alexa

banner912

banner766

'Mobilya sektörü ciddi sıkıntıda'

Eskişehir Ticaret Odası’na bağlı Mobilya ve Ahşap Ürünleri Ticareti Komitesi'nin ESMİAD'ı ziyaret etti. Mobilya sektörü ve genel ekonomide yaşanan piyasa daralmalarının ele alındığı ziyaret sonra Başkan Yardımcısı Şamil Seyhan, mobilya sektörü için dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Ekonomi 09.11.2018, 13:57 11.11.2018, 14:17 ABONE OL: google news
'Mobilya sektörü ciddi sıkıntıda'

İş insanlarının bağlı bulunduğu derneklerin, sadece kendi üyeleri ile değil, tüm sanayici, tüccar ve esnafın sektörel sorunlarıyla ilgilenmesi gerektiğinin altını çizerek sözlerine başlayan ESMİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şamil Seyhan, mobilya sektörünün sorunlarını tek tek sıraladı. Seyhan açıklamasında ''Mobilya ve ahşap sektörü de bizler için önemli sahalardan birisidir. Mobilyada yüzde 18'den yüze 8’e indirilen KDV oranının, satış yapan büyük firmaları olumlu etkilese de üreticide etkisi maalesef karşılığını tam anlamıyla bulamamıştır. Ham madde alımı halen aynı KDV oranı ile devam etmektedir. Bu sebeple maliyetleri düşürme çabası sonuçsuz kalmaktadır. Özel ürünler için ithal edilmesi gereken ham maddelerdeki gözetim vergisi de sektörde sorunlara sebep olmaktadır. Gözetim vergisi uygulamaları, her ne kadar yerli üreticiyi korumak amacıyla yapılmış olsa da dövizin düşmesi ile yerli üreticilerde fiyatlar geri çekilmemiştir. İhracatı artan firmaların da iç piyasaya yüksek kâr oranlarıyla satış yapma arzusu, sorunların devamını getirmektedir'' dedi. 

TERCİH ETMİYORLAR: Gerek kurum gerekse belediyelerin, ihalelerinde Eskişehir firmalarını tercih etmediğini savunan Seyhan ''Mobilya sektöründe tedariği sağlayan firmaların tekelleşmesi, merdiven altı imalatçılarının denetlenememesi ve gerek kurum gerekse belediyelerin ihalelerinde Eskişehir firmalarının tercih edilmemesi, ciddi kaygılara ve en önemlisi kazanç kayıplarına sebep olmaktadır. ESMİAD olarak meslek odalarımız ile sürekli irtibatta kalarak bu ve bunun gibi sektörel sorunların takipçisi olmaya devam edeceğiz'' diye konuştu. 

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 08 Mayıs 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:43
Öğle 12:59
İkindi 16:51
Akşam 20:06
Yatsı 21:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@