alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Eskişehir'de Trendyol kuryeleri görev bıraktı

Eskişehir'de Trendyol Express kuryeleri, zorlaşan çalışma koşullarına karşı yapılan yüzde 11'lik zamma tepki göstererek kontak kapattı.

Ekonomi 25.01.2022, 12:46 ABONE OL: google news
Eskişehir'de Trendyol kuryeleri görev bıraktı

Eskişehir'de Trendyol Express krizi. Firma için kuryelik yapan yaklaşık 100 çalışan zorlaşan çalışma koşulları ve yetersiz zam miktarına tepki göstermek amacıyla Eskişehir'de kontak kapattı. Grup adına konuşan Cem Kavruk, kuryelerin taleplerini sıraladı. 

Kavruk şöyle konuştu;

"Biz Trendyol Express kargo taşıyıcıları olarak ekonomik kriz sürecinde her geçen gün yakıttan temel yaşam ihtiyaçlarına kadar artan zamlar ve zorlaşan çalışma koşullarına karşılık olarak şirketin bizlere dayattığı sözde zamma karşı bu gün buradayız ve iş durduruyoruz. Her geçen gün ağırlaşan ekonomik krizin yükü biz emekçilerin omuzlarına bırakılıyor. Son 1 yıl içerisinde sadece akaryakıta gelen zam yüzde 250 iken bir kargo çalışanın sadece yakıt gideri aylık 2 bin 500 ile 3 bin TL arasında değişmektedir. Bunun yanı sıra Vergi ve harçlara yüzde 36’lık, araç ve araç parçalarına yüzde 100'e varan zam yapılmıştır. Her yeni güne zamlarla uyanırken tüm bunlar düşünüldüğünde bir kargo çalışanının bu şartlar altında geçimini sağlaması mümkün değildir. 

Tüm bu çalışmanın gerekliliği olan zorunlu giderler hesaplandığında ortalama bir trendeyol express çalışanının aylık gideri 7 bin 500 TL'dir. Bu hesaba çalışırken yediğimiz yemek, evimizin kirası, faturaları dahil bile değildir. Kaldı ki Trendyol Express in işe alım yaparken verdiği vaatlere güvenerek arabalarını borç ile alan çalışanların araba borcunu da çıkardığımızda temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için ya asgari ücretinde altında bir tutar ya da ay sonu gelmeden alınan ücretin bitmiş olması karşılıyorken yapılan yüzde 11'lik zam traji komiktir ve biz trendyol express çalışanları tarafından da kabul edilemezdir. Bunun yanısıra işe geç gelmenin, dışarıda iş arkadaşlarımızla beraber kahvaltı yapmanın bedeli ücretlerimizden yapılan kesintiler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tüm bunlarla beraber her geçen gün daha çok zengileşen Trendyol yüzde 600 büyüme kazanırken çalışanların payına düşen her türlü kötü hava koşullarında, kaza riskiyle karşı karşıya bırakmasıyla beraber aynı zamanda pandemi süreciyle de beraber daha ağır çalışma koşulları karşılamaktadır.

Biz Trendyol Express çalışanlarının talepleri çok açık ve nettir;

  1. Yapılan bu zammı kabul etmiyoruz. Derhal yönetimin bu konuda tüm bu yukarıda belirttiğimiz koşullarda göze alınarak daha iyi yaşam koşullarını sağlayacak olan %50 zammı istiyoruz.
  2. İş yükümüzü ve masraflarımızı ikiye katlayan öğlen saatinde gelen ikinci tır meselesinin kaldırılmasını ve yerine daha yapıcı çözümlerin getirilmesini istiyoruz.
  3. Hakkını arayan hiçbir trendyol express çalışanının iş hakkının fesih edilmesini istemiyoruz. 
  4. Çalışanlar üzerinde ki stres ve baskılar çok fazladır.1 dakika bile geç gelmenin sonucu ücretimizden para kesintisi yapılmasıyken bu şartlar altında çalışmak kaza riskini de arttırmaktadır. İşçiler üzerinde ki mobbingin kaldırılmasını istiyoruz. 

Biz Trendyol Express kargo taşıyıcıları tüm bu taleplerimiz karşılanıncaya kadar iş durdurmaya devam edeceğiz. Güvenceli iş güvenceli ücret istiyoruz!

Kaynak: www.eskisehirekspres.net
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz
Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz
Namaz Vakti 16 Mayıs 2022
İmsak 03:53
Güneş 05:36
Öğle 12:59
İkindi 16:53
Akşam 20:13
Yatsı 21:49

Gelişmelerden Haberdar Olun

@