alexa

banner912

banner766

Eskişehir esnafı destek paketinden memnun mu? Başkan Birsen'den yeni çağrı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ve iki grup halinde sağlanacak destek paketleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Eskişehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, yeni çağrıda bulundu.

Ekonomi 18.05.2021, 14:58 20.05.2021, 13:31 ABONE OL: google news
Eskişehir esnafı destek paketinden memnun mu? Başkan Birsen'den yeni çağrı

Eskişehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Geçtiğimiz gün gerçekleşen kabine toplantısı ardından Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı esnaf destekler programı kapsamında, birinci grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi, okul personel servisi, düğün salonu, hamamlar, kırtasiyeler, internet kafeler gibi işyerlerine bir defaya mahsus 5 bin lira, ikinci grupta ise bakım, onarım, tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisat, hırdavat, müzisyen, oto yıkamacı, kuru temizlemeci, oyuncak, kozmetik, camcı, çilingir, bakırcı, kalaycı, ayakkabı, konfeksiyon, zücaciye, tuhafiye ve kurs işletmeleri ile daha önce desteklenen lokantalar, pastaneler, dondurma, berber, taksici, minibüsçü, otobüsçü, pazarcılara bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi yapılacağı belirtilmiştir. 

Pandemi döneminde, hükümetimiz tarafından esnaf ve sanatkarlara yönelik bu güne kadar yapılmış destekler ve açıklanan yeni destek programı için teşekkür ediyoruz. 

Ancak özellikle birinci grupta bulunan kahvehane, kafe, internet kafe ve benzeri işyerlerimiz oldukça uzun bir zamandır hiçbir faaliyet göstermeden kapalı olmalarına rağmen, kira, stopaj, bağkur, elektrik gibi giderleri işlemeye devam etmiştir. Yine lokanta ve restoranlar pandemi döneminin büyük bir kısmını sadece paket servis yaparak atlatmaya çalışmış, ancak kira, stopaj ve diğer vergileri ile, sabit giderleri işlemeye işlemeye devam etmiştir. 

Bu nedenlerle kahvehane, kafe, internet kafe vb. işyerlerine yapılacak 5 bin lira destek ile lokanta ve restoranlara yapılacak olan 3 bin lira destek yetersiz kalacaktır. Bu işyerlerine yapılacak desteklerin mutlaka arttırılması gereklidir. 

Diğer taraftan yine Sayın Cumhurbaşkanımız tarafında büyük işletmelere yönelik olarak açıklanan nefes kredisinin, tüm esnaf ve sanatkarları kapsayacak ve vergi, sgk borçları bulunmaması gibi ulaşılabilirliği zorlaştıran şartlar olmadan, daha kolay bir şekilde tüm esnaflarımızın kullanımına açık bir düzenlemenin acilen hayata geçirilmesini Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve hükümetimizden talep ediyoruz"
 

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Haziran 2021
İmsak 03:27
Güneş 05:22
Öğle 13:04
İkindi 17:01
Akşam 20:35
Yatsı 22:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@