'ESKİŞEHİR'E BOR YATIRIMI ARTIRILMALI'

MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, dünya bor rezervinin yüzde 70'ine sahip olan Eskişehir ve çevresindeki bor madenine yatırımın artırılması gerektiğini ifade ederek, "Dünyanın en büyük bor üretim kompleksi olma özelliğine sahip olan Eskişehir Kırka tesislerinde bor üretimine verilen destekler artırılmalı" dedi.

'ESKİŞEHİR'E BOR YATIRIMI ARTIRILMALI'

Türkiye Büyük Millet Meclisi oturumunda konuşan MHP'li Sazak, Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hakkında görüşlerini aktardı. Türkiye'de özelleştirmeden ziyade devlet destekli millî şirketler döneminin başlaması gerektiğinin altını çizen Sazak, "Ülkemizin kalkınması ve yarınlarını kurtarmanın yolunun devlet destekli millî maden şirketlerinin kurulmasından geçtiği kanaatiyle ülkemizde verimsiz maden işletmelerinin ruhsatlarını veyahut işletilmeyen, yıllardır bekleyen ruhsatların devletleştirilmesi ve MTA'nın kuracağı millî şirketlere devredilmesi gerekmektedir. Ülkemizde keşfedilen, keşfedilmek üzere olan, keşfedilmeyi bekleyen, keşfedilip de üretime geçilmeyen yer altı kaynakları açısından oldukça çok zengindir. 2016 verilerine göre, dünyada yaklaşık olarak 6,35 milyon ton toryum rezervi olduğu ve bu rezervlerin yüzde 6'sının ülkemizde olduğu tahmin edilmektedir. İngiliz fizikçilerin bir avuç toryum ile Londra'yı bir hafta aydınlatabileceği iddia ettikleri bir dönemde ülkemiz toryuma gereken ilgiyi göstermelidir" dedi.

KIRKA'YA YATIRIMLAR ARTIRILMALI: Eskişehir ve çevresi dünya bor rezervinin yüzde 70'ine sahip olduğunu ifade eden Sazak, "Bugün dünya bor pazarında neredeyse yüzde 50'lik bir pazar payımız bulunmaktadır. Dünyadaki en büyük tinkal rezervlerinin üzerinde kurulu Eskişehir Kırka tesisleri aynı zamanda dünyanın en büyük bor üretim kompleksi olma özelliğine haizdir. Millî servetimiz olan bor üretimine verilen destekler artırılmalı ve bor içeren nihai ürünlerin araştırılması ve üretilmesi teşvik edilmeli, bu kapsamda Eskişehir'e yapılan yatırımlar artırılmalıdır. Bu tesislerde üretilen ve yeni yılla birlikte pazara sunulan Boron deterjanı inşallah dünya pazarında millî kaynaklarımızla ürettiğimiz ürün olarak gelecekte önemli bir yer tutacaktır. Temennim odur ki ülkemizde bulunan madenlerin daha iyi değerlendirilmesi ve yeni nitelikli ürünlerin üretilmesi için verilen destekler artırılır ve yurt genelinde kurulacak olan teknoloji merkezlerinde yapılan araştırma ve geliştirme faaliyetlerine önem verilir" diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER