alexa

Doğalgaz faturalarını yüzde 25 düşüren sistem

Ev ve iş yerlerindeki kombilerin performansını arttırmak üzere geliştirilen yüzde 100 yerli Turbokom yoğuşma sistemi, yüzde 25’e varan yakıt tasarrufu sağlıyor.

Ekonomi 22.12.2019, 11:59 26.12.2019, 02:37 ABONE OL: google news
Doğalgaz faturalarını yüzde 25 düşüren sistem

Turbokom, kombinin yanması için dışarıdan aldığı soğuk havayı bacadan atılan atık gazın ısı ile ısıtarak yanma odasına sıcak gönderen harici bir yoğuşma sistemi. KOSGEB endüstriyel uygulama desteği ile 5 yıllık bir çalışmanın ürünü olan yoğuşma sisteminin Türkiye’nin dört bir yanında kullanılmaya başlandığını ifade eden Fikret Baş, “Yoğuşmasız kombilerden atılan gazlardaki ısının geri kazanımını sağlamak istedik. Yapmış olduğumuz test ve çalışmalar sonunda da böyle bir ürün ortaya çıktı. Ar-Ge çalışmalarımızın sonunda da bilim kurulundan geçen sistem üretime layık görüldü. Hermetik yoğuşmasız ve yarı yoğuşmalı kombiler için üretilen harici yoğuşma sistemini 2017 yılında seri üretmeye başladık. Sistem bacadan atılan atık gazın ısısını işleyerek kombinin yanma odasına geri çevirmektedir” dedi.

“Yakıt tasarrufunun yanı sıra çevre dostu”

Eski bacanın yerine takılan sistemin birçok kazanımları olduğunu ifade eden Baş, “Dışarıdan kombilere giren havanın derecesi düştükçe, kombilerin çalışması ve dolayısıyla doğalgaz yakıt giderleri artar. Turbokom sayesinde performanslı çalışan kombilerde bu giderler düşmektedir. Dışarı atacağı ısıyı kendi içinde kullanan sistem sayesinde yüzde 25'e varan yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Atık havanın dışarıya çıkmasının asgariye indirilmesiyle doğaya daha az zarar vermektedir. Baca içinde hava ısınarak kombinin içerisine ulaştığından soğuk havalarda cihaz nem ve toz almadığı için kombinin ömrü uzar. Kombinin çalışma sistemini hiçbir şekilde etkilemez” diye konuştu.

“Kolay kurulum ve bakım gerektirmez”

Kombinin bacası çıkarılarak, dirseğe baca gibi takıldığını ifade eden Baş, “Montajı kolay ve basittir. Her tüketici montajını kendi yapabilir ya da kombi servisleri ile montajı tamamlayabilir. Turbokom, cihazların çalışma sistemini değiştirmez. Sadece performanslı ve ekonomik çalışmasını sağlar. Kombilere zararı yoktur. Kombileri nemden ve tozdan koruduğu için ömrünü uzatır, faydası vardır. Eşanşör sistemi baca donmalarının da önüne geçmektedir. Ürün satın alındıktan sonra 2 yıl garantilidir. Herhangi bir bakım ya da servis ihtiyacı bulunmamaktadır. Tamamen paslanmaz malzemelerden imal edilmiştir. Hatta havalar soğudukça yapılan tasarruf oranı artmaktadır” dedi.

“Kısa sürede kendini amorti ediyor”

Kullanıcılar tarafından büyük beğeni aldıklarını belirten Fikret Baş, “Sistem kullanılmaya başlandığında hem yakıttan hem de kombi bakımından tasarruf sağladığı için ürün kısa sürede kendini amorti ediyor. Kombinin de ömrünü uzatmaktadır. Bu sistem ayrıca merkezi sistem kombilerinde de yapılacak proje çalışmasının sonunda kullanılabilmektedir. Çünkü merkezi sistemlerin kazan hacimleri fark göstermektedir” şeklinde konuştu.
 

Yorumlar (8)
Ayse Ertürk 1 yıl önce
Fiatı nefir
Erkan 1 yıl önce
Taktırmak için nereye müracat ediliyor
Murat 1 yıl önce
Fiyattan haber ver,mühim olan bu.
Fikret baş 1 yıl önce
Turbokom çalışma prensibi

Kombi yanma sonucu bacadan attığı 90 ila 120 arasındaki atık gazı turbokom içinde bulunan 22 adet bakır boruya dağıtır. Bu sayede bakır borular 100 dereceye kadar ısıtılır. Yanma havasını dışarıdan alan kombi baca içinden geçen bu soğuk hava bakır boruların etrafında dolaştırılarak homojen olarak ısıtılır. Bu ısı 60 ila 70 derece arasında olup kombi ye ısıtılmış taze hava sokulur. Yanma odasına giren ısıtılmış taze hava yanma verimini artırır.
Atık ısımız geri çevrilerek yüzde 25 net doğalgaz tasarrufu sağlar.
Aynı zamanda banyo suyunda ve ısıtma suyundada yoğuşma sağlar. Yani kombiniz çift yoğuşmalı olur.
Tam yoğuşmalı kombilerde bir petek açtığınızda yoğuşma olmazken turbokom cebri yoğuşma sistemi olduğundan her koşul ve şartta yoğuşma yapar.
Www.turbokom.com.tr
Muzaffer Kōylü 1 yıl önce
Isıtılarak genleştirilmiş havadaki oksijen oranının düşüklüğü yanma verimini etkilemiyor mu?
Volkan 1 yıl önce
679.0 TL fiyati
GÖkhan Gençay 1 yıl önce
Turbokom gerçekten dikkate alınması gereken bir ürün uzun araştırmalarım sonucunda hem çevremde hem sosyal medyada ve basında gerçekten çok güzel olumlu yorumlar almış bir ürün herkes gibi ürünün güvenirliği benim için gerçekten önemli Emin olun turbokom ailesi bu güveni sizlere sağlıyor iletişime geçtiğimde detaylı olarak her sorduğum soruya en ince ayrıntısına kadar cevap vermeleri kafamdaki soru işaretlerini sildikleri için Turbokom ailesine teşekkür ederim bende bir Turbokom taktırarak tasarruf sağladığımı belirtmek isterim çok geç olmadan sizde bir Turbokom taktırın derim
Yanık 1 yıl önce
Eskişehir dışında servisiniz varmı
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Ocak 2021
İmsak 06:42
Güneş 08:10
Öğle 13:13
İkindi 15:44
Akşam 18:06
Yatsı 19:29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@