alexa

banner766

Eskişehir'de 10 bini aşkın öğrenci EBA'ya giremedi

Eğitim-Sen Şube Başkanı Faik Alkan, yeni eğitim öğretim dönemi ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Türkiye'de 2.4 milyon öğrenci EBA'ya hiç erişemedi. Uzaktan eğitim için altyapı sorunu çözülmedi. Eskişehir' de EBA'ya giremeyen öğrenci sayısı 10 bin 594 olarak MEB raporunda açıklanmıştır" dedi.

Eğitim 14.02.2021, 12:50 16.02.2021, 11:51 ABONE OL: google news
Eskişehir'de 10 bini aşkın öğrenci EBA'ya giremedi

Alkan, "Salgın koşullarında eğitim ülkemizin bütün gerçeklerini ortaya çıkardı. Eşitsizlik, zengin ile fakir arasındaki fark, özel okul ile kamu okulları arasındaki uçurum, elimizden kayıp giden bir nesil. MEB, 15 Şubat’ta, köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde 1 Mart’tan itibaren ise tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında, haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacağını duyurdu. Neredeyse salgın koşullarında 1 yıldır eğitimde sorunlar olduğu gibi çözülmeden ortada durmaktadır. Sadece Bakanlık, Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü algı yönetimi ile pandemi sürecini yürütüyor. Biz de ısrarla 1 yıldır hiç çözüm üretilmese de  açıklamalar yapıyoruz Eğitim Sen Şube olarak" dedi

"Eğitim, bilim emekçileri, öğrenciler aşılanmadı"

Alkan, "Her yer açıkken, tatil için bankalar kredi verirken okulların kapanmasını doğru bulamadığımızı açıkladık. Yine şartlar oluşturulmadan okullar açılıyor. Göreceğiz bu şartlarda eğitim yapmaya kalkanlar, okulları ilk önce kapatacaklar. Salgının bulaş hızı çok arttığında kısıtlamalar artacak kuşkusuz, bundan okullar da etkilenecektir. Yapılması gerekenler ama yapılmayanlar; Eğitim, bilim emekçileri, öğrenciler aşılanmadı, seyreltilmiş sınıf uygulamasına geçilemedi, eğitime ek bütçe ayrılmadı, her okula sağlık personeli sağlanmadı, koruyucu ekipman, düzenli test yapılmadı, okullar fiziki olarak hazırlanmadı, özel eğitim gereken öğrenci ve velilerin sorunları çözülmedi, eşitsizlikler giderilmedi" diye konuştu.

"Türkiye'de 2.4 milyon öğrenci EBA'ya hiç erişemedi"

Alkan, "Covid-19 salgınında 81 ilin eğitime erişim durumu İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin, MEB'e gönderdiği EBA Erişim Raporu ile ortaya çıktı. Türkiye'de 2.4 milyon öğrenci EBA'ya hiç erişemedi. Uzaktan eğitim için altyapı sorunu çözülmedi. Eskişehir de toplam 2 bin 600 civarında tablet dağıtabilmiştir. Bu da ihtiyaçı karşılamada yetersizdir. İnternet bedava olması gerekirken yapılan vergi zamlarıyla daha da pahalı hale gelmiştir. Eskişehir' de EBA'ya giremeyen öğrenci sayısı 10.594 olarak MEB raporunda açıklanmıştır. Bu durum destek noktalarıyla kapatılamamıştır. Bu nedenle EBA başarısı yüzde 48.33, iller bazında da Türkiye 14. olan bir Eskişehir tablosu ortaya çıkmıştır" dedi.

Yorumlar (1)
Cemal Albayrak 3 hafta önce
Girme imkanı olupda girmeyen çok öğrenci var ailelerin sorumsuzluğuda büyük rolü var bunlarda %80nini teşkil ediyor bence bu yanlış bilgi
banner914
10
açık
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 08 Mart 2021
İmsak 05:51
Güneş 07:14
Öğle 13:14
İkindi 16:28
Akşam 19:04
Yatsı 20:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@