banner804

banner766

Son Dakika

Günay: Döviz kuru belli bir bantta oturacaktır

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin Türkiye'ye ve Türk milletine hayırlar getireceğini vurgulayan Günay, yeni sistem içinde bakanlıkların netleştiğini, ardından politika kurullarının devreye gireceğini anlattı.

Ekonomi 14.07.2018, 13:55 09.01.2020, 04:18
Günay: Döviz kuru belli bir bantta oturacaktır

AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, yeni sistemle çok daha hızlı karar alan ve uygulayan bir ekonomi yönetimiyle yola devam edileceğini belirterek, "Cari açıkla ilgili yapısal reformlar yapılacak. Enflasyonla ilgili yapılması gerekenler var. Kur ve faiz de ona bağlı olarak belirli bir düzeye gelecek. Ekonomide de daha çok esnek ve verimli bir sistem içinde icraatların yapılacağına inanıyorum. Ekonomide dalgalanma yaşayabiliriz ancak bunun için gerekli önlemler alındı. Kurdaki dalgalanmaların iki önemli nedeni var. Birisi konjonktürel gelişmeler ki küresel piyasalarda olan gelişmelerdir. Burada dolar ve avro paritesine baktığımız zaman da zaten farklı bir hareketlenme görüyoruz. Gelişmekte olan ülke para birimlerine olan etkisi de doğal olarak olumsuz oluyor ve Türkiye de doğal olarak bundan etkileniyor. Bu dalgalanmalar geçici. Kura bağlı olarak hiçbir şekilde karar verilmesi doğru değil. En kısa zamanda çok istikrarlı bir siyasi döneme girdik. Bunun da ekonomik istikrarın temeli olduğuna inanıyoruz. Önümüze çok rahatlıkla görüyoruz. Kur da belli bir bantta oturacaktır." dedi. 

"Avrupa'da kendimizi anlatmaya devam edeceğiz": Günay, AKPM'deki bazı milletvekillerinin bazı lobilerin etkisiyle Türkiye'ye olumsuz eleştirilerde bulunduğuna değinerek, "Oradaki bazı milletvekilleri, mesleğinden ihraç edilen kişilere işaret ederek, bunu insanlar haklarına bağlıyorlar. Hatta Lüksemburg Dışişleri Bakanı bunu net olarak ifade etti. Biz de hemen orada tepkimizi gösterdik. Türkiye'de şu anda OHAL gündemde. Fransa'daki OHAL süreciyle karşılaştırıyoruz. Fransa, kalıcı kanun şekline getirdikleri bazı maddelerin ardından OHAL'i kaldırdı. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin ekim ayındaki toplantılarında kendimizi anlatmaya devam edeceğiz. AKPM'de, Türkiye'de demokratik bir seçim sürecinin yaşandığı, tartışmasız bir seçim sonucunun alındığı ve milletin tercihini yapıp liderine sahip çıktığı konusu net olarak algılanmış durumda. Biz de bunu milletimizden aldığımız güçle çok net bir şekilde AKPM'de fark ettik." diye konuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:26
Güneş 06:01
Öğle 13:08
İkindi 16:56
Akşam 20:04
Yatsı 21:33
Günün Anketi Tümü
Sizce Eskişehir halkı koronavirüse karşı bilinçlendi mi?
Sizce Eskişehir halkı koronavirüse karşı bilinçlendi mi?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@