alexa

banner912

banner766

Bakan Dönmez duyurdu: Lityum üretimi Eskişehir'de başlıyor

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, yerli elektrikli otomobilin pil yapımında kullanılacak lityum karbonat üretimi tesisinin Eskişehir'de pazartesi günü faaliyetlere başlayacağını duyurdu. Dönmez ayrıca, Eskişehir Sivrihisar’da NTE pilot tesis kurma çalışmalarına başlandığını açıkladı.

Ekonomi 04.12.2020, 15:58 06.12.2020, 16:54 ABONE OL: google news
Bakan Dönmez duyurdu: Lityum üretimi Eskişehir'de başlıyor

Madencilik ve Milli Ekonomi Zirvesi’ne telekonferans yoluyla katılan Enerji Bakanı Fatih Dönmez "Pazartesi günü Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde lityum karbonat üretime başlıyoruz. Başlangıçta 10 bin ton/yıl olacak pilot üretimimiz, kısa süre içerisinde 600 bin ton/yıl’a çıkacak. Bu üretim yerli elektrikli otomobilin pil yapımında önemli bir girdi olarak kullanılacak" dedi. 

Dönmez: Sivrihisar'da pilot tesis kuruluyor

Bakan Dönmez, Türkiye'nin madencilikte dünyada rekabet gücünün yüksek olduğu önemli madenleri olduğunu belirterek, "Bunların başında bor geliyor. Trona, feldspat, sodyum sülfat, krom, kurşun, çinko, zeolit, linyit, mermer, manyezit diğer önemli madenlerimiz. Ayrıca sezyum, skandiyum, tellur, osmiyum, paladyum, rodyum, rutenyum ve tantalyum gibi ileri teknoloji elementlerinden büyük bir bölümü için ülkemizde uygun jeolojik ortam bulunmaktadır. Ancak nadir toprak elementi dediğimiz lityum, berilyum, galyum, niyobyum, toryum, zirkonyum, rubidyum ve vanadyum gibi madenlerimizi bugüne kadar teknolojik yetersizlik nedeniyle değere dönüştüremedik. Bu alandaki gidişatı tersine çevirmek için Eti Maden Eskişehir Sivrihisar’da NTE pilot tesis kurma çalışmalarına başladı. Bu elementlerin işlenmesiyle ilgili bazı ülkelerle görüşmelerimiz sürüyor" dedi. 

"Pazartesi günü Eskişehir'de başlıyor"

"Lityum Karbonat üretimiyle ilgili de iki ay önce 'Eskişehir Kırka Eti Maden Tesisleri'nde pilot üretime Aralık ayında başlayacağız' demiştim. İnşallah, pazartesi günü Eskişehir Kırka Eti Maden Tesisleri'nde Lityum Karbonat üretimine başlıyoruz. Başlangıçta 10 bin ton/yıl olacak pilot üretimimiz, kısa süre içerisinde 600 bin ton/yıl’a çıkacak. Bu üretim yerli elektrikli otomobilin pil yapımında önemli bir girdi olarak kullanılacak. Madencilik bütün bu teknolojilerin devam etmesi ve daha ileri gitmesi için gerekli ham maddeyi sağlayan lokomotif bir sektördür, çok önemlidir ve önemli olmaya da devam edecektir"

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:47
Öğle 13:09
İkindi 17:03
Akşam 20:22
Yatsı 21:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@