Demokrat Parti haftalık basın toplantısında Demokrat Parti Eskişehir İl Başkanı Hüseyin Özcan ve Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Adnan Turfan söz aldı. Toplantıda 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ana konu oldu.

“Milletin kendisi tekrar iktidara gelecektir”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Demokrat Parti Eskişehir İl Başkanı Hüseyin Özcan, “Geçen hafta bir seçim geçirdik. Seçim 2’nci tura kaldı. Türlü spekülasyonlar, türlü hileleri hep beraber gördük, yaşadık. İnşallah önümüzdeki hafta bugün Türkiye'nin yeniden. 2’nci Cumhuriyeti’nin ilanı için yeniden ‘egemenlik kayıtsız şartsız milletin olsun’ diye bir seçime gideceğiz. Bu seçimde inşallah Millet İttifakı, yani milletin kendisi tekrar iktidara gelecektir” dedi.

“Algı operasyonlarıyla Türkiye'yi manipüle etmeye çalışıyorlar”

Özcan, sözlerine şu şekilde devam etti;

“Hala birtakım algı operasyonlarıyla Türkiye'yi manipüle etmeye çalışıyorlar ama 28 Mayıs seçimleri Türkiye'nin gerçekten beka seçimleri olacaktır. Halkın iradesinin tekrar halk tarafından kontrol edilmesinin, tekrar halk tarafından sahip olması gereken bir tarih olacaktır.”

“Biz bu memleketin gerçek sahipleriyiz”

Özcan, sözlerini şu şekilde tamamladı;

“Biz bu memlekette kiracı değiliz, biz bu memlekette misafir değiliz. Biz bu memleketin gerçek sahipleriyiz. Bu memleketin gerçek sahipleri sandıkta oylarına sahip çıkacaklardır. Biz de 28 Mayıs'taki seçimlerde 14 Mayıs'ta olduğu gibi amasız, fakatsız, lakinsiz Sayın Kılıçdaroğlu’na destek olacağız.”

“Bu toplantı bizim için Demokrasi Meydanı”

Genel Başkan Yardımcısı Adnan Turfan, konuşmasına şu ifadelerle başladı;

 “Yaklaşık 70 küsur yıldan beri devam eden bir pazar toplantısı var. Bu pazar toplantısı bizim için Demokrasi Meydanı. İktidar ortağı olduğumuz zamanlarda milletvekillerinin hesap verdiği veya belediye başkanlığı kazandığımız zaman belediye başkanlarının hesap verdiği, sair zamanlarda ise ilçe başkanlarının ve yöneticilerin hesap verdiği bir meydan burası. Burası hür kürsü, demokrasi meydanı.”

AK Parti’den açıklama: Yeniden sandık başına gidiyoruz AK Parti’den açıklama: Yeniden sandık başına gidiyoruz

“Ülke zor şartlar altında ciddi bir seçime gitti”

Geçmiş seçimlere dikkat çekerek konuşmasını sürdüren Turfan, “Geçen pazar bir seçim yapıldı. Ülke zor şartlar altında ciddi bir seçime gitti. Türkiye'nin belki de son şansı olan bir seçimdi, 2’nci tura kaldı. Benim şahsi düşüncem; özellikle 2’nci tura bırakılması istendi. Çünkü 49.25 orana göre olsa, Allah'a şükür iyi saatte olsunlar hallederlerdi. Onun için daha düşük bir oy oranı olduğunu tahmin ediyorum. Kim gibi? AK Parti'nin seçim işleri başkan yardımcısının İstanbul'da söylediği gibi. Ne diyordu? Hiçbir şey olmadıysa bir şey oldu. O halde bu seçimde de hiçbir şey olmadıysa bir şeyler oldu. Şimdi ben oldu bu oldu. Hiçbir şey söylemek istemiyorum” dedi.

“Seçimin mağlubu Cumhurbaşkanıdır”

Turfan, “Herkes sıfırdan başlıyor. Her şeye rağmen, tüm devlet imkanlarına rağmen çok ciddi bir paralı organizasyon olan Adalet ve Kalkınma Partisi’ne rağmen her türlü kolluk kuvvetine, Yüksek Seçim Kurulunun kolaylıklarına rağmen, yani bir futbol maçına düşünün. Futbol maçında hakemler hep sizin yanınızda. Siz karşı takımı yenmeye uğraşıyorsunuz. Bütün güçlere rağmen, bütün baskılara, hatta kötü, sert sözlere rağmen, hatta Meksika sınırı gibi ayırmalarına rağmen, ötekileştirmeye rağmen seçimin mağlubu Cumhurbaşkanıdır. Mağlup olmuştur. Her türlü imkana rağmen mağlup olmuştur. Karşı tarafında yüzde, hatta yüzde 51, bu arkadaşımızı istemeyen insanlar topluluğu vardır. Şimdi burada yapılacak iş Türkiye'nin şehir, Türkiye içi seçmen sayısı 60 milyon 700 bin idi. Zannediyorum 50 bin yeni seçmen geliyor. 15 gün içerisinde 49-50 bin civarında on sekiz yaşını dolduran yeni insan insanımız yeni seçmenimiz, yeni gençlerimiz var. Bunlarla birlikte yurtdışı ile birlikte 64.5 milyon civarında bir seçmen var. Bu seçmenlerden yüzde 85.6’sı gitti, oy kullandı. 1 milyon 30 bin civarında da maalesef iptal oy var. Burada yapılacak iş belli, çok daha iyi çalışarak, çok daha düzgün çalışarak seçime katılmamış arkadaşlarımızı, insanımızı sandığın başına götürmek. Bizim yapacağımız iş bu” diye konuştu.

“Biz tam bir demokrasi vaat etmiştik”

Turfan, “Biz tam bir demokrasi vaat etmiştik. Herkesin istediği işi tutabildiği, istediği şeyi söyleyebildiği, istediği yere gidebildiği, herkesin konuşabildiği bir ülkeyi vaat etmiştik. Eleştirinin dozunu arttırdığınız zaman hapsolunmadığı bir ülkeyi vaat etmiştik. Neyi vaat etmiştik? İnsanlara söyleyeceğimiz sözler olmalı. İnsanlara birebir dokunmak istiyoruz. Bu mücadeleden demokrasi aşıkları galip çıkacaktır. Burada en düşük bütçeyle mücadele eden parti Demokrat Partidir. Demokrat Parti’nin buradaki yöneticilerinin tamamı imece usulüyle kendi ceplerinden para harcamaktadırlar. Her arkadaşımız ilçe başkanımız, il başkanımız, il yönetim kurulu, ilçe yönetim kurul üyemiz, geçmişte görev yapan arkadaşlarımızın tamamı hiçbir şekilde devletten para almadan, şu yaktığımız elektrikten gittiğimiz yola kadar tamamını cebinden karşıladı” şeklinde konuştu.

“Mücadeleyi birlikte vereceğiz”

Turfan, sözlerini şu ifadelerle tamamladı;

“Mücadeleyi birlikte vereceğiz. Bütün arkadaşlarımdan rica ediyorum. Son bir defa gayret göstereceğiz. Moralinizi bozmayın. Çünkü sıfır sıfır başlıyor.”