidene avantaj sağlıyor. Ben de bunu daha önce çok açık yüreklilikle dile getirdim. Dedim ki eğer Cumhur İttifakı olarak biz 4 siyasi partiden bahsediyorum. Bunu kendi fikrim olarak söyledim. Diğer partilerimizin genel başkanlarının ve sözcülerinin ya da partilerin aldığı kararlara da saygılıyım. Biz tek listede birleşebilirsek ortak bir listeyle seçime girebilirsek şu anda bizim 47-48 bandında olan oyumuzla biz yüzde 60'a tekabül edecek bir milletvekili sayısına ulaşabiliriz. 360'ı geçebiliriz. Türkiye'yi bu darbe anayasasından kurtarmak en önemli hedeflerimiz arasında. Bunu da 360'ı geçince millete götürürüz ve referandumla da anayasayı değiştiririz diye arzu etmiştim. Fakat şu ana kadar o konuda bir mesafe alınamadı. Yarın akşama kadar süre var. Bakalım görelim diyelim."