alexa

banner912

banner766

Alkan'dan kritik açıklamalar: Eskişehir'de okullarda vaka sayısı artıyor...

Eskişehir'de son iki haftada vaka sayıları en yüksek seviyeler ulaştığı bildiriliyor. Kentte son olarak bazı bölge ve mahalleler karantinaya alındı. Son olarak Tepebaşı Muttalip ile Günyüzü Kayakent mahallelerinin karantinaya alınmasının vakalardaki artışın en somut göstergesi olduğunu ifade eden Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, "Çok endişeli ve karamsarız" diyerek, Milli Eğitim İl Müdürlüğü'ne, Eskişehir'de binlerce öğrenci ve öğretmeni ilgilendiren kritik sorular yöneltti.

Eğitim 31.10.2020, 09:20 02.11.2020, 13:57 ABONE OL: google news
Alkan'dan kritik açıklamalar: Eskişehir'de okullarda vaka sayısı artıyor...

"Eskişehir'de vaka sayıları artıyor. Okulların kısmi olarak açılması bu oranı daha da yükseltecektir" diyen Faik Alkan şöyle konuştu;

"Salgının hızla ve korkutucu şekilde arttığı bir dönemden geçmekteyiz. Açıklanan hasta sayıları kaygılarımızı artırırken, açıklanmayan vaka sayılarının tahmin edilen oranlarının yüksekliği önümüzdeki birkaç ayın bizler açısından oldukça zor olacağına işaret ediyor. Salgında yeni bir aşamaya gelindiğini biliyoruz. Eskişehir'de son olarak Tepebaşı Muttalip ile Günyüzü Kayakent Mahallesinin karantinaya alınması bu durumun somut göstergesidir. Bu bölgelerdeki anaokul, ilkokul ve ortaokulların kapanması tehlikeli bir tırmanışı da işaret etmektedir. 

Okullarda yüz yüze eğitimin genişlemeye devam ettiği bir süreçte, dönemin hassasiyetine uygun önlem alınmamasını da sıklıkla eleştiriyoruz. Bu konuda sorumluluğu olan tüm kamu kurumlarının üzerine düşeni yapması elzemdir. 

Sağlık hakkımıza, öğrencilerimizin eğitim hakkına rağmen art arda kararlar açıklanıyor.

Salgın yayılımına rağmen sınavlar nasıl gerçekleşecek? Ziyaret ettiğimiz her okulda seyreltilmiş sınıf mevcutları ortalama 17 öğrenci. 4 metrekareye 1 öğrenci uygulamasına ne oldu? 

Eğitime erişemeyen veya sınırlı ulaşabilen Eskişehir'de binlerce öğrenci var. Sınavlarla daha da derinleşecek eşitsizlik nasıl giderilecek?

Okullarda para toplamak amacıyla yapılan veli toplantılarında fiziki mesafeye uyulmuyor. Bu da yeni vakaları doğuruyor. Okul idarelerini Milli Eğitim neden uyarmıyor? 

Yüz yüze eğitim için; gerekli önlemlerin alınması, şeffaf bilginin, bilimsel verilerin esas alınması zorunluluk diyerek aylarca uyardık. 

Pazartesi günü 5. ve 9.sınıflar seyreltilmiş eğitime başlayacaklar. Çok endişeli ve karamsarız. 

Her gün okullarımızda tanı konan öğrenci, öğretmen ve yardımcı personel haberleri geliyor. Veliler arıyorlar, mesaj atıyorlar.  Vatandaşlara düşen sorumluluk kadar mülki amirlerde düşen sorumluluklar ortadadır. 

Sağlık hakkına rağmen kararlar alınamaz ve uygulanamaz" 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak 05:15
Güneş 06:38
Öğle 12:56
İkindi 16:21
Akşam 19:03
Yatsı 20:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@