alexa

banner912

banner766

Eskişehir'de okullarda vakalar artıyor: Eğitim-Sen'den kritik uyarı

Eğitim-Sen Şube Başkanı Faik Alkan, okullarda vakakarın arttığını belirterek, "Okullarda bir haftada merkez ve ilçe  okullarında Covid tanısı konan öğrenci ve öğretmenler oldu. Sınıflar karantinaya alındı. Okullarda temizlik görevlisi yok veya yetersiz! Salgın hiç yaşanmamış gibi, alınmayan önlemlerle okullar açıldı" diye konuştu.

Eğitim 14.09.2021, 09:47 15.09.2021, 10:10 ABONE OL: google news
Eskişehir'de okullarda vakalar artıyor: Eğitim-Sen'den kritik uyarı

Alkan "Okullarımız açılalı bir haftayı geçti. Sorunların çözümü konusunda Milli Eğitim Bakanlığı neredeyse hiç bir adım atmadı. En temel sorun olan yardımcı hizmetlilerin işe başlaması adeta kara mizah konusu oldu. Eskişehir'de bugün itibariyle 10'a yakın okulda sınıf karantinası uygulanıyor. 
Eskişehir’de işe başlayacak olan personel sayısı 188' dir. Bu arkadaşlar 50 Tepebaşında 50 Odunpazarı kalanı da ilçelere dağıtılmıştır. Eskişehir'de 513 okul yöneticileri yetersiz bütçe ve 188 personel ile nasıl salgın koşullarında  okulları hijyenik tutacaktır" dedi. 

"Sınıflar karantinaya alındı"

Alkan, okullarda 1 haftada merkez ve ilçe  okullarında covid tanısı konan öğrenci ve öğretmenler olduğunu ifade ederek "Sınıflar karantinaya alındı. Şartları düzelterek ancak okulları açık tutmak mümkündür. MEB daha ilk hafta sınıfta kaldı. En erken 1 Ekimde göreve başlayacak olan bu arkadaşlar gelene kadar okulların temizliği nasıl yapılacaktır? Okullara sadece hijyen malzemesi göndermek yeterli değildir. Okulların açılma takvimi aylar önce açıklanmasına rağmen 1 Ekim’de başlayacak TYP kapsamında görevlendirmelerde takvimin öne alınması ile ilgili dahi hazırlık yapılmadı. Okullarda temizlik görevlisi yok veya yetersiz! Salgın hiç yaşanmamış gibi, alınmayan önlemlerle okullar açıldı. Ve bütün yük öğretmen ve velilere bırakıldı. Eğitim artık bu ülkede hak olmaktan çıkarıldı. Eğitim sistemimizdeki kamusal, parasız, bilimsel, laik eğitim ile ilgili haklarımız geri alınmaya ve güvenceli iş yaşamımız sözleşmeli, ücretli, esnek çalıştırma adı altında yok edilmeye çalışılmaktadır. Okullarımızda kayıt dışı ve güvencesiz koşullarda çalıştırılacak insanlardan siyasi iktidarın il-ilçe yönetimlerinden ve İŞKUR üzerinden referans istenmesi ise hukuku ve vicdanları zorlayan, insan onuruna aykırı bir durumdur. Sözleşmeli, ücretli, çalıştırma biçimlerine son verilmeli, okullarımızın ihtiyacını giderecek sayıda kadrolu yardımcı hizmet personel ataması bir an önce gerçekleştirilmelidir. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak, eğitim emekçilerinin ekonomik, özlük ve demokratik haklarına ve öğrencilerimizin eğitim hakkına sahip çıkacağız. Eğitimin bir bileşeni olan yardımcı, destek ve idari personelin kadrolu olarak istihdamı için acil önlemlerin alınması konusunda eğitim kamuoyuna ve MEB’e çağrıda bulunuyoruz. Bu zorlu mücadelemizde tüm eğitim ve bilim emekçilerini Eğitim Sen’de örgütlenmeye ve birlikte mücadeleye davet ediyoruz" diye konuştu. 

Kaynak: www.eskisehirekspres.net
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak 05:15
Güneş 06:38
Öğle 12:56
İkindi 16:21
Akşam 19:03
Yatsı 20:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@