alexa

banner766

Faik Alkan: Bakanlık sınıfta kaldı

Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, 2018-2019 eğitim-öğretim yılını değerlendirdiği basın toplantısında, “2018-2019 eğitim öğretim yılını sorunlarla açıp sorunlarla kapatmış bulunmaktayız. Eskişehir'e baktığımızda da devlet okullarının idareleri adeta özel okul gibi çalışmaya başlamış velilerden birçok kalemde zorunlu olarak para toplamıştı” dedi.

Eğitim 13.06.2019, 14:08 13.06.2019, 14:11 ABONE OL: google news
Faik Alkan: Bakanlık sınıfta kaldı

Alkan, “İlk olarak Eskişehir’ deki 138 bine yakın öğrencilerimize iyi tatiller diliyoruz. Sonrada fedakarca çalışan fakat bir türlü de hak ettiği saygı ve değeri görmeyen eğitim emekçilerine  teşekkür ediyoruz.Ülkemizde ve ilimizde eğitimde kronikleşen sorunlarımız bu öğretim yılında da artarak çözülmesi imkansız bir hal almıştır.  Devletin sunması gereken temel hizmet olmaktan çıkan eğitim paralı hale gelmiştir. Eskişehir’ e baktığımızda da devlet okullarının idareleri adeta özel okul gibi çalışmaya başlamış velilerden birçok kalemde zorunlu olarak para toplamıştır. Bu durum çocuk işçiliğine zemin hazırlamıştır. Bu gün asgari ücretle,düşük maaşla geçinmeyen çalışan emekçilerin çocukları okullarda olması gerekirken  ucuz iş gücü olarak çalışma hayatında yer almaktadır” dedi.

Sorunlara çözüm bulmadılar

Eğitim sisteminin sık sık değişmesini eleştiren Alkan, “17 yılda temel olarak 15 içerik olarak en az 40 kere değişen eğitim sistemiz artık ülkemizin gelişimine katkı sunmaktan uzak bir hal almıştır. Demokratik eğitim, kamusal eğitim anlayışı bilimsel gerçeklikle hayata geçirilmediği sürece de biz  daha çok eğitimi tartışmaya devam edeceğiz gibi görünmektedir.İlk dönem Bakanımız nezdinde bütün bakanlık bürokrasisini kapsayan bir değerlendirme karnesi Eğitim Sen olarak vermiştik. Şimdi de dönem sonu karnemizi siz basın emekçileri arayıcılığıyla Eskişehir kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bu karneden de göreceğiniz gibi  MEB sınıfta kalmıştır. Gerekçesi de sorunları çözümü konusunda yeterli çalışmada bulunmaması teşkil etmektedir”

Alkan sorunları sıraladı

Alkan, eğitimle ilgili sorunları şu şekilde sıraladı, “Eskişehir başta olmak üzere ülkemizde eğitimde yaşanan birçok sorunu şu başlıklar altında toplamak mümkündür, eğitimin özelleştirilmesi, niteliksiz eğitim hizmeti, zorla toplanan bağış paralar, ikili öğretim, kalabalık sınıflar, karma eğitim karşıtı uygulamalar, taşımalı eğitim, fiziki altyapısı yetersiz okullar, okullarda öğrenciler arasında ve öğretmenlere yönelik şiddetin sürmesi, öğrencilerin MEB eliyle dini cemaat ve vakıfların siyasal istismarına açık hale getirilmesi, 3600 ek gösterge sözünün tutulmaması,mülakata dayalı sözleşmeli öğretmenlikte ısrar, ataması yapılmayan öğretmenler sorunu vb gibi çok sayıda sorun, 2018-2019 eğitim öğretim yılında öne çıkan başlıklar olmuştur”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Şubat 2021
İmsak 06:06
Güneş 07:29
Öğle 13:16
İkindi 16:21
Akşam 18:53
Yatsı 20:11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@