alexa

banner912

banner766

Eskişehir'de 3 bin işçiye müjde: Anlaşma sağlandı

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile belediye şirketlerinde daimi işçi olarak istihdam edilen, ancak 3 yıla yakın süredir kararnamedeki haklar dışında herhangi bir haktan faydalanamayan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi emekçileri, belediye ile Belediye-İş Sendikası arasında imzalanan sözleşme ile hem ekonomik olarak hem de sosyal haklar açısından güçlendirildi. Sözleşme kapsamında birinci yıl tüm sosyal haklar dahil yüzde 32 civarında zam almış oldular.

Ekonomi 08.11.2020, 13:46 10.11.2020, 13:13 ABONE OL: google news
Eskişehir'de 3 bin işçiye müjde: Anlaşma sağlandı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Belediye-İş arasındaki görüşmeler sonuçlandı ve Eskişehir'in daha mutlu, huzurlu ve yaşanabilir bir kent olması için büyük emekler veren belediye şirketi olan Espark emekçileri, ekonomik ve sosyal haklar açısından masadan yüzü gülerek kalktı. 3 bine yakın işçi adına toplu iş sözleşmesi görüşmelerini yürüten Belediye-İş Sendikası ile Büyükşehir Belediyesi arasındaki son toplantıda imzalar atılarak en düşük maaş yaklaşık 3 bin 500 TL'ye çıkarıldı. Sözleşmenin 1 Temmuz 2020'den geçerli olmak üzere 2 yıllık imzalandığını ve işçilerin birinci yıl sosyal haklarla birlikte yüzde 32, ikinci yıl ise yüzde 15 zam alacağını ifade eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde tüm kadın personelin izinli sayılacağını belirttiler. Doktor raporu ile sigara bıraktığı belirlenen personele 5 gün izin verileceğini belirten yetkililer, tüm emekçilerin Temmuz-Kasım arasındaki haklarını da alacaklarını ifade ettiler. 

Aile içi şiddete toplu sözleşme kalkanı uygulandığına dikkat çeken yetkililer, aile içi şiddet uygulayan personelin iş akitlerinin disiplin kurulu kararıyla fesh edileceğine dikkat çektiler. Belediye emekçilerinin KHK'dan kaynaklı 3 yıla yakın süredir çok düşük zamlar alabildiğini belirten Belediye-İş yetkilileri ise, emekçilere hakkını veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e ve görüşmelere katılan tüm belediye bürokratlarına teşekkür ettiler.

Yorumlar (2)
Emekçi 12 ay önce
Ama malesef ki bizler 7 aylık çalışıp kışın ortasında 5 aylık çıkış alan işçiler olarak çalışma süremizin 12 aya çıkarılmasını talep ediyoruz ne yazıkki bu konuda bir açıklama yapilmadi
Haci Ugur 12 ay önce
Allah razi olsun
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak 05:15
Güneş 06:38
Öğle 12:56
İkindi 16:21
Akşam 19:03
Yatsı 20:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@