alexa

banner766

Birsen: Eskişehir esnafının gözü kulağı bu toplantıda

Eskişehir Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ekrem Birsen, esnaf için müjdeli haberlerin geldiğini duyurdu. Birsen, “TESK Genel Başkanımız Bendevi Palandöken Cumhurbaşkanlığı bir toplantıya davet edildi ve bu toplantıda esnaf ve sanatkarların sorunlarının ele anılacağı ifade edildi. Genel Başkanımız bu toplantıya Cuma günü katıldı. Başta Cumhurbaşkanımıza ve kabine üyelerinin tamamına teşekkür ediyoruz. Esnafımızı rahatlatacak taleplerimizin hemen üç tanesine bugün itibariyle cevap verildi” dedi.

Ekonomi 25.01.2021, 15:49 26.01.2021, 18:00 ABONE OL: google news
Birsen: Eskişehir esnafının gözü kulağı bu toplantıda

Birsen, “Esnaf ve sanatkarlarımız COVID-19 sürecinde önemli sıkıntılarla karşı karşıya kaldı. Geçtiğimiz Perşembe günü Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunda 81 il başkanının katıldığı geniş kapsamlı bir toplantı yaptık. Bu toplantıda esnaf ve sanatkarlarımızın acilen beklediği destekleri görüştük. Hükümetimize sunulacak teklifleri değerlendirmeye aldık. O gün Cumhurbaşkanlığı tarafından TESK Genel Başkanımız Bendevi Palandöken  bir toplantıya davet edildi ve bu toplantıda esnaf ve sanatkarların sorunlarının ele anılacağı ifade edildi. Genel Başkanımız bu toplantıya Cuma günü katıldı. Başta Cumhurbaşkanımıza ve kabine üyelerinin tamamına teşekkür ediyoruz. Esnafımızı rahatlatacak taleplerimizin hemen üç tanesine bugün itibariyle cevap verildi” dedi. 

"Mücbir sebep kabul edildi"

Birsen, esnafı rahatlatacak kararları şu şekilde açıkladı;

"İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine tamamen ara verilen veya durdurulan işyerleri için 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren tekrar faaliyetlerine başlayacağı tarihe kadar mücbir sebep hali kabul edilmiştir. Buna göre faaliyeti durdurulan mükellefler, bu ay verecekleri beyan ve bildirimler dahil, Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin vergi bölümü ve KDV beyannameleri ile Ba-Bs bildirimleri, e-Defter beratları ve ikincil kopyalarının yüklenmesi mücbir sebep halinin sona ereceği tarihi izleyen ayın 26. günü sonuna kadar yapılabilecek. Hazine ve Maliye Bakanı mücbir sebep kapsamına giren işyerlerini, sinema salonu kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe, elektronik oyun salonu, bilardo salonu, lokal, çay bahçesi, halı saha, yüzme havuzu, hamam, sauna, lunapark faaliyetinde bulunanlar olarak açıklamıştır. Bu işyerleri bu aydan itibaren beyanname vermeyecekler, sadece SGK bildirimleri devam edecek. İkinci müjdemiz ise, bağkur sigortalıları ile 60 gün kapsamındaki genel sağlık sigortalılarının sağlık yardımlarından yararlanma usullerinde değişime gidildi. Buna göre, genel sağlık sigortalıları ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler, 60 günden fazla prim borçları bulunsa dahi, Sağlık Bakanlığı’na ait sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde sunulan sağlık hizmetlerinden 31 Aralık 2021 sonuna kadar yararlanabilecek"

"Esnafın gözü kulağı bu toplantıda"

Birsen, üçüncü bir müjdeyi ise şu şekilde açıkladı;

"Üçüncü müjdemiz ise esnaf kefalet kooperatiflerine olan borçlarımız 6 ay daha ertelendi. Perşembe günü yapılması planlanan kabine toplantısında da esnaf için taleplerimiz ele alınacak ve karara bağlanacaktır. Diğer tekliflerimiz ise borçların yapılandırılması ile ilgiliydi. Yapılandırma kapsamının genişletilmesini talep ettik. Kira stopajlarımızla ilgili taleplerimiz var. Taşımacılık sektörünün desteklenmesine yönelik taleplerimiz oldu. Son olarak da tüm işletmeler zorlandığı için kısıtlamaların kaldırılarak lokanta, kafe, kahvehane gibi işletmelerimizin açılmasını talep ettik. Cumhurbaşkanımız ilk kabine toplantısında bu sorunların ele alınarak çözüme kavuşturulmasının sözünü verdi. Esnaf ve sanatkarlarımız kabine toplantısını ve tüm isteklerimizin karşılık bulduğu verilecek müjdeleri dört gözle bekliyor". 

Birsen, geçen hafta yapılan görüşmede TESK Başkanı Palandöken’in 6 talebi gündeme getirdiğini belirterek, 6 maddelik talepleri sıraladı; 

  1. Esnaf ve sanatkarlardan yaşanan salgın nedeniyle işleri veya işletmesi zarar görenlerin, esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığıyla kullandıkları ve ödeyemedikleri kredi taksitleri bir yıl süre ile faizsiz ertelenmeli ve kredi kullanamayan esnaf ve sanatkarlarımıza en az bir yıl ödemesiz faizsiz kredi desteği sağlanmalıdır.
  2. Esnaf ve sanatkarlarımıza sağlanan doğrudan nakit ve desteği kapsamı genişletilerek devam ettirilmelidir.
  3. Ticari araçlar için indirimli akaryakıt imkanı sağlanmalıdır.
  4. Kısıtlamalar nedeniyle faaliyetleri durdurulan kahvehane, kıraathane, internet kafe, kır bahçesi, elektronik oyun salonları, bilardo salonları ve halı saha işletmecileri ile hizmetleri yalnızca paket servis ile sınırlandırılan restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi işletmelere müşteriler için HES kodu zorunluluğunun getirilerek faaliyetlerine başlamasına olanak sağlanmalıdır.
  5. Pandemiden en çok zarar gören kesimi oluşturan esnaf ve sanatkarlarımızın ve yanlarında çalışanların Sosyal Güvenlik Prim ödemeleri ile vergi, elektrik, su, doğalgaz fatura borçları bir yıl süreyle faizsiz ertelenmelidir
  6. Sigorta prim borcu bulunan esnaf ve sanatkarların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmelerine olanak sağlayan uygulama 1 yıl süreyle devam ettirilmelidir.
Yorumlar (1)
Adnan Doğru 1 ay önce
Bu alınan önlemler hep öteleme düşüncesi kazanamadıktan sonra 6 ay 8 ay 10 ay sonra nasıl verilecek milyonlarca esnafın devlete az veya çok borcu var.Fakat bu borçların toplamı 10 veya 15 yandaşın silinen borcu bile etmez.Esnafın devlete olan borcu silinsin yeni sayfa acılsın.İcralar durdurulsun faizler silinsin.Başka türlü esnaf kurtulamaz ay dediğin hemen geliyor borc borćla kapatılıyor.ESNAF BOĞULUYOR.
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Şubat 2021
İmsak 06:07
Güneş 07:30
Öğle 13:16
İkindi 16:21
Akşam 18:52
Yatsı 20:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@