'ESKİŞEHİR SÜRPRİZLERE HAZIR OLSUN'

MHP İl Başkanı İsmail Candemir, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Eskişehir ziyaretini, yaklaşan seçim süreci ile ilgili değerlendirmelerini Eskişehir Ekspres’e anlattı. Candemir, “Milliyetçi ülkücü hareket ittifakın arkasındadır, gereğini de yapacaktır” dedi.

'ESKİŞEHİR SÜRPRİZLERE HAZIR OLSUN'

Mesajları netti

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Eskişehir’den seslendi, Bahçeli’nin programını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Genel Başkanımızın Eskişehir performansından çok memnun kaldık. Eskişehir ve Türkiye geneli ile alakalı ve 31 Mart seçimleri ile alakalı konularda gayet açık net mesajlar verdi. Salondaki coşkudan da bu belli oldu. Biz çok memnun kaldık. Bizim için de moral motivasyon oldu, ittifak ortaklarımız için de aynı şekilde. Bizim için beklenen başkaları için sürpriz bir konuşma oldu.

Genel başkanımızın sözünü yere düşürmeyiz

Bahçeli, konuşmasında partililere seslendi, Cumhur İttifakı adaylarına destek istedi, bu konuşmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tabi ki biz başından beri söylüyoruz, MHP Elif gibi dik olan insanların mensubu olduğu bir partidir. Bizde genel başkanın sözü yere düşürülmez. Genel başkanımızın bu konudaki talimatı gayet açık ve netti. Cumhur İttifakı’nın adayları hepsi bizim adayımızdır. Bu saatten sonra adaylar AK Parti ya da MHP’nin adayı değil, Cumhur ittifakı’nın adayıdır. Biz genel başkanımızın sözünü yere düşürmeyiz. Zaten başından beri de Eskişehir teşkilatı olarak da yapmaya çalıştığımız AK Parti MHP teşkilatlarını tek teşkilat gibi çalıştırabilmek. Biz samimiyiz. Son güne kadar da elimizden gelen her şeyi yapacağız. Genel başkanımızın tavrı da gayet doğaldır. Genel başkanımız öyleymiş gibi yapmaz, çok doğal açık ve nettir. Biz de gayet açık ve netiz ve ittifakın sonuna kadar arkasındayız. 

Milliyetçi, ülkücü hareket ittifakın arkasında

Eskişehir’de MHP tabanı da sizce Cumhur İttifakı’nı destekleyecek mi?

Tabi ki. İnsanlar belki bir şeyi kaçırıyorlar. 15 Temmuz sonrasında ilk defa bir yerel seçim oluyor. Son dört yerel seçime baktığımızda Eskişehir’de Büyükşehir Belediyesi ve merkezdeki belediyeleri MHP seçmeni belirliyordu. Bizden kayan oylar belirliyordu. Her şey zaten meydanda. Ama 15 Temmuz sürecinden sonra AK Parti MHP tabanında bir yumuşama karşılıklı bir görüş alışverişi başladı. Bu tabi karşılıklı iki genel başkanın tutumu, referandum dönemi, arkasından anayasa değişikliği referandum dönemi, 24 Haziran seçimlerinde ortak çalışmalar içinde yer alınması, sonrasında da 31 Mart seçimleri… Bence Eskişehir sürprizlere hazır olsun.  Bizim açımızdan sürpriz değil aslında. Milliyetçi ülkücü hareket ittifakın arkasındadır, gereğini de yapacaktır.

Elimizden gelen her şeyi yapacağız

Seçim tahmininiz var mı?

Gönlümden geçen 15-0. Ama gerçek ne olur vatandaşın takdiri. Biz son dakikaya kadar Cumhur İttifakının bu seçimleri 15-0 alması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Ben il başkanı, teşkilat başkanlarım, ilçe başkanlarım genel başkanımızın sözünü yere düşürmeyeceğiz. İnşallah Eskişehir için çok güzel şeyler olacak. 

Burhan Sakallı seçimi alacak

Burhan Sakallı’nın Büyükşehir’deki şansını nasıl görüyorsunuz?

Bence alır, Burhan Bey hak ediyor, Burhan Bey donanımlı, kendisini Büyükşehir için çok iyi hazırlamış, projeleri ile geçmiş iki dönem Odunpazarı’nda yapmış olduğu belediye başkanlığı tecrübesi ile, seçimleri alacağını ve Eskişehir’i değiştireceğine canı yürekten inanıyoruz, sonuna kadar da destekliyoruz. 

Eskişehir seçmeni farklıdır

Kararsız seçmen ile ilgili ne söylemek istersiniz?

Böyle bir seçim ilk defa yaşanıyor. Bu resmiyette olmayan bir ittifak, gönül ittifakı aslında. İlerleyen günlerde kararsız seçmenin sayısı azalacak. Bir de yerel seçimlerde Eskişehir açısından da baktığımız zaman insanlar projelere değer verir, adaylar önemlidir Eskişehir’de. Hep söylüyorum, Eskişehir’i diğer vilayetlerden farklı tutmak gerekir. Eskişehir’in seçmen profili farklıdır. Eğer doğru mesajları doğru adaylarla verirseniz herkesin bu şehirde kazanma şansı vardır.

Bahçeli’nin Eskişehir konuşması kararsız seçmeni etkiler

Bahçeli’nin sözleri karasız seçmen üzerinde etkili olacak mı sizce?

Çok etkiler. Genel başkanımızın Eskişehir konuşmasının etkisi bizim ve AK Partili arkadaşlarımızın üzerinde çok getirisi olacağı muhakkaktır. Bu iki parti tabanından da bir moral motivasyon oldu. Gerçekten bir inanç perçinlenmesi oldu. Umduğumuzun çok çok üzerinde bir geri dönüş aldık. Bunu salonda da gördük. Bunu sandığa yansıtacağız.

Ne yazık ki yapılmayan çalışmalar var

Bire bir ziyaretlerinizde vatandaşların adaylardan beklentileri nedir?

Vatandaşların en büyük beklentisi birincisi işsizlik ve yatırım iklimi. Trafik problemi, otopark ve imar problemi. İlçeler yeteri kadar alt yapı yatırımı alınmamasından şikayetçi. Beş sene önce çıkan Büyükşehir Yasası’ndan dolayı İller Bankası’ndan gelen ilçelere yardımın yüzde 40’ına Büyükşehir Belediyesi otomatik olarak el koyuyor. Bunun karşılığında alt yapı ve ulaşım sağlamak zorunda. Ama ne yazık ki bunlar yapılmıyor. Her ilçenin aslında kendine özgü problemleri var. Bu seçimlerde gördüğümüz şu, tüm adaylar gerçekten iyi hazırlanmış, her ilçe kendine özgü projelerle geliyor. 

Nezaket çerçevesinde geçiyor

Şehrimizdeki siyasi havayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Az zaman kaldı. Eskişehir’de zaman az da kalsa seçim de olsa belirli bir nezaket çerçevesinde bu iş gider. Bugüne kadar her hangi bir tatsızlık olmadı. Eski gümbür gümbür bir seçim havasını görmüyoruz. Herkes ev ev dolaşıyor, kişiler üzerinde çalışıyor. Mümkün olduğu kadar herkesin elini sıkıp kendini anlatmaya çalışıyor. Eski gürültülü patırtılı seçimler yok. Bu da yeni bir seçim sistemi. Kalan günlerdeki havaya da bakacağız. 

31 Mart’da oy kullanacak seçmene son olarak ne söylemek istersiniz?

Cumhur İttifakına destek verin, Eskişehir değişimi hak ediyor. Bu değişime bir şans vermek lazım. Sonuçta hepimiz bu şehirde yaşıyoruz. Bu şehirde değişimi gerçekleştirelim önünü açalım diyoruz. 
 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER