alexa

banner766

Bakan Selçuk: Anadolu Üniversitesi'ne ihtiyacımız var

Özel eğitim alanında görevli öğretmenlerin bilgi, beceri ve yeterliklerinin artırılmasını amaçlayan "Özel Eğitim Mesleki Gelişim Programları" tanıtım toplantısı, 11 Şubat Perşembe günü Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün ev sahipliğinde Ankara’da yapıldı. Burada konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk "Anadolu Üniversitesinin birikimine gerçekten ihtiyaç duyuyoruz" dedi.

Eğitim 13.02.2021, 12:41 15.02.2021, 14:01 ABONE OL: google news
Bakan Selçuk: Anadolu Üniversitesi'ne ihtiyacımız var

Gerçekleştirilen tanıtım toplantısına, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Prof. Dr. Adnan Boyacı, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kaya, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Tuncan, Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü öğretim üyeleri Prof. Dr. Mehmet Yanardağ ile Doç. Dr. Ramazan Akdoğan katıldı. 

Toplantıda Anadolu Üniversitesinin, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü için Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Prof. Dr. İbrahim H. Diken’in koordinatörlüğünde, anaokulundan liseye Türkiye’deki tüm öğretmenler için hazırlanan Türkiye’nin en kapsamlı “Özel Gereksinimli Öğrenciler için Öğretmen Mesleki Geliştirme Programları” kitap seti tanıtıldı.

“Özel çocuklar ve onların özel öğretmenleri için çok kapsamlı bir çalışma”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, özel çocuklar ve onların özel öğretmenleri için çok kapsamlı bir çalışmanın içinde olduklarını söyledi. Selçuk, konuşmasının devamında şunları kaydetti: "Çocuklarımızın herhangi bir eğitim imkânından eksik kalmaması için gerekeni yapıyoruz. Bu bağlamda özel eğitim okullarının sayısını artırıyoruz, buradaki öğretmenlerimize destek veriyoruz, altyapı imkânlarını geliştiriyoruz. Müfredatımızda, kaynaştırma ve bütünleştirme eğitimine dâhil olan içerikleri zenginleştirerek, ortaya konulan eğitimin niteliğinin artmasına da hizmet ediyoruz. İlgili materyallerin, araç ve gereçlerin tedariki konusunda da son derece yoğun çalışma içerisindeyiz."

“Anadolu Üniversitesinin birikimine gerçekten ihtiyaç duyuyoruz”

Özel eğitimde her alt başlığın farklı bir uzmanlık olduğunu belirten Bakan Selçuk, bu anlamda Anadolu Üniversitesinin birikimine gerçekten gereksinim duyduklarının altını çizdi ve bu birikimden son derece işlevsel faydalanabildikleri için Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal’a katkılarından dolayı teşekkür etti.

“Eğitimin olduğu her yerde olmaya devam edeceğiz”

Tanıtım toplantısında Rektör Erdal, Anadolu Üniversitesi’nin birçok farklı eğitim alanında olduğu gibi özel eğitim alanında da önemli çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Anadolu Üniversitesi’nin Engelliler Araştırma Enstitüsü, Engelliler Entegre Yüksekokulu, Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü, Dil ve Konuşma Bozuklukları Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (DİLKOM), İşitme Engelli Çocuklar Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (İÇEM), Üstün Yetenekliler Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezinin, Türkiye’de bu alanda çalışan ilk bölüm ve birimler olduğunun vurgulayan Rektör Erdal, “Özel gereksinimli bireylere hizmet sunmak için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemizin ihtiyaç duyduğu her alanda katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi. Erdal, konuşmasının devamında ise gerek eğitim, araştırma ve gerekse topluma hizmet bağlamında, özel gereksinimli bireylere katkı sunuyor olmanın Anadolu Üniversitesinin en güçlü yönlerinden biri olduğunun altını çizdi.

Yorumlar (0)
banner914
17
açık
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 05 Mart 2021
İmsak 05:56
Güneş 07:18
Öğle 13:14
İkindi 16:26
Akşam 19:01
Yatsı 20:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@