alexa

banner912

banner766

Bakanlığın 826 kişilik işçi alımına Eskişehir'den kritik çağrı

Tarım ve Orman Bakanlığının 29 Aralık’ta yayınladığı 826 kişilik işçi alımı ilanı için çağrıda bulunan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer "Sadece Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde çalışan 58 geçici personel yaklaşık bir aydır çıkışta. Türkiye genelinde bu sayı 1048. Bakanlık personel alımı için ilana çıktıysa öncelik şu an Türkiye’nin dört bir yanında çıkışta olan geçici işçilere verilmeli. Bakanlığın önceliği geçici işçilere kadro olmalı” dedi.

Ekonomi 04.01.2021, 14:23 05.01.2021, 13:51 ABONE OL: google news
Bakanlığın 826 kişilik işçi alımına Eskişehir'den kritik çağrı

Tarım ve Orman Bakanlığı 29 Aralık 2020 tarihinde İş Kanunu’na tabi belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılmak üzere ilana çıktı. Resmi Gazete’de yayınlanan ilanda 826 kişinin alınacağı duyurulurken, Bakanlığa bağlı kurumlarda geçici statüde çalışan işçiler işçi alımında önceliğin kendilerine verilmesini istedi. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, geçici işçilerin taleplerini gündeme getirerek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye çağrıda bulundu. 

"Öncelik geçici işçilere kadro olmalı" 

Eskişehir’deki Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde çalışan geçici işçilerin durumuna dikkat çeken Çakırözer, enstitüdeki 58 işçinin şu anda çıkışta olduğunu söyledi. Çakırözer, “Yıllardır o enstitüde çalışan, alanında deneyimli, enstitüye emek vermiş 58 yetişmiş personel var. Bu sadece Eskişehir’de, Türkiye genelinde ise bu sayı 1048. Bu insanlar şu anda çıkışta, işsiz, aşsızlar. Bakanlığın önceliği geçici işçilere kadro olmalı” çağrısında bulundu. 

Özel şartlar tepki çekti 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yayınladığı ilanda tarım işçisi pozisyonu için aranan özel şartlar da tepki çekerken, ilanda adaylardan istenen MEB onaylı ‘hijyen’ ve ‘organik tarım’ sertifikaları dikkat çekti.  Uzmanlar, “İlk özel şart içinde bulunduğumuz pandemi şartlarında makul olsa da tarım işçisi olarak işe girecek birinin bunu öngörmesi ne kadar mümkündür. Devamında da organik tarımla ilgili hiç bir çalışması olmayan enstitünün alacağı geçici personelin bu donanımı taşıması neden gerekmektedir. Adayların bu kadar kısa bir sürede bu sertifikaları elde etmeleri de çok zor olacaktır” dedi. 

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 04 Mart 2021
İmsak 05:57
Güneş 07:20
Öğle 13:15
İkindi 16:26
Akşam 19:00
Yatsı 20:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@