alexa

banner912

banner766

Bakan Yardımcısı: Eskişehir'in merkez olması için ciddi çabamız var

Eskişehir'de dev firmaları bir araya getiren Endüstri Fuarı'nda konuşan Savunma Sanayi Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Eskişehir’in demir yol sektörünün merkezi olan bir kent olduğunu söyledi. Büyükdede, savunma sanayinin önemli fabrikalarının da Eskişehir’de yer aldığını ifade ederek "Eskişehir'in üretim merkezi haline gelmesi için ciddi çabamız var" dedi.

Ekonomi 09.06.2021, 14:00 10.06.2021, 16:08 ABONE OL: google news

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise Eskişehir’in demir yol sektörünün merkezi olan bir kent olduğunu söyledi. Savunma sanayinin önemli fabrikalarının Eskişehir’de yer aldığını anlatan Bakan Yardımcısı Büyükdede, “Savunma sanayisine ve uçak endüstrisine hizmet veren uçak bakım merkezimiz burada. Uçak endüstrisi ve savunma endüstrisi için parçalar yapan birçok firmamız burada. Çok önemli bir organize sanayi bölgemiz var. Gün geçtikçe de ortak geliştirmeye gayret ediyoruz. Daha da büyüyeceğine inanıyoruz. Aynı zamanda burası bir beyaz eşya üretim merkezi. Aynı zamanda otomotiv ve motor fabrikasıyla otomotivin de merkezi. Çevresinde, hemen yakınında Bursa'ya yakınlığı, otomotiv ana sanayilerine çok yakınlığı burayı çok özel bir önemi sahip kılıyor. Sadece onlar değil, aynı zamanda burası tuğla ve seramik sektörünün de merkezi. Dolayısıyla Eskişehir'i çok farklı bir yapıda değerlendiriyoruz. Buranın TÜLOMSAŞ ve URAYSİM'in devreye girmesiyle demir yolu test merkezi ve demir yoluyla ilgili bir üretim merkezi haline gelmesi konusunda ciddi bir çabamız var” diye konuştu.

Büyükdede Devrim'i hatırlattı

Eskişehir Organize Sanayi Odası'nın toplantı salonunda savunma sanayi temsilcileriyle bir araya gelinen toplantıda da Türkiye’nin ilk yerli otomobili 'Devrim’i hatırlatan Büyükdede, “İlk otomobillerin yapıldığı bir şehrimiz. Otomobil motorları üretimi bulunan bir şehrimiz. Türkiye adeta kabuk değiştiriyor. Eskiden 10-20 bin metrekare yerler talep edilirken, bugün 300-500 bin metrekare yerler talep edilmeye başlandı. Daha dünya çapında firmalarla entegre firmalar gelmeye başladı. Bu, Türkiye'de büyük bir değişim. O yüzden de sanayi alanlarımızı, sanayi karakterimizi değiştirmeye gayret ediyoruz. Yaptığımız en önemli iş bu. Mikro işletmelerden orta büyüklüktekilere, ortaları da büyük işletmeler doğru ve dünya çapındaki firmalarla entegre olmuş firmalar doğru dönüştürmeye gayret ediyoruz. Eskişehir bu bakımdan uçak bakım merkezinin de yıllardır burada olması, burada yetişmiş çok nitelikli bir insan kaynağı bulunması, TEI'nin burada bulunması ve TEI gibi dünya çapında bir firmamızın bütün dünyaya hizmet veren bir yapısının olması, savunma sanayimizin içinde önemli yer edinmesi bizim için çok önemli” diye konuştu.

Yorumlar (1)
Erol çal 6 gün önce
Ülkemiz kalkınması için bir çivi dahi çakana minnettarım başarılar dilerim yolumuz açık olsun inşAllah
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 03:27
Güneş 05:22
Öğle 13:03
İkindi 17:01
Akşam 20:35
Yatsı 22:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@