alexa

banner766

Eskişehir'den kritik uyarı: Bir kuşağı kaybediyoruz

Sağlık ve Emek Platformu Üyeleri Adalar'da bir araya gelerek, eğitim sistemi ile ilgili alınan kararlara tepki gösterdiler. 'Sınavlar iptal edilsin' diyen TMMOB İKK Sekreteri Neşet Aykanat "Bizler tarihe karşı, bu halka karşı sorumluluğumuzdan dolayı yüze yüze sınavların iptal edilmesini istiyoruz" dedi. Aykanat "Kasım ayında seyreltilmiş eğitimde bile maske, hijyen ve fiziki mesafeyi sağlama konusunda sınıfta kalan MEB'in yaptığı bir kuşağı kaybetmektir" eleştirisinde bulundu.

Eğitim 24.12.2020, 13:08 24.12.2020, 13:19 ABONE OL: google news
Eskişehir'den kritik uyarı: Bir kuşağı kaybediyoruz

Aykanat, "Pandemide yoksulluğu daha da artan öğrencilere  herhangi bir destek sağlamayan ve milyonlarca öğrenciyi kaderine terk eden MEB, hiçbir sorumluluğu yokmuşçasına yüz yüze sınavlar yapmak istiyor.  Yapılmak istenen sınavların ne  eğitim bilimi ne halk sağlığı ne de mühendislik bilimi açısından  karşılığı yoktur. Kasım ayında seyreltilmiş eğitimde bile maske, hijyen ve fiziki mesafeyi sağlama konusunda sınıfta kalan MEB'in yaptığı bir kuşağı kaybetmektir" dedi.

"Uzaktan eğitimin yakından sınavı olmaz"

Aykanat, "Buradan Eskişehir Emek ve Sağlık Platformu olarak soruyoruz; Okullarımız fiziki olarak hazırlar mı? Havalandırma koşulları bu soğuk havalarda nasıl sağlanacaktır? Sınıf mevcutları ortaokul ve liselerde yüksek olduğu bir gerçekliktir. Fiziki mesafe öğrenci ve öğretmenler için nasıl sağlanacaktır? 4 metre kareye 1 öğrenci uygulamasını hayata geçiremeyen MEB’in bu ısrarında özel okulların baskısı mı vardır? Bilimi, sendikaları, odaları yani kısacası bizleri ve halkı dışlayarak yürüttüğünüz bu süreçte pandemi kontrol altına alındı mı ki yüz yüze sınavlar yapılacaktır? Virüsün mutasyona uğradığı halkın  başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere devletin kurumlarına güvenin kalmadığı bir ülkede okullarda yüz yüze sınav yapmak doğru değildir. Öğrencilerimizi ve çocuklarımızı tehlikeye atmayın. Öğretmenlerimiz başta olmak üzere eğitim emekçilerini riske sokmayın. Açıkçası ateşe bir odun daha atmayın. Tükeniyoruz, bitiyoruz diyen sağlık emekçilerini düşünün. Eskişehir'de bile eğitim hakkına ulaşamayan, uzaktan eğitime katılamayan yüzlerce öğrencimiz var. MEB enerjisini ve kaynaklarını hâlâ uzaktan eğitime erişemeyen öğrenciler için harcamalıdır. Bizler tarihe karşı, bu halka karşı sorumluluğumuzdan dolayı yüze yüze sınavların iptal edilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:40
Güneş 08:07
Öğle 13:14
İkindi 15:49
Akşam 18:12
Yatsı 19:34

Gelişmelerden Haberdar Olun

@