alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Kredi kartı borcu olanlara müjde: İşte kara listeden çıkmanın yolu

İşte kredi kartı borcu nedeniyle kara listeye düşen ve bankalardan yeni kredi kartı ya da kredi kullanamayan vatandaşlar için kara listeden çıkmanın yolu...

Ekonomi 05.06.2021, 13:22 08.06.2021, 13:34 ABONE OL: google news
Kredi kartı borcu olanlara müjde: İşte kara listeden çıkmanın yolu

Bankaya olan borçlarını ödeyememiş kişiler bir süre sonra kara listeye alınıyor ve bankalarla çalışması zor hale geliyor. Kredi ve kart borcu 2-3 yıl ödenmediği için varlık yönetim şirketlerine devrediyor.

Bu borcu kapatmak isteyene şirketler, kişinin ve borcun durumuna göre uygun ve esnek ödeme planları yapıyor. Borcunu ödeyenler ‘kara listeden’ çıkıp yeniden kredi çekme imkanına sahip olabiliyor.

Ödeme kolaylığı sağlanacak 

Posta Gazetesi'nin haberine göre, milyarlarca liralık kredi borcunu tahsil etme yetkisi bankalardan, varlık yönetim şirketlerine geçmiş durumda. Kronik hale gelen bu borçları şirketler, ödeme kolaylıkları sağlayarak yasalar çerçevesinde kapatmanın ve çözüm yaratmanın peşinde.

Şirketler borcu vatandaşla irtibata geçtiğinden uygun bir ödeme planı sunuyor. Ödeme planı tamamen kişinin maddi durumuna göre dizayn ediliyor. Devredilen borçlar ve yasal olarak izlenecek süreçle ilgili sorular Varlık Yönetim Şirketleri Derneği’ne soruldu.

İşte merak edilen soru ve cevaplar...

İndirim ve taksit imkanı sunuluyor mu?

Borca ve müşterinin ödeme gücüne göre ve BDDK’nın belirlediği çerçevede toplam alacak tutarında indirim ve taksit imkanları sunuluyor. Bu şirketler sayesinde müşteriler daha esnek koşullarla ödeme imkanı bularak bankalardan tekrar faydalanabilecek duruma gelir. Sicillerini temizleyerek yeni kredi kullanabilir.

Borcunu ödeyen kişi, kara listeden çıkıyor mu?

Evet. Ödeme tamamlanınca ibraname ile borçlu kişi yeniden finansal özgürlüğüne kavuşuyor. Borcun kapandığına dair bildirim Kredi Kayıt Bürosu’na varlık yönetim şirketi tarafından bildiriliyor. Dolayısıyla müşteri diğer bankacılık işlemleri talepleri için bu tarihten sonra bankalarla iletişime geçebilir.

Borcunu temizleyenin kredi notu artar mı?

Kredi notunun güncellenmesi zaman alabilir. Fakat borcun kapandığı bilgisi finansal kuruluşlarla paylaşıldığı için müşteriler tekrar kredi ve kredi kartı talep edebilir konuma gelebiliyor.

Bu noktadan sonra kredinin onaylanması ilgili bankanın kredi değerlendirme süreçleriyle bağlantılı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Ocak 2022
İmsak 06:42
Güneş 08:10
Öğle 13:13
İkindi 15:44
Akşam 18:06
Yatsı 19:29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@