'HALK SAĞLIĞINI İLGİLENDİREN RAPORLAR GİZLENİYOR'

Tarım Orkam-Sen Bursa Şube Yöneticisi Hamza Yaşar Akın, yaptığı açıklamada “Sağlık Bakanlığı’nca gizlenen ‘kanserojen gıda ve çevre kirliliği’ konulu araştırmanın sonuçlarını kamuoyuyla paylaşan bilim insanı, Gıda Mühendisi Bülent Şık hakkında 5 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmış olup kamuoyunu bilgilendirmek suç kabul edilmiştir” diye konuştu.

'HALK SAĞLIĞINI İLGİLENDİREN RAPORLAR GİZLENİYOR'

Akın, konuyla ilgili gelişmeler hakkında şu açıklamayı yaptı,“Gıda güvenliği ve halk sağlığı konuları üzerinde araştırmalar yapan, 677 sayılı KHK ile Akdeniz Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edilen Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık, 15-19 Nisan 2018 tarihleri arasında kaleme aldığı yazı dizisinde, Sağlık Bakanlığı’na ait 2011-2016 yılları arasında yürütülen ve kendisinin de büyük bir bölümünde görev aldığı ‘Kocaeli, Antalya, Tekirdaği Edirne, Kırklareli illerinde Çevresel Faktörlerin Sağlık Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Projesi’ başlıklı araştırmasını ele aldı” diye konuştu. 

Bilim insanları sorumludur: Akın, bilim insanlarının içinde yaşadıkları topluma karşı sorumlu olduğunu, kamu yararına çalıştıklarına değindi. Bilim insanlarının sorumluluğun başında da araştırma sonuçlarının toplumla paylaşılması geldiğini söyledi. Akın, “Bülent Şık değil, halkın haber alma hakkını engelleyen, sağlıklı gıdaya ulaşma ve yaşam hakkını hiçe sayan tüm özel ve kamu kurumlarının sorumluları yargılanmalıdır. Tarım Orkam-Sen bu süreçte Bülent Şık’ın yanında olacak” dedi. Akın, 7 Şubat’ta İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görülecek olan duruşmaya dayanışmak üzere tüm duyarlı kesimleri davet ettiklerini söyledi. 
 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2019, 20:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER