9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası Başkanı Metin Kamış, vatandaşları, ilaçlarını eczanelerden almaları konusunda uyardı. Kamış, "İnternetteki ilaçların tümü sahtedir. Bu sahte ilaçların kullanımı rahatsızlığınıza çare olmadığı gibi vücut fonksiyonlarınızı da kötü yönde etkilemektedir İnternetten ilaç temin edip sağlığınızı korumak isterken sağlığınızdan olmayın" dedi.

İnternet aracılığıyla satılan ilaçların, halk sağlığını tehdit ettiğini, ağır sağlık sorunlarına yol açtığını ve sonu ölüme varan zararlar verdiğini ifade eden 9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası Başkanı Metin Kamış, vatandaşları ilaçlarını eczanelerden almaları konusunda uyardı.

Eskişehir'de sağlıkta önemli işbirliği: İmzalar atıldı Eskişehir'de sağlıkta önemli işbirliği: İmzalar atıldı

"İnternetteki ilaçların tümü sahtedir" 

Sağlık sorunları nedeniyle internetten ilaç alan veya almak isteyenleri uyaran Kamış, vatandaşların bazen ulaşımının kolay olduğu için bazen de fiyatının daha uygun olduğu için internetten ilaç almayı tercih ettiğini söyledi. Kamış, "Şunu net olarak belirtmek isterim ki internetteki ilaçların tümü sahtedir. Bu sahte ilaçların kullanımı rahatsızlığınıza çare olmadığı gibi vücut fonksiyonlarınızı da kötü yönde etkilemektedir. Başta böbreklere ve karaciğere zarar vermesi kaçınılmazdır" dedi.

"İlacınızı eczaneden alın" 

Ülkemizde ilacın en güvenli adresinin eczaneler olduğunu vurgulayan Kamıi, "İlacınızı eczanelerin dışında bir yerden temini, halk sağlığı açısından büyük tehlike arz etmektedir. İnternetten temin edilen ilaçların sahte olmasının yanı sıra vatandaşlarımıza ulaşana kadar ki saklama koşullarından dolayı da sağlığımızı riske atmaktadır. Dünya’da ve ülkemizde her geçen gün artan sahte ilaç pazarına karşı en güvenli adresin yine eczaneler olduğunu hatırlatmak isterim. İnternetten ilaç temin edip sağlığınızı korumak isterken sağlığınızdan olmayın. Dünyada da internet üzerinden ilaç satışına karşı tepkiler gün geçtikçe büyümektedir. İlacın uzmanı da adresi de eczacıdır. İlaçlar hekim kontrolünde ve eczacı danışmanlığında halka sunulması gerekirken internetten yapılan satışlar, bu iki önemli sağlık profesyonelini devre dışı bırakarak pek çok soruna davetiye çıkarmaktadır. İnternetten satılan ilaçların herhangi bir denetime tabi olmadığı unutulmamalı" şeklinde konuştu.