alexa

banner912

banner766

Faik Alkan: LGS özel okullara yaradı

Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, "Liseye giriş sistemi öğrencilerin ve velilerin umutlarını yok etmiştir. MEB'in politikası 'paran kadar eğitim alacaksın' anlayışını doğurdu. Emek Mahallesinde bir öğrenci velisi yıllık 500 lira çocuğu için eğitim harcaması yaparken merkezdeki Vişnelik'teki veli en az 10 bin lira harcama yapıyor ve bu da sınav sonucuna yansıyor" dedi.

Eğitim 05.07.2019, 11:49 05.07.2019, 22:44 ABONE OL: google news
Faik Alkan: LGS özel okullara yaradı

LGS tercihlerinin devam ettiği bugünlerde öğrenciler ve onların velilerinin moralleri bozuk geleceğe dair umutları neredeyse kalmamış durumdadir” diyen Alkan, “Eskişehir'de kontenjanlarin az oluşu ve  adil olmayan kayıt sistemi yüzünden öğrencilerin ve velilerin memnuniyetsizligini arttırmıştır. İlçelerdeki okul türlerinin yetersizliği öğrencileri istemedikleri okulları tercihe zorlamaktadır.Milli Eğitim Bakanlığının bu sistem konusunda ısrarı ülke eğitim sistemimiz kadar sehrimizin de eğitimini derinden etkilemektedir. Hani öğrencilerin stresi azalacaktı? Herkes evinin yakınında istediği okula gidecekti? Servisler kalkacaktı? Eğitimde gelecek kaygısı kalmayacaktı? Her okul eşit olacaktı? Eğitimde yalan ile gerçek arasında bu kadar bariz bir yanılsama hiç olmamıştı” dedi. 

"Makas açıldı": Alkan, “LGS sadece özel okullara yaradı. Kamusal eğitimden uzaklaşılması astronomik okul ücretlerini ortaya çıkardı. Özel okullar ile kamu okulları arasında makas açıldı. MEB' in bu politikası paran kadar eğitim alacaksın anlayışını doğurdu. Emek Mahallesinde bir öğrenci velisi yıllık 500 lira çocuğu için eğitim harcaması yaparken merkezdeki Vişnelik'teki veli en az 10 bin lira harcama yapıyor ve bu da sınav sonucuna yansıyor. Çocukların mutlu olmadığı bu ucube sistemi yaratanlar sessiz sedasız koltuklarında oturuyorlar. Zaten sınav konusunda sicili pek iyi olmayan MEB bürokratları bilin ki tarih ve ülke öğrencileri sizleri affetmeyecektir” diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 08 Mayıs 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:43
Öğle 12:59
İkindi 16:51
Akşam 20:06
Yatsı 21:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@