alexa

Eskişehir esnafının talepleri neler? (Bakanlara iletildi)

Yeni tip koronavirüs salgınına bağlı pandemi süreciyle nedeniyle büyük zarara uğrayan Eskişehir esnafının talepleri Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ekrem Birsen tarafından milletvekillerine ve Türkiye Esnaf Sanatkarları Konfederasyonu tarafından bakanlıklara iletildi. Eskişehir esnafının uğradığı zarar ve talepleri tek tek sıralandı.

Ekonomi 27.11.2020, 09:51 28.11.2020, 17:20 ABONE OL: google news
Eskişehir esnafının talepleri neler? (Bakanlara iletildi)

"Pandemiden etkilen esnaf ve sanatkarlarımız için destek talep ve önerilerimizi ilettik" diyen Birsen şöyle konuştu;

"Bilindiği gibi Pandemi nedeniyle çok sayıda esnaf ve sanatkarımızı etkileyen yeni tedbirler uygulamaya alınmıştır. Bahar aylarında tedbir kararları kapsamında kapatılan başta lokantacı, pastane, berber, kahvehane, okul kantinleri, servis araçları işletmecileri gibi bir çok işyeri, zayıf geçen bir yaz sezonu ile zararlarını karşılama fırsatı bulamadan yeni tedbir kararları kapsamında ikinci defa işyerlerini kapatmak zorunda kalmışlardır. 

Kira, elektrik, su ve doğalgaz gibi ödemeler birikmiş ve ödenemez hale gelmiştir. Pandeminin artışa geçmesiyle esnaf ve sanatkarlarımız umutlarını kaybetmeye başlamış ve faaliyetlerini sonlandırmayı düşünmeye başlamışlardır. 

Bu konuda Ticaret Bakanımızın hayata geçirmeyi planladığını açıkladığı hibe programı esnaf ve sanatkarlarımızca heyecanla karşılanmış olup bir an önce uygulamaya geçilmesini sabırsızlıkla beklenmektedir.

17 Kas 2020-7256 Sayılı Kanun ile yürürlüğe giren Maliye, SGK ve benzeri kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanunun hayata geçmesi ise, esnaf ve sanatkarlarımız için son derece önemli olmakla beraber, 31.08.2020 tarihinden önceki borçları kapsaması açısından tam olarak ihtiyaca cevap verememiştir. 

Pandeminin esnaf ve sanatkarlarımız üzerindeki etkilerinin hafifletilmesi amacıyla, 31.08.2020 öncesi borçlar olarak düzenlenen uygulamanın 31.12.2020 tarihine kadar olan borçları kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesi ve başvuru son tarihinin 28.02.2021 olarak değiştirilmesi son derece gereklilik arzetmektedir. 

Aynı şekilde, kamu bankalarına 31.12.2020 tarihine kadar olan kredi borçları ile elektrik, su, doğalgaz borçlarının da yeniden yapılandırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. 

Bu konudaki talebimiz milletvekillerimize ve Türkiye Esnaf Sanatkarları Konfederasyonu tarafından ilgili bakanlıklara iletilmiştir"

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 06:41
Güneş 08:09
Öğle 13:14
İkindi 15:46
Akşam 18:09
Yatsı 19:31

Gelişmelerden Haberdar Olun

@