alexa

banner766

Eskişehir'de sınav tepkisi: Bu şartlarda yapılamaz

Eğitim-Sen Şube Başkanı Faik Alkan, sınav takvimi ile ilgili yaptığı açıklamada "Uzaktan eğitime hiç ulaşamayan, anne veya babasının hatta akrabasının cep telefonları ile ulaşmaya çalışan, salgında tarlalarda, farklı işlerde çalışmak zorunda bırakılan, dersleri yalnızca TV'den takip edebilen milyonlarca öğrencimizin gerçekliği ortadır. Bu şartlarda sınavlar yapılamaz" dedi.

Eğitim 22.02.2021, 12:28 23.02.2021, 14:54 ABONE OL: google news
Eskişehir'de sınav tepkisi: Bu şartlarda yapılamaz

Alkan, "1 Mart’tan itibaren liselerde başlayacak olan sınavlara karşı öğrencilerin başlattığı tepki karşısında Sayın Bakanımız,sınavlar için Covid-19 tedbirlerine yönelik tüm hazırlıkların tamamlandığını söyleyerek, "Bugün yapılacak bir erteleme, yakın zamanda çalışma yükünüzü daha fazla artıracaktır" diyerek son noktayı koydu. Temel istek karşısında verilen cevap sadece sınavlar ile açıklanamaz. Eğitim Sen olarak salgının başından itibaren , öğrencilerin ve öğretmenlerimizin haklarını korumak dışında MEB’in sadece algı yönetimine dayanan, aslında başarısız olan politikalarını desifre ederek kamuoyu ile paylaşmaktayız. Bu sadece sınavlar yapılsın mı yapılmasın mi  tartışması değildir. Bir sistem yani  eğitime ve halk sağlığına bakış açısı tartışmasıdır" dedi.

"Başta Anadolu Liseleri olmak üzere okullar fiziki olarak hazır mı?"

Alkan, "4 metre kareye 1 öğrenci baz alındığında Eskisehir' de kaç tane okulumuzda standart uygulama sağlanacaktır? Seyreltilmiş uygulamadan biliyoruz ki başta Anadolu Liseleri olmak üzere okulların sınıf ortalamaları 17 ile 20 öğrenci arasındadır. Öğrencilerin  ve öğretmenlerin riske edilerek sınavları yapmak sağlık  açısından daha ağır bedeller ortaya çıkarmaz mı? Mutasyona uğramış bir covid 19 için MEB ve Sağlık Bakanlığı daha önce hazırlanan  rehberi güncellemiş midir?" diye sordu.

"Öğretmen ve öğrenciler aşılandı mı ki sınavlar yapılsın?"

Alkan şöyle konuştu;

"Köy ve ilçelerdeki öğretmenlerin Şubat ayı itibariyle birinci doz  aşılarının yapılacağı bilgisi kamuoyu ile paylaşılmıştı. Martta sınavlarda görev alacak ve yüz yüze eğitime başlayacak sınıflarda çalışacak öğretmenlerin aşılama işlemlerinde geç kalınmıştır. Sağlık hakkımızı korumak MEB’in görevi değil midir? Salgın dönemindeki stres, kaygı artışı ve odaklanma, ilgi düzeyi kolayca bozulan öğrencilerde olduğu gibi daha önceden bu tür sorunları olmayan öğrencilerde de görülmüştür. MEB’in bu konuda ki çalışmaları yetersizken, sınavlar daha da stresi artırmayacak mıdır? Okul çalışanlarının işyükü salgın döneminde artmıştır. Öğretmenlerin, okul yöneticilerinin ve psikolojik danışmanlık rehberlik uzmanların her an değişen ihtiyaçlara ve koşullara ayak uydurmaya çalışmaya bağlı yüksek stres düzeyleri yorulmayı ve performans düşüşünü doğurmaktadır. Buradan soruyoruz : Aile hayatı başta olmak üzere sosyal hayatları biten, üstelik hedef haline getirilip itibarsızlaşan öğretmenlere zorluklarla başa çıkabilmelerine olanak verecek sosyal ve duygusal destek MEB tarafından bugüne kadar verilmiş midir?"

"Uzaktan eğitimin yakından sınavı olur mu?"

Alkan "Uzaktan eğitime hiç ulaşamayan, anne veya babasının hatta akrabasının cep telefonları ile ulaşmaya çalışan, salgında tarlalarda, farklı işlerde çalışmak zorunda bırakılan, dersleri yalnızca TV'den takip edebilen milyonlarca öğrencimizin gerçekliği ortadır. MEB'in EBA Erişim Raporu ile uzaktan eğitimin eşitsizlikleri ortaya çıktı. Türkiye'de 2.4 milyon öğrenci EBA'ya hiç erişemedi. Eskişehir'de 10 bin 594 öğrenci sisteme girememiştir. Hangi bilgi veya eksik konular ölçülecektir bu şartlarda?" diye konunştu. 

Yorumlar (0)
banner914
17
açık
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 05 Mart 2021
İmsak 05:56
Güneş 07:18
Öğle 13:14
İkindi 16:26
Akşam 19:01
Yatsı 20:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@