alexa

banner766

Alkan: Okullarla ilgili Eskişehir'de somut adım bekliyoruz

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, okulların 31 Ağustos'ta açılıp açılmayacağı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığına eleştiriler yöneltti. "Okulların açılmasıyla ilgili senaryo çok fakat somut bir adım yok" diyen Alkan, önümüzdeki süreçle ilgili önemli soruları gündeme getirdi.

Eğitim 24.07.2020, 16:05 25.07.2020, 18:56 ABONE OL: google news
Alkan: Okullarla ilgili Eskişehir'de somut adım bekliyoruz

Alkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

"Milli Eğitim Bakanımızın okulların açılma sürecine yönelik ortaya koyduğu yol haritası ve olasılıklar bir çok sorunun doğmasına neden olmaktadır. Okulların açılmasına 1 ay kadar bir zaman kalmışken Bakanımızın çoklu senaryolarının  olasılıklarının hayata geçirilmesi konusunda Eskişehir 'de hiç bir icraat görmemekteyiz. Eğitimciler olarak icraat görmek istiyoruz. Bizim açımızdan sadece algı yönetiminin yarattığı belirsiz bir durum ve beklentinin hakimdir.

 • Okullarımız açılmaya hazırsa Milli Eğitim Bakanlığımız ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz saydığımuz temel hazırlıkları yapmış mıdır? 
 • 24 Ağustos ta okullara gidecek olan öğretmenler hijyenik ve havalandırma sorunu çözülmüş öğretmen odaları bulacaklar mıdır? Yine toplantılar fiziki açıdan yetersiz salonlarda saatlerce sürecek şekilde mı yapılacaktır? 
 • Okul öncesi eğitim ile ilgili Eskişehir de hiç hazırlık var mı? Çalışan anne ve babaların çocuklarının durumu ne olacak? En az biri izinli sayılacak mı? 
 • 4 metre kareye 1 öğrenci uygulaması için somut atılan adımlar yok. Seyreltilmiş sınıf uygulaması için okullarımız hazır mı? 
 • Tekli sıra uygulaması konusunda hiçbir çalışma yapılıyor mu? 
 • Hijyen meselesinin çözümü için temizlik personeli alımı yapıldı mı? Pandeminin başlangıcında beyaz bayrağa sahip Eskişehir'deki okullarda bile hijyen temel sorundu. 
 • Okul tuvaletlerinde kullanılacak temizlik malzemelerinin alımı için bütçe oluşturuldu mu? Kalabalık okullarımızdan örnek verecek olursak merdivenler gün içerisinde en az 12 tuvaletler en az 5000 ile 6000 kere kullanılacak bunun içinde temizlik ön plana çıkmaktadır dolayısıyla paraya ihtiyaç vardır. Kaynak yine veliler mi alacaktır? 
 • Pansiyonlu okullarda çalışmalar havalandırma sistemleri dahil hiç bir şekilde yapılmadı. Özellikle ilçelerimizde bu konuda bir hazırlık var mıdır? 
 • Öğretmenlere ders yükü dışında ateş ölçme, takip gibi görevlerde yüklenecek. Bu konuda her okula bir sağlık görevlisi ataması yapılacak mı? 
 • Kantinlerde öğrenci denetimi en zor mesele olacaktır. Bu konuda kağıt üzerinde yazılı olan ile pratik bir olmayacak. Kantincilerin de mağduriyeti göz önüne alınarak seyyar koridor servis uygulaması yapılabilir mi? 
 • Taşımalı sistem terk edilip köy okulları açılacak mı? 
 • Somut olarak Eskişehir'de yaşadığımız kalabalık sınıflar ile derslik ihtiyaçının giderilirmesi için ne yapılacak? Prefabrik sınıflar için adım atılacak mı? 

"Uzaktan eğitim eşitsizliği giderilemedi"  

Salgın boyunca uygulanan bu yöntemin sayısal verileri ortadır. Öğrencilerin %30 maksimum uzaktan eğitimi takip etti. Altyapı konusunda atılan adımlar var denmektedir. Öğrencilerin yüzde 20 ile 30 da bilgisayar ve tablet bulunmamaktadır. 1 ay da bu tablo değişecek mi?  Ders içerikleri değişti mi? EBA sistemi konusunda yeni olan bir gelişme somut olarak nedir? 

Sonuç olarak evet okulların açılması gereklidir. Fakat daha fazla bütçe ve para harcayarak bilimsel veriler ile analiz edilerek bu yapılmalıdır. Öğrencilerimizin ve eğitim emekçilerinin sağlığı her şeyden önemlidir"
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Ocak 2021
İmsak 06:39
Güneş 08:06
Öğle 13:15
İkindi 15:51
Akşam 18:14
Yatsı 19:36

Gelişmelerden Haberdar Olun

@