alexa

banner766

Yurtman'dan iktidara tepki: Milyonlarca emekçi çözüm bekliyor

Eğitim-İş Eskişehir Şube Başkanı, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Eskişehir İl Temsilcisi Hüseyin Yurtman, "Ekonomik sorunlar altında ezilen milyonlarca emekçi, acilen çözüm beklemektedir. TL’nin dolar karşısında değer kazanması ve kayıp yaşaması emekçilerin cebini yakmaya devam edecektir" diye konuştu.

Ekonomi 19.02.2021, 14:56 20.02.2021, 13:40 ABONE OL: google news
Yurtman'dan iktidara tepki: Milyonlarca emekçi çözüm bekliyor

Yurtman, "Ülkemizde Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesi ve değer kazanması emekçilerin cebini yakmaktadır.  Türkiye'de zamlar üst üste gelirken, zamların sebebi olarak da dolar kuru gösterilmektedir. Dolar kuru arttıkça pazarda-çarşıda fiyatlar artmakta ancak dolar kuru düştükçe fiyatlar bir türlü düşmemektedir. AKP iktidarı dövizin yükselmesinden tamamen bağımsız bir zam politikası izlemektedir. Yani Türkiye'de fiyatlar her zaman yukarı yönde hareket etmekte ve hiçbir indirim yaşanmamaktadır. Krizi derinleştiren, ekonomik-mali açmazları büyüten, uzun vadeli kalkınma planlamayan, kamucu politikaları terk eden, istihdamı, işsizliği öncelemeyen, sağlam ve sürdürülebilir kamu hizmeti sunmaya bir iktidar doları 8,65 TL’den 6,95’e düşürse de hayat pahalılığınına çözüm olamaz. Ülkede döviz yükselmiş olsaydı, akaryakıt, doğalgaz, elektrik ve temel tüketim malları zamlanacaktı. Gerekçesi de "dolar yükseldi" olacaktı. Ancak döviz fiyatları düşmesine karşılık vatandaşların hayatında ucuzlayan ve indirime giren hiçbir şey yok. Oysa döviz yükselmiş olsaydı, aynı mallara ve ihtiyaçlara zam üstüne zam binecekti" dedi.

"Emekçiler çözüm bekliyor"

Yurtman, "Ülkemizde dolar düşse de hayatımızda ucuzlayan hiçbir şey olmayacaktır. Ülkemiz dünyanın en yüksek cari açığını veren ekonomisine sahiptir.  Bu duruma özel sektör, bankalar ve devlet borçları neden olmaktadır. Bu borçlar emekçilerin vergilerinden ödenmektedir.  Bu borçlardan kurtulmak ve emekçilerin refaha ulaşması amacıyla AKP iktidarı öncelikle emek düşmanı ve sermaye destekli politikalardan vazgeçmelidir. Sonra ülkenin ciddi kamucu yatırımlara ihtiyacı olduğu gibi fabrikaların açılıp üretime geçilmesi gerekmektedir. Döviz kurundaki hareketlilik bir yana, enflasyon ve işsizlik tırmanışını sürdürmektedir.  Ülkemizde salgın ve ekonomik kriz koşulları büyüyerek devam etmektedir. Ekonomik sorunlar altında ezilen milyonlarca emekçi, acilen çözüm beklemektedir. TL’nin dolar karşısında değer kazanması ve kayıp yaşaması emekçilerini cebini yakmaya devam edecektir. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Hayat pahalılığının dövizin yükselmesinden ve düşmesinden bağımsız olduğunu vurguluyoruz acilen üretim ekonomisine geçilmelidir" diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner914
17
açık
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 05 Mart 2021
İmsak 05:56
Güneş 07:18
Öğle 13:14
İkindi 16:26
Akşam 19:01
Yatsı 20:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@