alexa

banner920

banner924

banner926

banner927

banner912

banner921

banner923

banner925

banner766

Eskişehirli çiftçi isyan etti: "Gelecek yıl soğan, patates ekmeyeceğiz"

Eskişehir’de soğan ve patatesi depolarda çürümeye terk edilen çiftçiler çaresiz kaldı. Odunpazarı ilçesi Karahüyük Mahallesi’nde çiftçilik yapan Mustafa Koyuncu, depoda bekleyen soğanlara kilosu 30 kuruşa anca alıcı bulurken, patatesine ise 25 kuruşa alıcı bulamadı. Çiftçinin çaresizliğine isyan eden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Eskişehirli çiftçiler tüm zor koşullara rağmen üretiyor ama emeğinin karşılığını alamıyor. Çiftçi çaresiz, gelecek yıl ekmeyeceğim diyor. Çiftçiyi yalnız bırakan, ürettiğine bin pişman eden tarım politikası olmaz” dedi.

Ekonomi 15.03.2021, 14:06 17.03.2021, 13:52 ABONE OL: google news
Eskişehirli çiftçi isyan etti: "Gelecek yıl soğan, patates ekmeyeceğiz"

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir’in köylerinde çiftçilere ziyaretlerini sürdürüyor. Odunpazarı ilçesine bağlı Karahüyük Mahallesi’nde çiftçilerle bir araya gelen Çakırözer, depoda kalan soğanını 30 kuruşa satmak zorunda kalan çiftçinin isyanına ortak oldu. Çakırözer, “Çiftçiyi yalnız bırakan, çaresizliğe mahkum eden tarım politikası olmaz” dedi. 

KARAHÖYÜKLÜLERİ DİNLEDİ

Çakırözer, Odunpazarı ilçesine bağlı Karahüyük Mahallesi’nde çiftçilerle bir araya geldi, Mahalle Muhtarı Abdullah Bilgiç ve mahalle sakinlerinden talep ve sıkıntıları dinledi. Eskişehir’de Karahüyük halkı Sulama Birlikleri’nin kendilerine su kuyuları üzerinden gönderdikleri ‘sorma ver’ faturalarına tepki gösterirken, çiftçiler emeğinin karşılığını alamamaktan dert yandı. 

ÇİFTÇİ: “ELİMİZİN EMEĞİ, GÖZÜMÜZÜN NURU 30 KURUŞ”

200 bin lira masraf yaparak ektiği soğanlara 140 bin lira zararlar 30 kuruşa satıcı bulabilen Karahüyüklü çiftçi Mustafa Koyuncu ise, zarar etmektense gelecek yıl patates ve soğan ekmeyeceklerini söyledi. 

Çiftçi Koyuncu, depolardaki yüzlerce kilo soğanı çürümeye başladığı için zararına sattığını söylerken, “100 dönüm yere 200 bin lira masraf yaparak soğan ektik. Yaklaşık iki buçuk aydır soğanımız depolarda bekliyor ve çürümeye başladı. Elimde kalan yüzlerce kilo soğana kilosu 30 kuruştan anca alıcı bulabildim. 140 bin lira zararım var. Eskişehir civarında soğanlar depolarda bekliyor. Elimizin emeği gözümüzün nuru 30 kuruş soğan. Buyurun gelin, alacak varsa verelim. Patates de elimde kaldı. 25 kuruştan satalım diyoruz patatese de alıcı bulamadım. Gelecek yıl patates de soğan da ekmeyeceğim” dedi. 

ÇAKIRÖZER: “BÖYLE TARIM POLİTİKASI OLMAZ”

Çiftçileri soğan ve patates depolarında dinleyen CHP’li Çakırözer, iktidarın tarım politikasını eleştirerek, “Çiftçinin emeğinin karşılığını alamadığı, çaresiz ve yalnız bırakan tarım politikası olmaz” dedi. 

Çakırözer, “Depolarda aylardır soğanlar bekledi. Bekleyen soğanlar yeşillenmeye başlamış. Çiftçilerimiz zararına soğanları kilosu 30 kuruştan satıyorlar. Eğer satmasa hayvan yemi olacak ve cebine hiç para girmeyecek. Çiftçi ürettiğine bin pişman ‘Gelecek yıl üretmem' diyor. Tabi gelecek yıl çiftçi Mustafa Koyuncu soğan ve patates üretmeyince, doğal olarak markette pazarda soğan ve patatesin fiyatı da yükselecek. Vatandaş soğanı patatesi ucuza yiyemez duruma gelecek. Bu tarım politikası Türkiye'nin yönetilemez bir halde olduğunu gösteriyor” diye konuştu.  
 

Yorumlar (2)
Es es26 1 ay önce
Herkes sonbaharda 1.75kuruşa kğ verirken siz neden vermediniz.
Nadir 1 ay önce
Çiftçi soğan ve patates ekmiyecekse ne yapacak?Sayın Vekil nasıl bir tarım politikası öneriyor acaba?anlatsa da bizde öğrensek.
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:32
Güneş 06:04
Öğle 13:02
İkindi 16:47
Akşam 19:50
Yatsı 21:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@