banner766

Buluşan uyardı: Bu şartlarda üretemeyeceğiz

Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, çiftçilerin ürünlerinin tarlada çürüdüğünü, çiftçi adına hiçbir iyileştirme yapılmadığını belirterek, “Bu sistemde giderse biz üretemeyeceğiz, üretmeyiz, üretemezsek tarlayı terk etmek zorunda kalırız, bu ülke aç kalır” dedi ve ciddi uyarılarda bulundu.

Ekonomi 30.09.2020, 17:27 05.10.2020, 13:18
Buluşan uyardı: Bu şartlarda üretemeyeceğiz

Domateslerin tarlada çürüdüğüün ifade eden Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, “Domates tarlada 80 kuruş halen müşterisi yok. Artık bu saatten sonra çürümeye yüz tutmaya başlayacak. Salçalık alanlar olmasa 80 kuruşa da satılamayacak. Ve piyasada bahçede verilen fiyat 80 kuruş Haldeki fiyat bir buçuk. Tüccarın satış fiyatı 2 buçukla başlıyor markette 4 lira. Bol olan domates maalesef bu sene yine üreticinin canını yaktı.Bu yıl dolu vurdu ve afatlı geçen bir sezon olmasına rağmen ve  bütün ürünlerde ürün düşüklüğü yaşandığı bir dönemde, domates üreticinin var gücü ile çalışması ile normaldeki tonaj ve kaltesini verdi. Ancak tarlada kaldı maalesef” dedi. 

"Üretemezsek bu ülke aç kalır"

Eskişehir Ekspres'e açıklamalarda bulunan Buluşan sözlerine şöyle devam etti;

"Pancar üreticisi de çok büyük umutlarla hevesle beklediği fiyatı halen alamadı. Üretici maalesef pancarını teslim ediyor fiyatını bilmiyor. Verim düşüklüğü nedeniyle pancarda da çok sorun yaşıyoruz. Tonajı alamıyoruz. Şeker kalitesi düşük çıkıyor. Pancar üreticisinin de kaybı çok büyük. Hububat ve diğer ürünlerde yüzde 40’lara varan ürün verimsizliği var. Üreticimiz çok mağdur. Ve hala bu konuda yapılan bir çalışma yok. Artık bunun adalet diyecek bir şeyi kalmadı. Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkı uçurum. Hala fiyatlar çok yüksek. Üretici ürününü düşük fiyata verirken, vatandaşın yüksek fiyata marketten ürün almak zorunda olmasını anlayamıyoruz. Bu sistemde giderse biz üretemeyeceğiz, üretmeyiz, üretemezsek tarlayı terk etmek zorunda kalırız. Bu ülke aç kalır"

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 21 Ekim 2020
İmsak 05:44
Güneş 07:07
Öğle 12:48
İkindi 15:49
Akşam 18:19
Yatsı 19:37
Günün Anketi Tümü
Eskişehirspor İlhan Var ile başarılı olur mu?
Eskişehirspor İlhan Var ile başarılı olur mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@