banner766

Herkesin kendinden bir şey bulacağı yer: Seyitgazi

Eskişehir'in tarihi asırlar öncesi dayanan ilçesi Seyitgazi'de turizm alanında önemli yatırımlar yapılmaya başlandı. Tarihi ilçenin turizm potansiyelini değerlendirmek için çeşitli projeler üzerinde çalışan Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe, ilçeyi herkesin kendinden bir şey bulabileceği bir yer olarak değerlendirirken, tüm Eskişehirlileri ve bölge halkını Seyitgazi'ye davet ediyor.

EE | Özel 18.10.2020, 15:56 21.10.2020, 15:14
Herkesin kendinden bir şey bulacağı yer: Seyitgazi

Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe, ilçenin tarihini şöyle anlatıyor:

"Seyitgazi’nin kapladığı bölge, Türkmen Dağı, Kırkız Dağı, Karadağ ve Yazılıkaya Platosu ile çevrelenmiş yüksek, engebeli bir topoğrafik yapıya sahiptir. İlçe merkezi, yamacındaki Seyyid Battal Gazi Külliyesi ile uzaklardan seçilebilen Üçler Tepesi’nin hemen eteğinde yer alır. İlçemiz ismini bu külliyeden almıştır. Arkeolojik araştırmalar Seyitgazi yöresinin Tunç çağları boyunca yoğun olarak iskân edildiğini gösterir. Bölge Frigler’in de ana yerleşim sahasıdır. İlçenin güneyinde uzanan Yazılıkaya Platosu’nda Frig kale ve kaya anıtlarının en özgün örnekleri vardır. Roma ve Bizans döneminde Nakoleia adı ile önemli bir ticari ve dinsel merkez konumuna ulaşmıştır. İlçe merkezinde bir evin temel kazısında bulunan döşeme mozaiğinde okunan ‘Nakoleia’ kelimesi kentin bu dönemdeki adı için en önemli kanıttır"

İlçeye gelip, gezip görmek isteyenlere çağrıda bulunan Başkan Uğur Tepe "İlçemize gelmek isteyenlere şunu aktarmakta fayda var; üzerinde bulunduğumuz coğrafya birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir alan. Hemen hemen tüm dünya üzerindeki insanların kendinden bir şeyler bulabileceği bir yer.  Bunlardan başlıcaları Seyyid Battal Gazi Külliyesi, Şeyh Sücaaddin Veli Külliyesi, Üryan Baba Türbesi, Himmet Baba Türbesi, Melik Gazi Türbesi yer almaktadır. Frig ve Roma dönemine ait pek çok tarihi eserin yer aldığı, dünyaca bilinen ‘Yazılıkaya’ ilçemiz ve Han sınırlarında bulunmaktadır.  Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ilçemizde bu zengin kültürün izlerini el sanatlarında ve yiyecek kültüründe görebiliyoruz. İlçemizi ziyaret edecekler için özellikle ‘Gözleme, Ağzı Açık, Kuyu Kebabı, Kozalak Yoğurdu, Frig Pilavı (çatal pilav), Orman Aşı, Iptırım, Sac Altı’nı tatmalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıca tarihi geçmişi bulunan Rölyef sanatının nasıl icra edildiğini de burada yakından görme imkânları bulabilirler. Misafirlerimize ayrıca mülkiyeti belediyemize ait olan bungalov evlerinde doğa içinde konaklama imkânı bulacaklarını ifade etmek istiyoruz. Bir de doğa aşığı olanlar için Büyükyayla Mahallemizde piknik keyfinin daha bir farklı olduğunu söylemek gerekir. Hem doğa hem tarih iç içe" dedi.

Başkan Tepe, Seyitgazi'de turizm konusunda yakın gelecekte çalışmalarını neticelendirecekleri müjdesini de verdi. 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:50
Güneş 07:14
Öğle 12:47
İkindi 15:42
Akşam 18:10
Yatsı 19:28
Günün Anketi Tümü
Eskişehirspor İlhan Var ile başarılı olur mu?
Eskişehirspor İlhan Var ile başarılı olur mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@