alexa

banner933

banner934

banner935

banner941

banner942

banner943

banner912

banner936

banner937

banner938

banner939

banner940

banner944

banner766

'Lobi oluşturulmazsa hızlı tren elimizden kaçacak'

MHP Eskişehir İl Başkanı İsmail Candemir, yeni taşındıkları il binasında sorularımızı yanıtladı, hedeflerini anlattı. Candemir, parti çalışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken, yüksek hızlı trenin mutlaka Eskişehir’de yapılması için gayret gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Candemir, “Eğer bu proje Eskişehir’den giderse yazık olur” dedi.

EE | Özel 09.10.2019, 19:19 10.10.2019, 17:42 ABONE OL: google news
'Lobi oluşturulmazsa hızlı tren elimizden kaçacak'

Kentteki trafik sorunu ile ilgili, yerel yönetimler iktidara atıyor topu, iktidar partisi temsilcileri de yerel yönetimleri sorumlu gösteriyor. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Eskişehir’de sadece trafik değil, tüm problemleri ile alakalı olarak seçilmişlerle atanmışlar bir araya oturmalı bu problemler ile alakalı ortak akıl projeleri üretmeli ve çözülmeli. Eskişehir’de trafik problemi kangren haline geldi. Bunun nasıl çözülebileceği konusunda herkes üzerine düşeni yapmalı. Herkesin birbirine topu atması ne yazık ki sorunları çözmüyor. Sıkıntıyı da Eskişehirli olarak hepimiz çekiyoruz. Tüm kurum kuruluşlar, siyasi partiler, belediyeler hepsi bir araya gelmeli. Eskişehir’in birinci önceliklerinden olan trafik problemi ile alakalı gerekli adımlar atılmalı. Yoksa bir beş sene daha bu şekilde sıkıntı çekerek gideriz. 

Sizce Eskişehir’in en önemli sorunu nedir?

Eskişehir’de trafik en büyük sorun. İkincisi tüm Türkiye’de olduğu gibi şehrimizde de işsizlik hızla artmakta. Bununla alakalı olarak sanayi odası ciddi bir çalışma yapıyor, destek vermek gerekiyor. Ticaret Odası’nın çalışmaları var,  Eskişehir’deki siyasiler de bunlara kulak vermeli. Gerekli desteği mecliste Ankara’da Cumhurbaşkanlığı nezdinde verilirse Eskişehir daha yaşanılır bir kent olabilir diye düşünüyoruz. Siyasi atmosferi Eskişehir’de daha olumlu hale getirmek gerekiyor. Tüm siyasilerin Eskişehir konusunda bir araya gelmesi, kavgaları çekişmeleri bir kenara bırakması gerekiyor. Kaybeden Eskişehir, kaybeden Türkiye oluyor. Hepimiz bu şehirde bu ülkede yaşıyoruz. Birinci önceliğimiz ülkemizin şehrimizin menfaatleri olmalı, siyasi egolarımız olmamalı. 

Eskişehir’e yapılacak yatırımlar konusunda siyasi partilerin birlikte hareket edebildiğini düşünüyor musunuz?

Ne yazık ki düşünemiyoruz. Bunu da zaten görüyoruz. Bürokrasideki arkadaşlar Eskişehir’e yapılacak yatırımlarda siyasilerden daha fazla çalışıyor. Bunu bir özeleştiri olarak yapmamız gerekiyor. Konu Eskişehir olduğunda tüm siyasetçilerin bir araya gelip ortak hareket edebilmeleri lobi oluşturabilmeleri lazım. Bu mecliste de şehirde de aynı şekilde olması lazım. Ama ne yazık ki bunu Eskişehir’de bir türlü sağlayamadık. Yerel genel çekişmesi hala devam ediyor. Bundan da en büyük sıkıntıyı Eskişehir görüyor. İşte hızlı tren projesi gündemde, başka şehre gitmesi de gündemde. Eskişehir lobisi gerekli atağı gösteremezse, ne yazık ki Eskişehir için çok büyük bir değer olan demiryolculuk geçmişi de fazla olan bir şehirde elimizden avucumuzdan uçarak gidecek. Ki bu konuda Anadolu Üniversitesi Rektörünün gayretleri ile URAYSİM projesinin tamamlanması aslında Eskişehir’e bu konuda çok büyük bir avantaj sağlıyor. Tüm sertifikasyon işlemleri inşallah URAYSİM tesislerinde yapılacak. Bunun Eskişehir’e ülkemize katma değeri çok fazla. Bunun için bir kere daha Anadolu Üniversitesi Rektörü Şafak Beye bir Eskişehirli olarak çok teşekkür ediyoruz. 

Yüksek Hızlı Trenin Eskişehir’de yapılması için sizce ne yapılmalı?

Burada siyasi iradenin birlikte hareket etmesi gerekiyor. Çünkü bize rakip olan şehirlerde siyasetçilerin bu konuda çok fazla bastırdığını görüyoruz. Eskişehir’de de bu birlik ve beraberliği yakalayıp tüm siyasilerin yerel yöneticiler, bürokrasi başta olmak üzere bu konu hakkında ciddi bir çalışma yapılması gerekiyor. Bildiğim kadarıyla TÜLOMSAŞ bu konuda ciddi bir çalışma yaptı. Bunu aktif hale getirip gerekli baskılar oluşturulmalı. Yoksa yazık olacak. Alt yapısı olan, Eskişehir’de bir demiryolculuk geleneği de var, eğer bu proje Eskişehir’den giderse yazık olur. 

Kurulması planlanan Yeni Parti ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Türkiye’de değişik kesimlerin iktidarı değiştirebilmek için yaptığı işler. Yıllardır Ali Bey, uzun süre ekonomi bakanlığı yaptı. Eğer bir yanlışlık varsa neden düzeltmedi. Yine Davutoğlu, bugün yaşadığımız dış politikadaki problemlerin en büyük kaynağıdır. Eğer bugün dış politikada başarısızsak başımız ağrıyorsa en büyük suçlusu Davutoğlu’dur. Farklı ne yapacaklar ki. Vatandaşta ne tür bir karşılık bulacaklarını zannediyorlar. Ama hesap belli. Türkiye önümüzdeki günlerde neye gebe göreceğiz. Ama köklü partilerden ayrılan hiçbir parti bu zamana kadar doğru düzgün bir varlık gösterememiştir. Bu partilerin kurulmasındaki amaç da yüzde bir yüzde üç arasındaki bir oyu hedeflemekte. Amacı gayesi zaten belli, ben başarılı olacağını zannetmiyorum. 

Türkiye’de ‘erken seçim’ demek ekonomik sorunların ağırlaşması demektir

Türkiye gündeminde son bir kaç aydır erken genel seçim söylemleri oluyor, bu olur mu sizce?

Türkiye bir sene içerisinde iki büyük seçim atlattı. Türkiye’nin şu anki öncelikleri farklı olması gerekiyor. Terörle mücadelede belirli bir noktaya gelindi. İnşallah terörün beli kırılma noktasına gelindi. Ekonomide atılması gereken adımlar var. Vatandaşın gündemine dönmeliyiz. Bence vatandaşın gündeminde erken seçim yok ve olmamalı da. Türkiye’de taşlar yerine oturmaya başladı. Bunun için mevcut iktidara biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak Cumhur İttifakı içersinde gerekli desteği veriyoruz. Ben Türkiye’nin şu anda her hangi bir seçime olduğunu düşünmüyorum. Türkiye’de bir seçim daha demek ekonomik sorunların ağırlaşması vatandaşın geçim sıkıntısının artması demek. 

Kısa süre önce bir hafta içerisinde lideriniz Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ziyaretleri oldu Eskişehir’e, bu ziyaretleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Eskişehir önemli bir kent, Eskişehir Cumhuriyet’in kuruluşunda da önemli bir kent. Sonrasında demokrasinin yerleşmesinde de önemi bir kent. Tüm siyasiler için gerçekten önemli. Cumhurbaşkanımız Modern Müze’nin açılışına geldi, Kılıçdaroğlu bey ilçe belediyelerine ziyaretlerde bulundu. Sayın genel başkanımız da Söğüt programı dolayısıyla yaklaşık iki gününü Eskişehir’de geçirdi. Eskişehir, önemli önemini iyi kavramak gerekiyor, ona göre çalışmak gerekiyor. 

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Milliyetçi Ülkücü hareket hem Eskişehir’e hizmet noktasında hem kendi gördüğümüz eksikleri tamamlama noktasında üzerine düşenleri yapıyor. İnşallah önümüzdeki dönemlerde de genel merkezden daha fazla ziyaretçilerimiz olacak. Yeni hizmet binamızın açılışına da inşallah genel başkanımız, uygun gördüğü bir tarihte açılış yapmaya gelecek. Biz her zaman yoğun bir biçimde çalışmaya devam ediyoruz. Son yıllarda partimize karşı çok büyük bir teveccüh var. Mevcut binamızın fiziki şartları yeterli değildi. Daha rahat çalışabilmek için yeni bir binaya ihtiyaç duyduk. Bundan sonraki süreç çok önemli. Biz bugünden 2023 seçimlerinin hazırlarını yapıyoruz. Daha başarılı olmak için neler yapmamız gerektiği konusunda planlamalar yaptık. Önümüzdeki aylardan itibaren daha yoğun bir Milliyetçi Hareket Partisi’ni Eskişehir’de göreceksiniz. ÖZEL RÖPORTAJ | NEVİN BULUT ATAK, ESKİŞEHİR EKSPRES

Gazete Eskişehir Ekspres'in Ekim sayısından...
 

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 14 Mayıs 2021
İmsak 03:57
Güneş 05:38
Öğle 12:59
İkindi 16:52
Akşam 20:10
Yatsı 21:45

Gelişmelerden Haberdar Olun

@