alexa

banner766

Eskişehir'in iki önemli kültür mirasına tescil

Eskişehir'in tarihinde yer alan ve önemli kültür miraslarından olan Sivrihisar incili küpe ile Sivrihisar cebesi Eskişehir Ticaret Odası'nın yaptığı çalışmalar sonucu coğrafi işaret tescili aldı.

Ekonomi 24.01.2021, 16:14 25.01.2021, 17:59 ABONE OL: google news
Eskişehir'in iki önemli kültür mirasına tescil

Eskişehir’in önemli kültür miraslarından biri olan Sivrihisar İncili Küpe ve Sivrihisar Cebesi, Eskişehir Ticaret Odası tarafından tescil ettirildi. Eskişehir Ticaret Odası tarafından daha önce Eskişehir Met Helvası ve Eskişehir Çiböreği tescil ettirilmişti. Son tescillerle birlikte ETO tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu’na tescil ettirilen Eskişehir’in coğrafi işaretli ürün sayısı 4’e ulaştı.

Eskişehir’e özgü ürünlerin tanıtılmasına katkı

Sivrihisar İncili Küpe ve Sivrihisar Cebesi’nin tescili hakkında değerlendirmede bulunan Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir’in değerlerine ve şehre özgü ürünlere sahip çıkmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Eskişehir’e özgü yöresel ürünlerinin tanıtılması ve pazarlanmasının önemine vurgu yapan Güler, Eskişehir’in mirasının gelecek kuşaklara aktarılması ve şehre ekonomik değer olarak kazandırılması için gayret gösterdiklerini söyledi.

"Eskişehir’in değerlerini korumaya devam edeceğiz"

Eskişehir Ticaret Odası’nın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı odalar arasında en çok coğrafi işaretli ürün tescil ettiren 8’inci oda olduğunu belirten Güler, Eskişehir’e özgü diğer ürünlerin tescil ettirilmesi için çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. Eskişehir Simidi, Sorkun Çömleği ve Mihalıççık Kirazı için de çalışmaların sürdüğünü belirten ETO Başkanı Metin Güler, Eskişehir’in lezzetleri koruma altına almaya devam edeceklerini kaydetti.

261’i ürünün tescilini TOBB’a bağlı odalar yaptırdı

Eskişehir Ticaret Odası son aldığı tescillerle birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı odalar arasında en çok coğrafi işaretli ürün tescil ettiren 8’inci oda oldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, ülkemizdeki yöresel ürünlerin tescil edilmesi, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasına önem veriyor. TOBB’a bağlı odalar tarafından bu güne kadar 261 ürünün coğrafi tescili gerçekleştirildi.


 

Yorumlar (0)
banner914
1
kapalı
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 09 Mart 2021
İmsak 05:50
Güneş 07:12
Öğle 13:14
İkindi 16:29
Akşam 19:05
Yatsı 20:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@