alexa

banner912

banner766

"Enstitülerinin kapatılması kadar köy okullarının da kapatılması da ağır oldu"

Eskişehir Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, 17 Nisan 2021 Köy Enstitülerinin kuruluşunun 81. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Dünyada okullarını kilitli tutan 5 ülkeden birisi olan Türkiye’de bir kuşağı kaybetmek üzeriyiz. Algı yönetimi dışında hiçbir şey yapmayan bir iktidarın eğitim politikalarının da bilimsel olması zaten beklentimiz değildir. Fakat tarihe dipnot düşmek zorunluluğumuzdur. Aynı Köy Enstitüleri gerçekliği gibi" dedi.

Eğitim 17.04.2021, 13:57 18.04.2021, 12:45 ABONE OL: google news
"Enstitülerinin kapatılması kadar köy okullarının da kapatılması da ağır oldu"

Alkan, "Köy Enstitüleri felsefesi yolumuzu salgın koşullarında aydınlatmaya devam ediyor. Bu özel deneyimin yaratılmasına katkı sunan, emek harcayanların anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Köy Enstitüleri, sadece eğitim yaşamımızla sınırlı olmayan, aynı zamanda da Türkiye’nin çağdaşlaşmasının önemli katkıları olan kurumlardır.  Anadolu aydınlanması da denilen, dünyanın köye taşınması, köyün kaderinin değişmesi için ortaya konulan çabanın somutlaşmış halidir Köy Enstitüleri. Eğitim yoluyla köyü ve toplumu kalkındırma ütopyası soru soran ve sorgulayan bir kuşağında ilham kaynağı olmuştur. Bugün salgının eğitime yansıması büyüktür. Dünyada okullarını kilitli tutan 5 ülkeden birisi olan Türkiye’de bir kuşağı kaybetmek üzeriyiz. Algı yönetimi dışında hiçbir şey yapmayan bir iktidarın eğitim politikalarının da  bilimsel olması zaten beklentimiz değildir. Fakat tarihe dipnot düşmek zorunluluğumuzdur. Aynı Köy Enstitüleri gerçekliği gibi" dedi.

"Pandemide köy okullarını açın dedik..."

Alkan, "Eğitime en büyük darbeyi Büyükşehir Yasası'yla köy sayısını bir günde Türkiye’de 18 bin 280'e indirilmesi vurmuştur. Bu yasanın sonucunda köydeki öğrenci oranı da yüzde 3.7' e düşmüştür. Siyasal iktidar bir anda “Öğrenci yok” bahanesiyle 17 bin köy okulunu da  kapatmıştır. Köy Enstitülerinin kapatılması kadar köy okullarının da kapatılmasının sonuçları ülkemiz açısından ağır olmuştur. Salgın koşullarında köy okullar açık olsaydı yayılım hızı okullarda bu kadar büyük olmazdı. Eskişehir'de en az 5 köyü dolaşan taşıma servisi yaş grubu gözetmeden öğrencileri toplayıp okula getiriyor. Bu bilimsel olmadığı kadar maliyetlidir. Türkiye’de en temel sorun olan kalabalık sınıflar ve öğretmen ihtiyacıı ortaya çıkmazdı. Bu nedenle Eğitim Sen olarak pandemide köy okullarını açın dedik. Köy Enstitülerinin  en önemli tarihi mirası olan köy okullar açık olsaydı öğrenci ve öğretmenler daha iyi bir eğitim ortamına sahip olacaktı. Bu nedenledir ki kısa süreli de olsa Köy Enstitülerinin öğretici ve yol gösterici deneyimini belleklerimizde tutarak mücadelemiz sürecektir. Çünkü pandemi eğitimde bilimsellik gerçeğini bir kez daha hatırlatmıştır" diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 10 Mayıs 2021
İmsak 04:03
Güneş 05:42
Öğle 12:59
İkindi 16:51
Akşam 20:06
Yatsı 21:39

Gelişmelerden Haberdar Olun

@