VALİ ÇAKACAK: EĞİTİM KALKINMAYLA MÜMKÜN

Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak başkanlığında Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 2018-2019 eğitimi ve öğretim yılının 2’nci dönem değerlendirme toplantısı yapıldı.

VALİ ÇAKACAK: EĞİTİM KALKINMAYLA MÜMKÜN

Çakacak, bir ulusun kalkınması ve gelişmesinin ancak nitelikli bir eğitimle mümkün olabileceğini söyleyerek, “Türkiye her alanda olduğu gibi eğitim alanında da büyük atılımlar gerçekleştirdi. Öğrenciler 25-30 kişilik çağdaş teknolojik gereçlerle donatılmış sınıflarda eğitim yapma imkanı buluyorlar” dedi. Okulların fiziki eksiklerinin her yıl yapılan yatırımlarla en asgariye indirildiğini belirterek şunları söyledi: “Bildiğiniz üzere son yıllarda ülkemizin hızla büyümesine paralel olarak bütçe imkânlarımız artmakta, ulusal bütçeden en büyük pay ise eğitime ayrılmaktadır. Bunun sonucu olarak ülke genelinde çocuklarımız, 40 - 50 kişilik kalabalık sınıflar yerine ortalama 25 - 30 kişilik ve çağdaş teknolojik gereçlerle donatılmış sınıflarda eğitim yapma imkânı buluyorlar.”

Eskişehir bir eğitim kenti: Yeni yarıyıl il genelinde 79 anaokulu, 151 ilkokul, 136 ortaokul, 121 orta öğretim kurumuyla 487 okulda 137 bin 961 öğrenci ile eğitim hayatına başladı. Çakacak, eğitim kadrolarının ve ailelerin duyarlığına değinerek, “Eskişehir bir eğitim kenti olma özelliğini hak eden bir ilimiz. Gerek çocuklarımızın girdiği sınavlarda gösterdikleri akademik başarılar ve gerekse sosyal, kültürel ve sanatsal alanlarda elde ettikleri dereceler bunun en önemli göstergelerindendir” dedi. Emniyet Müdürlüğünün de öğrencilerin güvenliği için ciddi tedbirler aldığını ve İçişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın arasında ‘Güvenli Okul, Güvenli Gelecek’ ile güvenlik tedbirlerinin güçlendiğini söyledi. Okulların güvenliğinin kamera sistemiyle güçlendiğini bu kameraların bir kısmının direkt MOBESE Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’ne entegre olduğuna değinen Çakacak, “Okul çevrelerinin güvenliği azami oranda sağlandı. Okulla ilişkili olmayan kişiler polis marifeti ile okul çevrelerinden uzaklaştırıldı. Güvenlik görevlilerimiz tutanak tutarak para cezaları uyguladılar. Bu uygulamanın çok faydasını gördük. Bu uygulamayı bu dönem de devam ettireceğiz. Okul güvenliğine yönelik okul giriş-çıkış saatlerinde okullara Emniyet Müdürlüğü tarafından güvenlik görevlendirmesi yapıldı” dedi.

Eskişehir üniversiteye girişlerde başarılı: 2018 yılı üniversiteye giriş sınavlarında Eskişehir 587.938 ortalama ile Türkiye üçüncüsü oldu. Çakacak bu başarıyla ilgili şunları söyledi: “ Bu başarıdaki en büyük pay sahibi aileler ve öğretmenlerdir. Hepimiz bulunduğumuz yerleri öğretmenlerimize borçluyuz. Öğretmenlik bizim için kutsal. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın donanımlı olarak geleceğe hazırlanmaları, çağın ve toplumun gereklerine uygun; sağlıklı ve güvenli bir ortamda eğitim almaları; gerek okul evrelerinde ve gerekse okul dışı ortamlarda güvenlikleri açısından endişe duymamalarını sağlamak için alınacak tedbirleri değerlendireceğimiz bu toplantımızın ve 2018 - 2019 eğitim öğretim yılı 2. döneminin hayırlı olmasını diliyorum.” 

Toplantıya; Vali Yardımcısı Bekir Şahin Tütüncü, Tepebaşı Kaymakamı Erdinç Yılmaz, Odunpazarı Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İlhan Şen, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, ilgili kurum müdürleri, mahalle muhtarları, okul müdürleri ve okul aile birliği başkanları katıldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 17:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER