banner766

Vergi kararına Eskişehir'den tepki: Bakan'dan sözünü tutmasını bekliyoruz

Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli, arpa, buğday ve mısırda yılbaşına kadar gümrük vergisinin sıfırlanmasına tepki gösterdi. Erdemli, “İthal edilen fiyatı biz üreticilere verin biz üretelim” dedi. Erdemli, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi sözünü tutmaya çağırdı.

Ekonomi 22.10.2020, 16:22 23.10.2020, 17:32
Vergi kararına Eskişehir'den tepki: Bakan'dan sözünü tutmasını bekliyoruz

Gümrük Vergisi'nin sıfırlanmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli, “Açıklanan kararla arpa, buğday ve mısırda yılbaşına kadar gümrük vergisi sıfırlandı. Şimdiye kadar buğdayda yüzde 45, arpada yüzde 35, mısırda yüzde 25 gümrük vergisi vardı. Bugünden itibaren bu vergiler kalktı. İthal tarım ürünleri ülkemize sıfır gümrükle rahatça ithal edilecek. Tam da mısır hasat edilirken. Bu yüzden fiyatların düşmesi bekleniyor. Üreticimizden ciddi tepkiler var. Neden sıfır gümrükle ithal ediliyor, neden yurtdışındaki üreticiden pahalıya bizden ucuza alınıyor şeklinde” ifadelerini kullandı.

"Bakan'dan sözünü tutmasını bekliyoruz"

Kararla üreticinin boynunun büküldüğünü ifade eden Erdemli, şöyle konuştu;

“Bu yıl mısıra verilen taban fiyat bin 350 TL, şu anda piyasada bin 900 TL, dışarıdan gelen mısır 2 bin 100 TL olacak. Buğdayda verilen taban fiyat bin 650 TL, şu anda piyasa fiyatı 2 bin 200 TL. İthal edilecek fiyat da 2 bin 400 TL olacak. İthal edilen fiyatı biz üreticilere verin biz üretelim. Döviz yurtdışına gitmesin başkalarının yerine biz üretelim. Hatta ihraç edelim. Tarımla uğraşan çiftçimizi ithalatla küstürmeyelim. Bu yıl pandemiye rağmen tüm sektörler zarar ederken tarım büyüdü. Ama sıfır gümrükle gelen tarım ürünleri bizlerin boynunu bükmektedir. Tarımdan çıkan çiftçimizi tekrar tarlasına döndürmek mümkün değil. İhtiyaç varsa ithal edilecekse hasat dönemine denk gelmeyecek şekilde gümrük vergisi alınarak ihtiyacımız kadarı yurt dışından getirilsin. Sayın Tarım Bakanımız, bakan olduğu süreçte hasat devam ederken o ürünün ithalatına izin verilmeyecek demişti. Sözünü tutmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Kasım 2020
İmsak 06:23
Güneş 07:52
Öğle 12:52
İkindi 15:20
Akşam 17:41
Yatsı 19:05
Günün Anketi Tümü
Eskişehirspor İlhan Var ile başarılı olur mu?
Eskişehirspor İlhan Var ile başarılı olur mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@