alexa

banner766

Eskişehir'de o esnaflara müjde: Kira alınmayacak

Eskişehir'de pandemi nedeniyle zor günler geçiren esnaf için kararlar alındı... Karar dün Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi'nden geçerken, Başkan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen de sosyal medya hesanından açıklamalarda bulundu.

Ekonomi 16.01.2021, 10:58 18.01.2021, 15:50 ABONE OL: google news
Eskişehir'de o esnaflara müjde: Kira alınmayacak

Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak Ayı Olağan Toplantısı’nda pandemi nedeniyle zor günler geçiren esnaf için kararlar alındı. Alınan karar gereğince iş yeri faaliyetlerini durduran veya faaliyette bulunamayan esnaflardan kira alınmayacak.

Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak Ayı Olağan Toplantısı’nda pandemi nedeniyle zor günler geçiren esnaf için kararlar alındı.   

"2021 yılında kira artışı yapılmayacak"

Büyükşehir Belediyesi Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda Büyükşehir Belediyesi’nin kiracısı olan ve faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan esnaftan kira alınmaması, ayrıca ekonomik olarak zarar gören esnafların kirasından ise yüzde 50 indirime gidilmesi kararı alındı. Mecliste ayrıca belediyeye ait iş yerlerinde 2021 yılında kira artışı yapılmaması da karara bağlandı. 

Büyükerşen'den açıklama 

Büyükşehir Meclisi'nden geçen kararın ardından sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen "Belediyemiz kiracısı olup faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan esnafımızdan 6 ay kira alınmaması ve pandemi nedeniyle faliyetlerine kısıtlı olarak devam eden esnafımızın da kiralarında 6 ay %50 indirime gidilmesi kararı belediye meclisimizde oy birliğiyle kabul edildi. Ayrıca belediyemizin hiçbir kiracısına 2021 yılı içersinde kira artışı da uygulamayacağız. Bu kararların pandemiden en çok etkilendiğini düşündüğümüz esnafımıza nefes ve umut olmasını diliyor, tüm meclis üyelerimize verdikleri bu karar dolayısıyla teşekkür ediyorum" dedi. 

"Esnafın daha büyük bir desteğe ihtiyacı var"

Alınan karar ile ilgili konuşan CHP Meclis Üyesi Mustafa Önder, “Esnafımız, tüccarımız aylardır dile getirdiğimiz gibi ‘kepenkler kapanıyor’ gerçekten sıkıntı içerisindeyiz. Hükümetimizden ciddi bir destek daha bekliyoruz. Belediyemiz kira alınmaması yönünde karar verdi teşekkür ederiz. Lakin genel idare bu konuya iyi bir el atmak zorunda” diye konuştu. 

CHP Meclis Üyesi İbrahim Arslan ise, “Büyükşehir Belediye meclisimizin aldığı karar uyarınca yaklaşık 6 milyon liranın üzerinde bir kira gelirinden vazgeçmiş olacak. Odunpazarı ve Tepebaşı belediyeleri ile birlikte düşünürsek yaklaşık 8 milyon liralık bir destek söz konusu. Kuşkusuz daha fazlasını isteriz. Sorun kamunun kiracısı olan işyerlerinin sorunu değildir. Eskişehir’de 20 bin esnaf var biz burada 650 tanesini kısmen rahatlatabiliriz. Fakat geriye kalan esnafımız hükümetimizden, Devletimizden, ilgili kurumlarımızdan destek beklemektedir. Ayda 750 lira ile bu işlerin çözülmesi olanaklı değildir. Büyükşehir Belediyesi bu anlamda bütün imkanlarını zorlayarak bu olanağı oluşturdu” diye konuştu. 

İlgili madde oy birliği ile kabul edildi. 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Şubat 2021
İmsak 06:07
Güneş 07:30
Öğle 13:16
İkindi 16:21
Akşam 18:52
Yatsı 20:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@