alexa

banner912

banner766

Başkan Bilen: Esnafımız entübe olmuş, nefes alamaz halde

Malum olduğu üzere tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde gündemde olan Covid süreci ticari hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Esnaf grubu ise pandemiden en çok etkilenen kesimlerden biri. Konuyu yakından takip eden Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı, Türkiye Lokantacılar Odası Denetim Kurulu Üyesi Bahar Bilen, yapmış olduğu açıklamada esnafın dayanma gücünün kalmadığına dikkat çekerek “Sektörümüzde binlerce işyeri ve bu sektörde yüz binlerce çalışanın artık dayanacak gücünün kalmamıştır. Sağlık Bakanlığımızın HES kodu uygulaması ile her yerde olduğu gibi yiyecek- içecek sektöründeki kapalı olan esnaflarımızın işyerlerinde de uygulanıp iş yerlerimiz artık açılmalıdır" şeklinde konuştu.

Ekonomi 21.01.2021, 11:42 23.01.2021, 15:48 ABONE OL: google news
Başkan Bilen: Esnafımız entübe olmuş, nefes alamaz halde

Anayasanın 173’üncü maddesinde devletin esnaf ve sanatkarı korumakla yükümlü olduğuna vurgu yapan Bilen "Lütfen artık sesimizi duyun, bizlere yaşama fırsatı verin" diyerek virüsün kaynağının esnaf olmadığına işaret etti. Kısıtlı açık olma ve oturma yasağı uygulaması ile yüzlerce lokanta, restoran ve kafeteryanın kapalı kalmak zorunda olmasının şehir ekonomisine ciddi bir yara açtığını söyleyen Bilen, binlerce sektör çalışanının evlerine ekmek götüremedikleri realitesini duyurdu. Bilen vakit kaybedilmeden sektör işletmelerinin açılmasını ve acilen masaların pandemi kurallarına uygun hizmet vermesini istedi.

"Artık dur denilmelidir"

Bilen açıklamalarının ikinci bölümünde rekabet kurulu yasalar nezdinde yabancı sermayeli online yemek sipariş sitelerinin fahiş komisyon oranlarının tehlikesi üzerinde dururken "Artık dur demelidir" dedi. 

Bilen açıklamalarına "Al götür, ara getir, tıkla gelsin gibi yerli ve yabancı sermayeli "bilmemne.com" online sipariş siteleri yüksek komisyon oranları, kullanım bedeli, joker ürün adı altında emeğimizi sömüren, işletmelerimizin büyük ortağı haline gelen, milyonluk reklam bütçeleri ile sektörü tekelinde tutan, hatta sektörümüzdeki bazı dernekler ve mesleki federasyon yetkililerimize de para yardımı altında göstermelik cüzi rakamlara ismini kullandırarak, emek ve alın teri döken esnafımızın elini kolunu bağlamış, adeta esnafımızın sırtına binmeye çanak tutanları ve bu oluşumları kabul etmiyoruz. Bu yabancı online sipariş siteleri bizlere destek olmak istiyorlarsa bu zorlu süreçte esnafımızdan aldıkları yüksek komisyon oranlarına en az yarı yarıya düşürmeliler veya acilen Ticaret Bakanlığımız Rekabet Kurulu yasalar nezdinde bu işe dur demeli. Bunca esnaf, milyonlarca çalışan zor durumda. "Bilmem ne.com"lara emeğimizi çalmalarına artık izin vermemeliyiz, ivedilikle bunların önüne geçilmelidir" şeklinde devam etti.

"Milyonlarca çalışanımız virüsten değil ama açlıkla imtihan eder hale geldi"

Bu süreçte çok sayıda esnafın kepenk indirmek ve iflas etmek durumdan kaldığını belirten Bilen, Bilim Kurulu Üyelerine, Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı yetkililerine seslendi.

Bilen "Sadece esnaf üzerinden pandemi süreci yürütülmemeli. Mücadele edeceksek tüm kurumlarla topyekün mücadele edelim, elbirliği ile üstesinden gelelim. Covid-19 nedeniyle alınan kısıtlamalar ve yasaklama kararlarının en ağır faturasını pandeminin başlangıç tarihinden bu yana yaklaşık bir yıldır hizmet sektöründeki yiyecek ve içecek faaliyeti gösteren esnaf arkadaşlarımız en ağır şekilde ödüyorlar ve ödemek zorunda bırakılıyorlar. İşveren pozisyonundaki esnafımız işsiz hale getirildi. Zor geçen bu süreç çok vahim sonuçlar doğurmaya başlamıştır. Birçok esnaf arkadaşımız kepenk kapattı, iflas etti. Kepenk kapatmakla bitmediği gibi, biriken binlerce lira borç kamburu ile kara kara düşünmektedir. Sosyal statüleri ve aile yapıları tehlikeye girmeye başlamıştır. Milyonlarca çalışanımız virüsten değil ama açlıkla imtihan eder hale geldi. Entübe olmuş, nefes alamaz haldedir" şeklinde açıklamalarına devam etti.

Can çekişen esnaf için ivedi bir şekilde harekete geçme zorunluluğunun olduğuna vurgu yapan Bilen, yaklaşık bir yıldır esnafın kapalı olduğunu, kısıtlı çalışan işyerlerinin ise kira, SGK, vergi, stopaj, elektrik, doğalgaz faturaları, Halk Bankası üzerinden verilen esnaf kredi taksitlerini ne şekilde ödeyeceğini bilmediğini, bir an önce durumla ilgili acil bir düzenlenme yapılması gerektiğine dikkat çekti. 

Başkan Bilen'in Eskişehir esnafı için talepleri

Devletimiz tarafından 3 ay süreyle verilecek olan 750 TL kira yardımı ve 1000 TL hibe desteğinin esnafın yaklaşık bir yıldır yaşadığı sıkıntılar göz önüne alındığında çok yetersiz olduğunu söyleyen Bilen, bu uygulama yönünde ayrıştırma yapılmadan tüm esnafın yararlanmasının şart olduğunu kaydetti.

Bilen, yapmış olduğu açıklamanın son bölümünde ise "Faturasını iki ay ödeyemediği için kış ortasında elektrik ve doğalgazının kesilmesi, işyeri kapalı olan veya kısıtlı çalışan evine ekmek götürmenin derdinde olan esnafımız mücbir sebepten kapanan veya kısıtlanan işletmelerimize ivedilikle radikal destekler sağlanmalıdır. Kapalı veya kısıtlı kaldığımız sürece devletimizin tüm alacaklarından muaf tutulmalıyız, kullanmış olduğumuz 25.000 TL destek kredileri hibe edilmeli veya en azından faizsiz hale getirilerek pandemi sonrası ödemeye başlanmalı. En az asgari düzeyde nakdi destek sağlanmalı, yüksek kiralarımızı yasa yolu ile mülk sahibi ile kiracı arasında itilaflar oluşmaması için uzlaştırıcı kurul oluşturulmalıdır. Doğalgaz ve elektrik sayaçlarımız kartlı sisteme geçilmeli. Ay sonu yüklü faturaları ödemekte güçlük çekiyoruz, herkes bütçesi kadar kullansın, binlerce lira güvence bedeli yükünden de kurtulmuş oluruz. Elbirliği ile bu illetin üstesinden gelmemiz dileği ile bu zorlu süreçte bizlere desteğini esirgemeyen başta Eskişehir halkına, yerel yönetimlerimize, sivil toplum örgütlerine ve yardımlarını bizden esirgemeyen esnaf arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyor, sağlıklı günler diliyorum" şeklinde konuşarak çözüm önerilerini sundu.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 03 Mart 2021
İmsak 05:59
Güneş 07:21
Öğle 13:15
İkindi 16:25
Akşam 18:58
Yatsı 20:16

Gelişmelerden Haberdar Olun

@