alexa

banner920

banner924

banner926

banner927

banner912

banner921

banner923

banner925

banner766

Eğitim Sen'den Faik Alkan: Eskişehir'de tablo karanlık

Eskişehir'de yüz yüze eğitim başlaması sonrası eleştirilerde bulunan Eğitim-Sen Şube Başkanı Faik Alkan, öğretmenlerin aşılanması gerektiğini belirterek "Salgının başından bugüne yürütülen algı kampanyası aşı görüntüleri ile sürdürülmektedir. Oysaki bizim yaşadığımız gerçeklik 'Aşıda öncelikli grupta değilsiniz' mesajları ve alınmayan önlemlerdir. Bu nedenle risk altındayız. Eskişehir'de de tablo karanlık" dedi.

Eğitim 05.03.2021, 17:13 06.03.2021, 20:34 ABONE OL: google news
Eğitim Sen'den Faik Alkan: Eskişehir'de tablo karanlık

Alkan, "Aşılama başladı açıklamalarının, görüntülerinin eğitim emekçilerinin yaşamında hiçbir gerçekliği yoktur. Eğitim emekçileri salgında bir kez daha yalnız bırakılmıştır. Aşı olmadan okullarda yüz yüze eğitime geçilmiştir. Okullar hayattan izole yerler değildirler. Aşılama takviminin çok gerisindeyiz ve Eskişehir'deki eğitim emekçileri olarak risk altındayız. Çünkü 2 Marttan itibaren açılan okullarda mutasyona uğramış covid tanısı konan vaka haberleri geliyor.  Aşı yapmak için gerekli temini ve planlamayı değil, sadece bakanın aşı görüntüsüyle toplumu kandırmayı, algı yönetimini tercih ettikleri için eğitim emekçileri olarak sınıflarda, öğrencilerimizle birlikte risk altındayız. Salgın sürecinde sadece algı ile yönetmek için rol üstlenenler, bilimin yol göstericiliğini rafa kaldıranlar ve toplum sağlığını hiçe sayanlar yüzünden risk altındayız. Ve kendimiz için değil sadece çocuklarımız, öğrencilerimiz için gerekli önlemler alınmasını istiyoruz" dedi.

"Risklere rağmen biranda  birçok sektör normalleşme kapsamına alındı"

"Eskişehir de tablo karanlıktır' diyen Alkan, gerekçeleri ise şöyle açıkladı;

●    Eğitim emekçilerinin aşılanmasına başlansa bile aşılama sürecinde henüz somut bir ilerleme ortaya çıkmamıştır. Köylerde çalışan öğretmenlerin bir kısmı aşılanmış . İlçe ve il merkezlerinde aşılama ile ilgili somut bir çalışma yoktur. 
●    Son düzenlemelerle birlikte seyreltilmiş sınıf planlaması sekteye uğratılmıştır. Eskişehir de özellikle Anadolu Liselerde kalabalık sınıflar gerçeği değişmemiştir . 
●    Derslik başına düşen öğrenci sayısının MEB’in açıkladığı gibi 15’in altına düşürülüp düşürülmediği konusunda kamuoyu bilgilendirilmemiştir.
●    Kalabalık okullarda, öğretmenler odası sayısının artırılması konusunda bir çalışma yürütülmemiştir.
●    Kalabalık okullarda öğrenci ve öğretmen tuvalet sayılarının artırılması için bir çalışma yapılmamıştır.
●    Okullarda bir sağlık görevlisine gereksinme bulunmaktadır, ancak bu ihtiyaca dönük bir çalışma yürütülmemiştir.
●    Salgınla mücadeleye uygun, sağlıklı ulaşım konusunda bir düzenleme yapılmamıştır.
●    Eğitim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin şehir içindeki hareketliliği öngörülerek genel toplum sağlığı açısından oluşabilecek riskler göz ardı edilmiş ve bir anda birçok sektör normalleşme kapsamına alınmıştır.

Tüm öğretim tür ve düzeylerinde sağlıklı ve güvenli koşullarda yüz yüze eğitim için bir yandan öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize karşı sorumluluklarımızın gereklerini, diğer yandan toplum sağlığı duyarlılığımızın bize yüklediği görevleri anımsayarak mücadelemizi yürüteceğimizin bilinmesini istiyoruz"

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:32
Güneş 06:04
Öğle 13:02
İkindi 16:47
Akşam 19:50
Yatsı 21:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@