alexa

banner912

banner766

'Konutta fırsat dönemi'

Eskişehir Genç İş adamları Derneği (ESGİAD) yönetim kurulu üyesi, EMPA Gayrimenkul Pazarlama A.Ş. sahibi, gayrimenkul değerleme uzmanı Niyazi Çelik, inşaat malzemelerine yaklaşık yüzde 30 zam geldiğini belirterek, “Gayrimenkul satanlar piyasadaki durgunluk nedeniyle yapılan zamları satışlara yansıtmadı. Gayrimenkul alacaklar bu süreci iyi değerlendirsin. Nakit parası olan vatandaşlarımız için bu dönem fırsat dönemidir'' dedi.

Ekonomi 21.11.2018, 12:14 22.11.2018, 12:40 ABONE OL: google news
'Konutta fırsat dönemi'

Döviz ve altın fiyatlarının artması, mevduat ve konut faizlerinin beklenenin üzerinde olmasından dolayı gayrimenkul satışlarında durgunluk yaşanıyor. Vatandaşlar yatırım yapmak için çekimser ve kararsız kalıyor. Bu süreçte banka faizlerinin de yükselmesi satışları durma noktasına getirdi. Niyazi Çelik, vatandaşları uyararak, gayrimenkul almak için iyi bir zaman olduğunu söyledi. Konut satışlarında sıkıntı yaşadıklarını belirten Çelik, “Bunun sebepleri var. Bu sebeplerin başında döviz ve faizlerdeki yaşanan artıştır. Bizim sektörümüz bir belirsizlik olduğu zaman durur, şu dönemde vadeli Mevduat faizleri cazip gibi görünse de bu durum geçici, uzun vadeli yatırımlarda Eskişehir gibi hızlı gelişen ve değer kazanan bir şehirde gayrimenkulün daha karlı olduğu bir gerçektir” dedi.

“İNŞAAT MALZEMELERİNE YÜZDE 30 ZAM GELDİ”: Döviz ve altında yaşanan yükselişin inşaat malzemelerine de yansıdığını sözlerine ekleyen Çelik, konuyla ilgili şunları söyledi: “Maliyetlerine yüzde 30 bir artış geldi, ancak şuanda ev fiyatlarına yansımadı. Demir, çimento, işçi ücretlerine ve inşaata yönelik akla ne geliyorsa hepsine zam geldi. Fakat piyasada yaşanan dalgalanmalardan dolayı müteahhitlerin fiyatlarda indirime gitmelerine ve eskiden kabul etmedikleri teklifleri kabul etmelerine yol açtı.Bundan dolayı gayrimenkul almanın tam zamanıBurada gayrimenkul ihtiyacı olan vatandaşlar bu süreci değerlendirerek alsınlar. İlerleyen dönemde bu fiyatlara gayrimenkul bulmaları zorlaşacaktır... Piyasa ne olacak ne zaman açılır sorularının cevabını vermek de şu dönemde zor. Döviz ve faiz piyasaların bu kadar dalgalı gittiği, yüksek enflasyon ve ekonomik durgunluk beklentilerinin olduğu bir dönemde dengeye ulaşmak zor olacak''

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 10 Mayıs 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:41
Öğle 12:59
İkindi 16:51
Akşam 20:07
Yatsı 21:41

Gelişmelerden Haberdar Olun

@