alexa

banner912

banner766

ÖĞRETMENLERİN MAĞDURİYETİNİN GİDERİLMESİ İÇİN HAREKETE GEÇTİLER

Türk Eğitim Sen Eskişehir Şubesi, il içi özür grubu öğretmen atamalarında yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için Türkiye genelinde düzenlenen dilekçe eylemi kampanyasında Eskişehir'den toplanan dilekçeleri eş zamanlı olarak Milli Eğitim Bakanlığına gönderdi.

Eğitim 22.03.2019, 12:09 23.03.2019, 11:50 ABONE OL: google news
ÖĞRETMENLERİN MAĞDURİYETİNİN GİDERİLMESİ İÇİN HAREKETE GEÇTİLER

Dilekçe eylemi kampanyası ve yaşanan mağduriyetlerle ilgili açıklama yapan Türk Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Haydar Urfalı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın  il içi yer değiştirmelerde sıra sistemi uygulamasına son verdiği ifade ederek "İl içi yer değiştirmelerde ataması yapılmayanların sıraya alınması uygulamasına son verilirken, yer değiştirmenin yapıldığı dönemde ataması yapılmayanların atama talebi de sona ermektedir. Oysa 2015 yılı öncesinde yapılan il içi yer değiştirmelerde sıra sistemi uygulanmaktaydı ve sırası gelen öğretmenin ataması yapılmaktaydı. Türk Eğitim-Sen olarak il içi sıra sisteminin tekrar yönetmeliğe konulmasını istiyoruz. Çünkü; puanı yüksek olduğu halde bazı öğretmenlerimizin istediği okula tayini yapılmamakta, bunun yerine atama sisteminden dolayı düşük puanlı olanlar atanabilmektedir. Bu durum da öğretmenler arasında adaletsizliklere yol açmaktadır" dedi. 

Aynı il içinde eşlerinden ayrı yaşamak zorunda kalan çok sayıda öğretmen olduğunun altını çizen Urfalı, yaşanan mağduriyetleri şöyle sıraladı: "Bazı ilçeler arasındaki mesafe iki il arasındaki mesafeden çok daha fazladır. Örneğin Antalya’nın Demre ilçesi ile Gazipaşa ilçesi arasındaki mesafe 320 kilometredir. Erzincan merkez ile Kemaliye ilçesi arasındaki mesafe 150 kilometredir. Ankara’nın Elmadağ ile Şereflikoçhisar arasındaki mesafe 180 kilometredir. Yine Mersin’in Anamur ilçesi ile Tarsus ilçesi arasındaki mesafe 251 kilometredir. Sivas’ın Gemerek ilçesi ile Koyulhisar ilçesi arasındaki mesafe 282 kilometredir. Gaziantep’in Nizip ilçesi ile Islahiye ilçesi arası 131 kilometredir. Bu örnekleri uzatmak mümkündür. Aynı il sınırında görünen ancak aralarında günü birlik gidip gelinemeyecek kadar çok mesafe olan yerlerde görev yapan öğretmenler her gün geliş-gidiş yapamayacakları için eşlerinden, çocuklarından ayrı yaşamaktadır. Bu nedenle öğretmen bulunduğu ilçede ayrı ev tutmakta; hem kira, hem doğalgaz parası ödemekte, ayrı mutfak harcaması yapmaktadır. Dolayısıyla bu durum öğretmen aileleri için çifte maliyet demektir.

Bu noktada çocukların yıllarca anasız, babasız kalmaması, aile birliğinin bozulmaması, eşler arasında bütünlük olması açısından il içi sıraların çalıştırılması hususunun çok önemli olduğunun altını çizen Urfalı, bu şekilde öğretmenlerin eş durumu tayininde yaşadığı sorunların azaltılabileceğini ifade etti.

Türk Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Urfalı, açıklamasına şöyle devam etti:

İl içi yer değiştirmelerde sıraya alma uygulamasına devam edilmesi halinde; norm kadroların boşalması durumunda, sıralar çalıştırıldığında norm açığı bulunan eğitim kurumlarına norm kadro fazlası öğretmenler ile özrü bulunan öğretmenler yer değişikliği yapabilecek ve açık normlar bu şekilde hakkaniyete uygun olarak doldurulacaktır. Norm kadrolarının güncellenmesi işlemleri sonucunda norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenler,  sıraların çalıştırılması ile hem istediği okula atanacak hem de hizmet ihtiyacı karşılanacaktır. Mağduriyetlerin önlenmesi için, daha önceki düzenlemelerde olduğu gibi, halen yürürlükte olan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde, il içi yer değiştirmelerde ataması yapılmayan öğretmenlerin sıraya alınmasını ve sıraların yılda en az iki kez çalıştırılmasına yönelik düzenleme yapılmasını talep ediyoruz. Bu talebimizi içeren dilekçelerimizi Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderiyoruz. Umuyoruz ki; MEB yetkilileri sesimizi duyar ve bu haklı talebimizi yerine getirir.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 08 Mayıs 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:43
Öğle 12:59
İkindi 16:51
Akşam 20:06
Yatsı 21:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@