alexa

banner912

banner766

Eskişehir'de şebeke suyuna yüzde 60 zam

Eskişehir'de şebeke suyuna yüzde 60 zam geldi. Karar oy çokluğuyla kabul edildi. Eski Genel Kurulu toplantısında alınan karara göre metre küpü 2.94 olan şebeke suyu yapılan zamla 4.40 TL’ye yükseldi.

Ekonomi 28.11.2019, 17:17 26.12.2019, 15:48 ABONE OL: google news
Eskişehir'de şebeke suyuna yüzde 60 zam

Eski Genel Kurulu toplantılarının Kasım ayı ikinci oturumu Aydın Ünlüce Başanlığında gerçekleştirildi. Genel kurulda gündeme 8 madde gelirken, şebeke sularına zam kararı alındı. Tarife 1 Ocak 2020'den itibaren geçerli olacak.

Mecliste yapılan zamla ilgili konuşan Sarıcakaya Belediye Başkanı Hüseyin Çam, “Hazırlanan stratejik plan taslağında, Performans ve Yatırım programlarında geleceğe yönelik amaç ve hedefler belirlenirken gerçekçi bir yaklaşım bulunmamakta ve kullanma suyu, kanalizasyon ve yağmur sularının toplanması ile ilgili yeterince yatırımın yapılamayacağı görülmektedir.

Yapılan planlamaların tamamında “muhtelif ilçe ve mahalleler” kavramı gibi muğlak ifadeler kullanıldığı ve Bu ifadeden de hangi ilçelere hangi yatırımların yapılacağının belli olmadığı anlaşılmaktadır. Oysaki bizim merkezin dışında kalan ilçelerimizin tamamında içme suları, kanalizasyon ve yağmur sularının toplanması ile ilgili sorunlarımız var. İlçe belediyelerimizden yatırım programı ile ilgili talep ve öneri alınmamıştır” dedi. 

Çam, “İlçelerimiz kendi haline bırakılmış, özellikle yağmur sularının toplanmasına ilişkin hiçbir çalışma yok. Kanalizasyonu olmayan birçok yerleşim yerimiz var. Yapılmış olanların da arıtma tesisleri yok. Şu an Sarıcakaya ve Mihalgazi’de kanalizasyon hatları Sakarya nehrine akmaktadır. İnönü ilçesinde bulunan kanalizasyon hatları de sarı su aracılığıyla porsuk nehrine akıtılmaktadır. Diğer ilçelerde de buna benzer uygulamalar bulunmaktadır. Bu durum da insan ve çevre sağlığı yönünden ciddi tehlikeler oluşturmaktadır. Bizim meclis olarak İnsan sağlığı ve çevre konularında duyarlılık göstermemiz ve kurumlarımızın çalışmalarını buna göre şekillendirmemiz gerekiyor.

Bütçe konusuna geldiğimizde; bütçenin geneline baktığımızda yatırım bütçesi yerine mevcudu muhafazaya yönelik ve günü kurtarma çabası görülmektedir. ESKİ Genel Müdürlüğü gibi kar eden bir kurumun bu gün bütçe açığı verdiği anlaşılmaktadır. Bu durum da bütçenin geleceğe yönelik yatırım yerine şekli bir bütçe olmaktan ileri gidemeyeceğini göstermektedir.

Kurum bu haliyle bütün ümidini kullanma suyuna yapılacak zamma bağlamış durumda. Bu gün metreküpü 2,75 TL olan suyun fiyatı 4,40TL’ye yükseltilmek istenmektedir. Her halde yapılan bu zam oranı tüm zamanların rekoru olacaktır. Tabi tüketici suyu 4,40 TL’ye değil, buna yüzde 8 KDV ve 0,39 TL ÇTV eklenince yeni fiyat 5,63 TL olacaktır. Şu anda yeniden değerleme oranı 16,97 TL iken kullanma suyuna yüzde 100’lere yaklaşan oranda zam yapılmaktadır. Bu durum insaf ölçüsüne uymamaktadır. Bütçe açığı vermeye başlayan ESKİ Genel Müdürlüğünün Büyükşehir Belediyesine 2019 yılında aktardığı para yaklaşık 21 milyon lira.

Büyükşehir Belediye Başkanımızın bu salonda personel maaşlarını kullandığımız kredi ile ödedik dediğini hatırlıyorum. Su fiyatına yapılacak zamla, döviz cinsinden borçlanarak borç stokunun artmasına neden olan Büyükşehir Belediyesine destek olunması mı amaçlanmaktadır. Sadece Büyükşehir Belediyesinin değil bir de ESKİ Genel Müdürlüğünün faaliyetleri için yabancı para cinsinden yaptığı borçlanmalar var. Burada Dolar ve Euro’nun artması ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum ileri sürülerek yapılan su zammı masum gösterilmeye çalışılmasın. Çünkü bu durumun mağduru doğrudan Eskişehir halkı olacaktır. şehrimizde görev yapan İçme ve Kullanma suyu, Kanalizasyon ve yağmur sularının toplanması ile ESKİ’nin görev alanına giren diğer alanlarda hizmeti olan Belediye Başkanlarımıza, özellikle Aydın Arat ve Eskişehir’de altyapının mimarı olarak bilinen Selami Vardar beye teşekkür ederim” dedi.

CHP adına söz alan Mustafa Önder ise 2014’ten 2019’a kadar geçen 5 yılda suya toplamda yüzde 20 zam yapıldığını söyledi.

Önder, “Suya 5 yılda yüzde 20 zam yapılırken elektriğe yüzde 77, doğalgaza yüzde 80, akaryakıta yüzde 52, asgari ücrete yüzde 25 zam yapıldı. Bizim yaşam kaynağımız suya yüzde 20 zam yaptı. Komisyonda ESKİ sen makul ol zam yapma. Ama elektriğe yüzde 100 zam yapılırken makul olma. ESKİ, sen yatırım yap ama zam yapma. 2014’ten 2019’a kadar olan maliyetler belli. Valla bunca zaman iyi dayanmışlar” diye konuştu.

Daha sonra söz alan AK Partili Murat Özcan da “Şebeke suyuna ciddi oranda zam yapıldı. Bizim makul kelimemize takılmışlar ama 2,94’ten 4,40’a çıktı. Bu makul bir rakam değil. Maliyetlerle ilgili de değil. 5 yılda fazla zam yapılmaması bizim engellememiz nedeniyledir. Çoğu mahallemizde kanalizasyon yok, yağmur suyu için rögar yok. 20 yıldır alt yapının üzerine bir şey koyamadık” diye konuştu.

Başkan Vekili Aydın Ünlüce ise yapılan yüzde 60 zamdan dolayı üzgün olduklarını belirterek şöyle konuştu:

“Yapılan zammı ülkede yaşananlardan ayrı tutmak imkansız. 2014-2019’da yapılması gereken normal artış yapılamamıştır. Şimdi hem yatırımlarını yapmak hem de Büyükşehir Belediyesinin yatırımını fonlamak için böyle bir artış söz konusu. Aslında CHP ve Başkan Yılmaz Büyükerşen’e daha fazla zam talebi geldi. Ancak hem başkan hem CHP grubu aman aman böyle bir ortamda daha fazla zam yapılmasını istemedik. Ama gerçekten çok üzgünüz. Yüzde 60 olması gerçekten üzdü ama Türkiye ekonomisinden bağımsız düşünmek imkansız. Güle oynaya yapılmış bir zam değil.”

ESKİ’nin gelir bütçesi 357 milyon 700 bin, gider bütçesi ise 370 milyon olarak oylandı. Bütçe tasarısı oy çokluğu ile kabul edildi.

Yorumlar (3)
Hersey çok güzel olacak 2 yıl önce
Herşey çok güzel olacak...
Faruk tomak 2 yıl önce
Sözde ikdidarı eleştirenler sizin yaptığınız hak mıdır vatandaşa gördüğünüz reva bu mudur
sabri 2 yıl önce
Bi defolup gidemediniz
banner962
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Temmuz 2021
İmsak 03:58
Güneş 05:43
Öğle 13:09
İkindi 17:04
Akşam 20:26
Yatsı 22:04

Gelişmelerden Haberdar Olun

@