alexa

banner912

banner766

Başaraner'den "emekli ikramiyesi" eleştirisi

DİSK Emekli Sen Eskişehir Şube Başkanı Suat Başaraner, emeklilere ödenecek bayram ikramiyesi ile ilgili yaptığı açıklamada, "Bizler, hem asgari ücret hem de enflasyon karşısında eriyen emekli bayram ikramiyelerinin belli bir noktada sabitlenip, enflasyondan etkilenmeden 1000 lira olarak ödenmeye devam edilmesini kabul etmediğimizi bildiriyorduk. Bundan sonraki bayramları bayram tadında geçirebilmek için talebimizi dillendirmeyi sürdüreceğiz" dedi.

Ekonomi 16.04.2021, 15:33 18.04.2021, 12:49 ABONE OL: google news
Başaraner'den "emekli ikramiyesi" eleştirisi

Başaraner, "İktidar 13.5 milyon emekliye topyekûn saldırmaya, emeklileri ötekileştirmeye: bizleri açlığa ve yoksulluğa terk etmeye devam ediyor. Emeklilerin en temel insan haklarından biri olan sendikal örgütlenme hakkını engellemek için her yolu deneyen iktidar yine bizlerin en insani taleplerine; en düşük emekli ücretinin asgari ücret seviyesine yükseltilmesine, emekli ücretleri arasındaki dengesizliğin giderilmesi için İntibak Yasası’nın hayata geçirilmesine, sağlıkta katkı payının kaldırılmasına ve sendikal mücadelemizin temellerini oluşturan bütün diğer taleplerimize kulaklarını tıkamayı sürdürüyor." dedi.

"Sadaka istemiyoruz"

Başaraner "Taleplerimiz karşısında üç maymunu oynayan iktidar bugün de emeklilere "bayram ikramiyesi" adı altında yapılan üç kuruşluk ödemelere göz dikiyor. Yıllarca sendikamızın emekli ücretlerinin düşürülmesine ve asgari ücretin gerisinde kalmasına karşı yükselttiği mücadele ve ısrarcı taleplerimiz sonucu 2018 yılında yılda iki kez verilmeye başlanan ve o tarihten itibaren güncellenmeyerek 1000 TL olarak verilmeye devam edilen emekli ikramiyeleri bugün anlam ve önemini çoktan yitirmiş bulunuyor. Bizler, emeklilere yapılan her ödemeyi sadaka olarak gören bu anlayışı ve "bayram ikramiyesi adı altında yapılan bu ödemeyi şiddetle kınıyor ve kabul etmiyoruz. Değerli dostlar; iktidarın uzun yıllardır uygulamaya koyduğu ekonomik politikalar nedeniyle biz emekliler zaten bayramlar bayram tadında geçiremiyorken: önümüzdeki bayrama halihazırdaki salgın koşullan nedeniyle çok daha zor koşullar altında gireceğiz. Bizler, hem asgari ücret hem de enflasyon karşısında eriyen emekli bayram ikramiyelerinin belli bir noktada sabitlenip, enflasyondan etkilenmeden 1000 lira olarak ödenmeye devam edilmesini kabul etmediğimizi bildiriyorduk. Bugün geldiğimiz noktada, günlük ortalama masraf 10 milyon lira olan saraydan bildiriyorlar. Emeklilerin bayram ikramiyesine enflasyon oranında artış yapılacak(!) Bizlere müjde olarak sunulan bu sadakayı DİSK Emekli-Sen olarak kabul etmeyecek; özellikle geçen bayramda yaşadığımız olumsuzlukları da göz önünden bulundurarak, bundan sonraki bayramlar bayram tadında geçirebilmek için talebimizi dillendirmeyi sürdüreceğiz" dedi. 

"Acilen güncellenmeli"

Başaraner, "2018 yılında plan bütçe komisyonunda Eskişehir CHP Milletvekili Sayın Utku Çakırözer ve İzmir CHP Milletvekili Sayın Musa Çam tarafından verilen önergede o günün şartlarında 1604 ti.(o günün asgari ücreti) verilmesi bakan ve iktidar milletvekilleri tarafından reddedilmiştir. O gün iktidar tarafından reddedilen teklif kabul edilseydi, bugün 2825 tl olurdu.(2021 yılı asgari ücreti) Bu anlamda acilen bu ikramiyenin "bayram ikramiyesi" değil "emekli ikramiyesi" adı altında değiştirilmesini ve asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde yılda dört ikramiye olarak güncellenmesini talep ediyoruz.Ve bir kez daha bildiriyoruz. Onur kırıcı uygulamalara ve hak ihlallerine karşı emekliler, yaşamın ekonomik, toplumsal, kültürel her alanında söz söylemeye, mücadele etmeye devam edecek! Bayramların bayram tadında kutlanacağı günler gelecek! Dayatma değil toplu sözleşme, sadaka değil alın teri" diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Mayıs 2021
İmsak 03:52
Güneş 05:36
Öğle 12:59
İkindi 16:53
Akşam 20:13
Yatsı 21:49

Gelişmelerden Haberdar Olun

@