alexa

banner912

banner766

Başkan Bilen: Açıklanan KOSGEB destek kredileri küçük esnafı neden kapsamıyor

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Denetleme Kurulu Üyesi ve Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen "Esnaf teşkilatımız olarak destek kredilerinin dışında tutulmamız kabul edilebilir bir durum değildir. Bu durum gerçekten küçük esnaf olarak bizleri üzmüştür" dedi.

Ekonomi 05.05.2021, 12:58 06.05.2021, 17:33 ABONE OL: google news
Başkan Bilen: Açıklanan KOSGEB destek kredileri küçük esnafı neden kapsamıyor

Bilen, "Cumhurbaşkanımız tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre KOSGEB aracılığı ile mikro ölçekli işletmelere 30 Bin TL, küçük ölçekli işletmelere  75 Bin TL  faizsiz kredi kullandırılacak olup, ödemesi 2024 yılında başlayarak 4 er aylık taksitlerle yapılacak, açıklamasından sonra esnafımız bayram öncesi büyük bir umut içine girmişti" dedi. Fakat ilgili genelge yayınlandıktan sonra kredi destek paketinden yararlanmadığını görünce küçük esnaf olarak çok büyük bir hayal kırıklığına uğradıklarını belirtilen Bilen, " Zor bir dönemden geçiyoruz. Tabi ki sıkıntı yaşayan tüm sektörler desteklenmeli, ancak üretimine hiç ara vermeyen sanayici ve tüccarımıza  gereken her türlü destek yapılırken, zaten kısıtlı çalışan veya  yaklaşık 14 aydır dükkanı tamamen kapalı olan yiyecek ve içecek sektöründeki  Lokantacı esnafımıza “Bayram şekeri“ niteliğinde bir kereye mahsus sadece 1000 TL verilmektedir" diye konuştu. 

"Kabul edilebilir bir durum değil"

Bilen, "Esnaf teşkilatımız olarak destek kredilerinin dışında tutulmamız kabul edilebilir bir durum değildir.Bu durum gerçekten küçük esnaf olarak bizleri üzmüştür. Esnaf toplumun mihenk taşıdır. Bin yıllık Ahi evran geleneğinden gelen esnaf teşkilatımız, Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana yaklaşık 100 yıldır ,tüm toplumsal ve afet olaylarında her zaman Devletine destek olmuş,hiç yük olmadan sadece vergisini vermiştir. Anayasanın 173. Maddesinde Devlet, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır deniliyor,şehrin sönmeyen ışıkları gibi sabahın en erken saatinde her cadde'de,her mahallede,her sokakta dükkanın tezgahının başına gelen,kısıtlı sermayesi ile günlük gelirini istihdam etmeye çalışan vefakar ve cefakar esnafımıza acilen ses verilip kucak açılması gereklidir. Bugün gelinen nokta şu ki sadece küçük esnaf üzerinden yürütülen Pandemi süreci teşkilatımızı çok mağdur duruma  sokmuştur,cezalandırılır hale gelmiş,adeta bu pandemi sürecinde boyun eğdirilmiştir. İşletmelerimiz kapalı ama Bağkur,stopaj,kdv gibi tüm vergilerimiz tahakkuk etmektedir. Biriken borçlarımız artık bizi kara kara düşündürmekte, endişelendirmektedir" diye konuştu.

"İflasın eşiğine gelenler var..."

Bilen, "İflasın eşiğine gelenler, kapatanlar, kirasını ödeyemeyip mülk sahibinle ihtilafa düşenler,yok pahasına devretmeye çalışanlar ve 14 aydır tüm kira ve masrafları sabit işleyip sonuna kadar borç batağında olan ama ayakta kalmak için son çaba ve  çırpınışlarını yapan esnaf arkadaşlarımız ciddi manada psikolojileri bozuldu,derin travmalar geçirmekteler, acilen destek kapsama dahil edilmeliler,iki bayram arası  can suyu olacak kredilerden yararlandırılmalıdır. KOSGEB Kredileri Kobi Finansman Desteğinden faydalandırmak için yetkililer esnafımızın sesine acilen kulak verilmelidir. Esnaf teşkilatımızın acil beklentileri içinde" dedi. 

Bilen, taleplerini ise şu şekilde sıraladı;

  • Pandemi süresince tahakkuk eden tüm vergilerden kapalı olan Esnafımız muaf tutulmalı.
  • Elektrik, su, doğal gaz gibi enerji girdilerinden Devletimiz kendi payından feragat etmeli veya Fatura bazında destek olmalı.
  • Önceden biriken, Ödenemeyen geçikmiş kredi ve kredi kargı borçlarının faizsiz olarak pandemi sonundan en az bir yıl sonraya ertelenmeli.
  • Söz konusu pandemi sürecinde ekonomik olarak sıkıntıya giren ve daha önce yararlandıkları yapılandırmaları bozulan esnaf ve sanatkârlarımızın faizleri silinerek anapara üzerinden tahakkuk edecek yeni  vergilerimizle birlikte  ödeyebileceğimiz makul taksitlerle yeni bir Vergi barışı sağlanmalı.
  • Salgın sona erip piyasa normalleşene kadar kısa çalışma ödeneği desteklerin sürdürülmesi,esnafımıza temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için en az asgarî düzeyde bir ödenek bağlanmalı
Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Mayıs 2021
İmsak 03:52
Güneş 05:36
Öğle 12:59
İkindi 16:53
Akşam 20:13
Yatsı 21:49

Gelişmelerden Haberdar Olun

@