banner493

TÜKODER: SEVGİLİLER GÜNÜ TÜKETİMİ KÖRÜKLÜYOR

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Eskişehir Şube Başkanı Av. Murat Kalkan, 14 Şubat Sevgililer Günü kültür ve geleneğimizde bulunmuyor şeklinde açıklaması yaptı.

TÜKODER: SEVGİLİLER GÜNÜ TÜKETİMİ KÖRÜKLÜYOR

14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla basın açıklaması yapan Kalkan, “Bizim kültürümüzde ve geleneğimizde hiçbir şekilde bulunmayan 14 Şubat Sevgililer Günü sadece tüketimi körükleme amacı taşımaktadır. Sevgililer Günü, özel hazırlanan reklam kampanyaları ile adeta sevgi temiz ve saf bir duygu kullanılarak insanlar çılgınca tüketime teşvik edilmektedir. Sevgimizin büyüklüğünü, güzelliğini veya saflığını hediye ile ölçmek büyük bir hatadır. Sevginin bu kadar basite indirgenmesi ve sevginin bir güne sığdırılmaya çalışılması doğru değildir” dedi.

Yıl içinde en çok harcama yapılan ayın şubat ayı olduğunu söyleyen Kalkan, “Şubat ayının ilk iki haftasında yapılan harcamalar bütün bir yılın harcamalarına eşdeğerdir. Alışverişler güvenli olmayan internet siteleri üzerinden yapılmaktadır. Sevdiğiniz insana sürpriz yapmak isterken mağdur olmayın” şeklinde konuştu. Hediye almak isteyenlere ise hediye alırken hangi hususlara dikkat etmeleri gerektiğini açıklayan Kalkan, “Hediye almadan önce mutlaka fiyat araştırması yapılmalı ve alınacak hediyenin kullanışlı olmasına, ihtiyaçlara cevap verebilecek nitelikte olmasına dikkat edilmelidir. Alınan her türlü ürünün; faturası, garanti belgesi, kullanma kılavuzu eksiksiz bir şekilde satıcı ve sağlayıcıdan talep edilmelidir. Güvenilirliği bilinen diğer bir deyişle servis ağı güçlü yerlerden alışveriş yapılmalıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER