alexa

banner912

banner766

Eskişehir'de "Önlemler alınsın, üniversiteler açılsın" çağrısı

Eskişehir'deki üniversitelerin yüz yüze eğitime geçmesi gerektiğini ifade eden Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, "Üç üniversitemizin olduğu Eskişehir'de YÖK’ün ortaya koyduğu tablodan çok farklı bir tablo var ortada. Üniversite öğrencilerinin, akademik ve idari kadroların pandemi sürecindeki durumu ve soruları gerçek anlamda bu anketin değerlendirmesinde yok" dedi.

Eğitim 24.02.2021, 16:14 26.02.2021, 12:29 ABONE OL: google news
Eskişehir'de "Önlemler alınsın, üniversiteler açılsın" çağrısı

Alkan, "YÖK’ün uzaktan öğretime dair akademisyen ve öğrencilerin görüşlerine başvurduğu ve “yükseköğretime ilişkin en yüksek katılımlı anket” şeklinde kamuoyuna duyurduğu çalışmanın sonuçları birkaç gün önce yayınlandı. Ancak dağ fare doğurdu. Ne sorular gerçeği çok yönlü olarak ortaya çıkarmak üzere sorulmuş, ne de sonuçlar gerçeğin hakkını vererek değerlendirilmiş. Adına araştırma değil, “anket” denmesi de bundan olsa gerek! Üç üniversitemizin olduğu Eskişehir'de YÖK’ün ortaya koyduğu tablodan çok farklı bir tablo var ortada. Üniversite öğrencilerinin, akademik ve idari kadroların pandemi sürecindeki durumu ve soruları gerçek anlamda bu anketin değerlendirmesinde yok. Bizlerle YÖK üyelerinin yaşadığı ülke aynı ülke değil sanki. Bilimsel değerlendirme değil adeta  algı yönetimi ile YÖK güneşi balçıkla sıvamaya kalkmıştır. Aslında ankete katılanların cevabı oradadır" dedi.

Alkan, yaşanan sorunları şu sözlerle anlatttı;

 • Anket sonuçlarına göre, öğrencilerin yüzde 40’ı internete ya ulaşamıyor ya da sürekli sorun yaşıyor.
 • Öte yandan öğretim elemanlarının hiç de azımsanmayacak bir oranı, yaklaşık yüzde 3’ü internete erişmek için kendisine ait bir cihazın olmadığını belirtiyor.
 • Öğretim elemanlarının yüzde 50’si “iletişimin zorlaştığını”, sadece yüzde 23’ü “iletişimin kolaylaştığını” belirtmektedir. 
 • Öğrencilerin yüzde 52’si derslerin çevrimiçi yapılmasının “öğrenmeye etkisinin olumsuz olduğunu” belirtmiştir. 
 • Öğretim elemanlarının yüzde 35’i kendisinden kaynaklanmayan sorunlar nedeniyle derslerini verimli yürütemediğini söylemektedir. 

Alkan, Eğitim Sen olarak taleplerini de açıkladı;

 • Covid-19 salgınında alınacak ya da alınması gereken tedbirler, tepeden inme kararlarla değil üniversite bileşenlerinin dâhil olduğu karar mekanizmalarıyla oluşturulmalıdır.
 • Şeffaflık, hem üniversite içinde hem de kamuoyuna karşı temel bir sorumluluk olarak görülmelidir.
 • Salgın yönetiminde toplum sağlığı için sağlık kültürü geliştirme çalışmaları yapılmalıdır. 
 • Üniversiteler açılmadan önce toplumun önemli bir kısmı, kitlesel ve hızlı bir biçimde aşılanmalıdır.
 • Yüz yüze eğitime geçilmeden, yükseköğretim alanının özgünlüklerine uygun bir aşılama takvimi oluşturulmalı, eğitim ve bilim emekçileri ile öğrencilerin tamamı aşılanmalıdır.
 • Üniversitelerin salgın için aldığı tedbirlerin, sendikalar, sağlık meslek kuruluşları, öğrenci örgütlenmeleri, çeşitli meslek odaları gibi toplumsal örgütlenmelerden oluşturulan yerel izleme kurulları tarafından takibine izin verilmelidir.
 • Üniversitelerde ve eğitimde tüm bu önlemlerin alınması için ek bütçe sağlanmalıdır.
 • Eğitim ve bilim emekçileri sendikası olarak, üniversitelerdeki vaka sayıları ve üniversitelerde alınacak önlemler konusunda açık, şeffaf ve katılımcı bir demokratik süreç izlenmesi için çalışmalar yürüteceğiz. “Yüz yüze eğitim esastır; önlemler alınsın, üniversiteler açılsın”, diyerek üniversite yönetimlerini ‘uzaktan eğitim’ rüyasından uyandıracağız!
Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 13 Nisan 2021
İmsak 04:48
Güneş 06:17
Öğle 13:04
İkindi 16:44
Akşam 19:40
Yatsı 21:03

Gelişmelerden Haberdar Olun

@