alexa

banner766

Eskişehir'de ilk mahsulün satışı yapıldı

2019 yılı ilk mahsul arpanın satış töreni Eskişehir Ticaret Borsası’nda gerçekleşti. İlk mahsul Beyaz Altın Köyü’nden Anıl Ayas tarafından getirildi. Bu yıl yaşanan dolu yağışları ve çiftçinin görmüş olduğu zarara dikkat çeken Zeydan, “Çok kısa sürede çok büyük miktarda yağışlar dolu şeklinde gelebiliyor. Bunun için yapılabilecek fiziki bir önlem maalesef yok, yapabilecekleri tek şey ürünlerini sigortalatmak” diye konuştu.

Ekonomi 14.06.2019, 15:18 14.06.2019, 16:39 ABONE OL: google news
Eskişehir'de ilk mahsulün satışı yapıldı

Eskişehir Ticaret Borsasına 2019 yılı ilk Mahsul Arpa, Beyazaltın Mahallesi çiftçilerinden Anıl Ayas tarafından getirildi. 

Eskişehir Ticaret Borsasında yapılan törene; Eskişehir Vali Yardımcısı Bekir Şahin Tütüncü, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Abdulkadir Adar, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli, İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine Sever ve Eskişehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri, Tüccar ve Sanayici Üyeleri ile bölge üreticileri katıldı. 

Törende söz alan Başkan Ömer Zeydan “Ülkemizde tarımsal üretimde verimliliği ve kaliteyi etkileyen en önemli faktör iklim koşullarıdır. Bildiğiniz üzere, son günlerde yaşanan doğal afetler bölgemiz üreticisinin mahsullerine önemli zarar vererek hepimizi derinden üzmüştür. Çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimi bir kez daha iletiyorum. İklim değişiklikleri nedeniyle günümüzde beklenmedik yağışlar olabiliyor. Böylesi üzücü durumlarda da tarımsal sigortanın önemi ortaya çıkıyor. Üreticilerimize ürünlerini sigorta etmelerini tavsiye ediyorum.

Eskişehir Ticaret Borsası olarak, çalışmalarımızın bölgeye en önemli getirisi, “Kaliteli ve sağlıklı üretim mantığının” bölge geneline yerleşmesidir. Bölgede verimlilik ve kaliteyi esas alan daha bilinçli ve modern hububat yetiştiriciliğinin önü açıldı. Artık çiftçilerimiz ürünlerinin reel kalitesini bilerek pazara arz ediyorlar. Böylelikle tarımsal emtiaların reel analiz değerleri üzerinden, aleni ve şeffaf olarak serbest rekabet ortamında alınıp satıldığı modern Elektronik Satış Salonumuzda yüksek kaliteli ürün daha iyi fiyattan alıcı buluyor. Kalitesi düşük ürün ile kaliteli ürün arasında fiyat makası açılıyor. “En kaliteli ve verimi en yüksek ürünü nasıl üretirim” mantığı bölgede yerleşiyor. Üreticiler katma değeri yüksek ürünlerin üretimine yöneliyorlar. Tarımsal emtiaları Elektronik Satış Salonumuzdan temin eden tedarikçi zahirecilerimiz ve sanayicilerimiz de satın aldıkları ürünlerin kalitelerini bilerek ticaret yapıyorlar.

İlimizin tarımsal, ticari ve sosyal alanda gelişimine ve büyümesine katkıda bulunabilmek adına, Ticarete yön veren ve hacim kazandıran Elektronik Satış Salonumuz, ürünlerin reel değerleri üzerinden satılmasını sağlayan Laboratuvar hizmetlerimiz, kırsal alanda faaliyette bulunan paydaşlarımızın merkezde faaliyette bulunan paydaşlarımızın almış olduğu hizmetin aynısını almaları adına ilçelerde hizmet veren irtibat bürolarımız ve geliştirmiş olduğumuz projeler ile bölgemize çağdaş, lider, yenilikçi bir kurum olarak hizmet vermeye devam edeceğiz.  2019 harman sezonunda Üreticilerimizin Alın Terleri kurumadan emeklerinin karşılığını en iyi şekilde almalarını diliyor, hepinizi saygı ile selamlıyorum”  diye konuştu.

Törende yapılan satışta, gelen ilk mahsul Arpanın 500 kilosu 9 bin 550 TL’den Oğuzlar Tarım Ürünleri AŞ tarafından satın alındı.

İlk mahsul arpayı getiren üretici Anıl Ayas, çeşitli hediyelerle ödüllendirildi. Tören, dualar eşliğinde yapılan kurban kesimi ile sona erdi.
 

Yorumlar (0)
banner914
5
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 07 Mart 2021
İmsak 05:54
Güneş 07:17
Öğle 13:14
İkindi 16:27
Akşam 19:02
Yatsı 20:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@