alexa

banner766

İnşaat mühendislerinde büyük gurur

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümleri 2018-2019 yılı mezunları için Mezuniyet ve Rozet Takma Töreni düzenledi.

Ekonomi 21.05.2019, 18:08 ABONE OL: google news
İnşaat mühendislerinde büyük gurur

Açılış Konuşmasını İMO Eskişehir Şube Başkanı Deniz Kılıç’ın yaptığı törene EskişehirMilletvekili Jale Nur Süllü, Eskişehir Teknik Üniversitesi Dekan Yardımcısı M.İnanç Onur, ESOGÜ İnsaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mizan Doğan, ESTÜ İnsaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tombul, İnşaat Mühendisleri Odası Sayman Üyesi Bülent Erkul, İnşaat Mühendisleri Odası Onur Kurulu Üyesi Fercan Yavuz, İnşaat Mühendisleri Odası Denetleme Kurulu Üyesi İnci Şentuna, İnşaat Mühendisleri Odası Danışma Kurulu Üyesi Müberra Çetinkaya, TMMOB’ye bağlı Odaların Başkan ve Yöneticileri ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi Öğretim Üyeleri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan İMO Eskişehir Şube  Başkanı Deniz Kılıç, “Teknolojinin hızla gelişmekte olduğu, bilgiye ulaşmanın kolaylaştığı günümüzde bilginin işlenmesi ve paylaşılması önem kazanmıştır. Bununla beraber gençlerin merakları ve öğrenme becerileri değişmiş, görsel konulara ilgisi artmış, sabrı ve odaklanma süresi ise azalmıştır. Bu nedenle öğrenim programlarının ve yöntemlerinin yenilenmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. İnşaat Mühendisliği öğrenim programları, verilen derslerin tür ve içeriği ile bunların sınıfta ve laboratuvarda işleme yöntemlerinin gözden geçirilerek yenilenmesi gerekli hale gelmiştir” dedi

Güvencesiz ve düzensiz bir sektör

Yeni mezunlara seslenen Kılıç,”Bugünden itibaren yaşamınız da yeni bir dönem başlıyor ve ömrünüz boyunca taşıyacağınız bir kimliğe sahip oluyorsunuz. İnşaat Mühendisliği sizlere başkaları tarafından isteğiniz dışında verilen bir kimlik değil, isteyerek, seçerek sahip olduğunuz, uğrunda emek sarf edip, ter dökerek kazandığınız bir kimliktir. Bugünden itibaren bir parçası olacağınız inşaat sektörü ne yazık ki tamamen piyasa ekonomisinin acımasız çarkları içerisindedir.Denetimsiz, aşırı rekabetçi, güvencesiz ve güvenliksiz, rantçı bir ortamda ve başıbozuk bir düzensizliktedir. Bunun böyle olması siyasi iktidar ve bazı yerel yönetimler tarafından özellikle istenilmekte ve tüm uygulamalar buna göre yapılmakta ve yaptırılmaktadır. Amacı; sağlam ve güvenli yapı yapmak değil, suçlu bulmak üzerine çıkarılan yasalar; Amacı; doğayı, çevreyi, tarihi korumak değil, rant peşinde koşanlara alan açan planlamalar; Bilimden, teknikten ve denetimden kaçırılarak yapılan projeler. Sonuçta çarpık kentleşme, güvenliksiz ve gayri ekonomik yapı, güvencesiz ve düzensiz bir sektör meydana getirmiştir” diye konuştu. 

"İnşaat Mühendisleri hayatı kolaylaştırır"

Kılıç, son olarak, “Tüm olumsuzluklara rağmen mesleğimiz, hayal eden, planlayan, projelendirip uygulayan ve üreten, ürettiğine dokunan son derece zevkli bir meslektir.Aynı zamanda insanoğlunun yaşamının her aşamasında bulunan, hayatını kolaylaştıran yararlı ve kutsal bir meslektir İnşaat Mühendisliği. Bugünden itibaren Okulunuzu bitirerek ailelerinizin gurur kaynağı olacaksınız. Çalışma hayatında başarılı olarak ailenize ve topluma yararlı birer mühendis olacak, hem kendinizin hem de ülkenizin geleceğini şekillendirmeye başlayacaksınız. Bu aşamada sizi ilk karşılayan, meslek örgütünüz İMO olacaktır”

Törende İnşaat Mühendisliği bölümlerinden mezun olan yaklaşık 200 öğrenciye mühendislik yemini ettirilerek, rozet ve baret hediye edildi.

Yorumlar (0)
banner914
11
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 06 Mart 2021
İmsak 05:54
Güneş 07:17
Öğle 13:14
İkindi 16:27
Akşam 19:02
Yatsı 20:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@