alexa

banner912

banner766

Eskişehir'in tarım merkezine gölet müjdesi

Eskişehir AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Beylikova Belediye Başkanı Özkan Alp ve Sarıcakaya Belediye Başkanı Hüseyin Çam ile birlikte DSİ Genel Müdür’ü Kaya Yıldız’ı ziyarete gittiler. Her iki ilçe halkının en önemli sorunu tarımsal sulama konusu görüşüldü.

Ekonomi 23.10.2020, 13:07 24.10.2020, 12:38 ABONE OL: google news
Eskişehir'in tarım merkezine gölet müjdesi

Sarıcakaya İlçesinde bulunan yüzde 60 tamamlanmış Laçin Gölet’i için yıl sonu ödenekleri ile çalışmaların tekrar başlatılması ve 2021 yılında şartların elverişli olması halinde tamamlanması hedeflendi. Dış İlçelerden Sorumlu Koordinatör Milletvekili Günay “Sarıcakaya ilçemiz mikro klima iklimi ile sebze ve meyve üretiminde önemli bir üretim merkezidir. İnşallah Laçin Gölet’inin tamamlanması için 10 milyon liralık bir ek ödenek gerekiyordu. Laçin Göleti tamamlandığında 7 bin dönüm arazi sulanacak, üretim kapasitesi artacak, ilçemize, şehrimize ve ülkemize ekonomik değer katacak" dedi.

"21 bin dekar su ile buluşuyor"

Günay ayrıca cazibe sulama sistemi hakkında da çok önemli bir müjde verdi. Prof. Dr. Günay "Beylikova Belediyesi ve DSİ 3. Bölge Müdürlüğü arasında yapılan Protokolle İşletmesi Beylikova Belediyesi tarafından yapılan Beylikova depolama ve sulama tesisinin birinci Etap 9 bin dekar cazibe sulama sistemini daha önceden hizmete açmıştık. Şimdi ise çiftçi ve üreticilerimizin yoğun istekleri üzerine yaptığımız ikinci etap 12 bin dekar cazibe ile sulama sistemi projemiz kabul edilerek DSİ Genel Müdürlüğü tarafından cazibe sulama sistemi yatırım projesi 18 milyon TL bedelle ihale çıkıyor. Bu sayede toplamda 21 bin dekar kıraç ve susuz topraklar suya kavuşuyor" dedi. 

"İlçelerimiz adına teşekkür ederiz"

Prof. Dr. Günay açıklamasını “Eskişehir Gökpınar Barajı'ndaki çalışmalar devam ederken Günyüzü ilçemize ilave olarak Beylikova ve Sarıcakaya ilçemizde de tarımsal sulama sorunları gideriliyor. Yaz döneminde Bakanlığımıza ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına yaptığımız talepler sonucu 11 Eylül 2020 tarihinde Sayın Naci Ağbal, Gökpınar Barajı için 20 milyon liralık ek ödeneğinin verileceği ve en kısa sürede barajın tamalanacağı müjdesini benimle ve Valimiz Erol Ayyıldız ile paylaştı. Yüzde 79’u tamalanan baraj inşaatın tamamlanmasıyla barajda depolanacak su ile 60 bin 860 dekar zirai arazi sulanacak. Üç ilçemize yaklaşık 50 milyon liralık ek yatırımın gerçekleşmesini sağlayan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğqn’a, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Sayın Naci Ağbal’a Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’ye, DSİ Genel Müdürü Sayın Kaya Yıldız’a ve DSİ 3. Bölge Müdürü Sayın Kağan Şan’a ilçelerimize vermiş oldukları destekler için teşekkür ediyoruz" şeklinde sonlandırdı.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 28 Eylül 2021
İmsak 05:15
Güneş 06:38
Öğle 12:56
İkindi 16:21
Akşam 19:03
Yatsı 20:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@