alexa

banner766

Eskişehir Ticaret Odası, üyeleri için kolları sıvadı

ETO Başkanı Metin Güler, e-Ticarete yönelik gerçekleştirdikleri araştırmanın sonuç raporunun tamamlandığını belirterek; rapor sonucuna göre e-Ticarete yönelik projelere ağırlık vereceklerini ve üyelerini dijital pazarlama yöntemlerini kullanmaları için teşvik edeceklerini dile getirdi.

Ekonomi 26.01.2021, 13:05 27.01.2021, 13:58 ABONE OL: google news
Eskişehir Ticaret Odası, üyeleri için kolları sıvadı

Eskişehir Ticaret Odası’nın e-ticaret potansiyeli eğilim araştırması sonuç raporu yayınlandı. Araştırma farklı meslek gruplarındaki tüccarların e-Ticarete bakış açılarını anlamak, e-Ticaretteki engellerini belirlemek ve söz konusu engelleri ortadan kaldırmak için yapıldı. Araştırma için konfeksiyon, deri ürünleri imalat ve ticareti, mobilya ürünleri ve kereste imalatı, gelinlik ve mefruşat, telekomünikasyon ve bilişim, dayanıklı tüketim malları ticareti, kırtasiye, yazılım, matbaa, reklam ve fotoğrafçılık, mobilya ve ahşap ürünleri ticareti meslek gruplarındaki 2044 üyeye e-Ticarete dair sorular yöneltildi.

e-Ticaret yapanlar maliyet ve rekabetten şikayetçi

Araştırmadaki soruları yanıtlayan üyelerin yüzde 74.4’lük bölümü e-Ticaretin doğru bir satış kanalı olduğunu, 25.6’lık bölümü ise e-Ticaret hakkında olumsuz düşündüğünü bildirdi. Yine araştırmaya katılan üyelerin yüzde 65’i aktif olarak e-Ticaret yaptığını beyan ederken, yüzde 35’i e-Ticaret yapmadığını belirtti. e-Ticaret yapan üyeler en çok maliyetlerin yüksekliğinden şikayetçi olurken, ticari rekabet ve pazarlama üyeleri zorlayan unsurlar arasında yer aldı. e-Ticaret yapan ETO üyelerinin şikayet ettikleri diğer konular ise fotoğraf çekimi ve katalog oluşturmanın zorlukları, dijital güvenliğin eksikliği oldu.

Üyelerin e-Ticaret için teknik desteğe ihtiyacı var

Araştırma neticesinde ETO üyelerinin e-Ticaret yaparken ihtiyaç duydukları konular da ortaya çıktı. Araştırmaya katılan üyelerin yüzde 24.4’ü teknik altyapı, yüzde 22’si dijital reklam, yüzde 19.5’i pazarlama, yüzde 12.2’si ihracat ve gümrükleme işlemleri, yüzde 9.8’i finansal yönetim konularında gelişme sağlamaları gerektiğini ifade ettiler. Yine araştırmaya katılan üyelerin yüzde 24.4’ü nitelikli personel açığı bulunmadığını değerlendirirken, yüzde 75.6’sı ise nitelikli personel açığı olduğunu bildirdiler.

ETO’nun önceliklerinden biri e-Ticaret olacak

e-Ticaret potansiyeli eğilim araştırması sonuç raporu hakkında değerlendirmede bulunan Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, araştırma sayesinde üyelerinin e-Ticarete bakış açılarını anladıklarını, ihtiyaç ve önceliklerini tespit ettiklerini söyledi. ETO üyelerinin e-Ticarete teşvik edilmesine yönelik projelere ağırlık vereceklerini belirten Güler, üyelerin dijital pazarlama yöntemlerini kullanmaları için eğitim ve destek anlamında da yanında olmak için gayret göstereceklerini dile getirdi. e-Ticaretin yalnızca dünyada değil ülkemizde de altın çağını yaşadığını belirten Güler, bu değişime ETO üyelerinin de ayak uydurabilmelerine öncülük edeceklerini sözlerine ekledi. 

Yorumlar (0)
banner914
-3
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 08 Mart 2021
İmsak 05:51
Güneş 07:14
Öğle 13:14
İkindi 16:28
Akşam 19:04
Yatsı 20:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@